Co je to BHA?

Co jsou AHA a BHA kyseliny

Co mají AHA, BHA a PHA kyseliny společného

Jak už jsme říkali, všechny jmenované kyseliny působí jako peeling, ale na rozdíl od mechanického peelingu, známého také pod pojmem scrub, pokožku fyzicky nedráždí. Proto je pro vás tento druh exfoliace vhodný i v případě, že jste majitelkou problematické nebo aknózní pleti.
Archiv

Co je to AHA

AHA neboli alfa hydroxykyseliny jsou kyseliny, získané z ovoce, tedy organického původu. Nejčastěji se setkáme s kyselinou glykolovu, mléčnou, citronovou a mandlovou ale i dalšími. Jejich vlastností se využívá u tzv. exfoliace, neboli peelingu.

Jak funguje kyselina salicylová

Kyselina salicylová má schopnost exfoliace, což znamená, že odstraňuje odumřelé kožní buňky ve svrchní vrstvě pokožky bez jejího poškození a uvolňuje tak ucpané póry zanesené odumřelými buňkami. To vede ke zlepšení textury pokožky a redukci černých teček a akné.

Jak často používat kyselinu Glykolovou

Peelingy s kyselinou glykolovou jsou jednoduše chemické peelingy, které mají kyselinu glykolovou jako hlavní složku. Obvykle se používají každý druhý den, někdy i každý den, pokud vaše pokožka není příliš citlivá.

Jak často používat Exfoliant

Pro každou pleť jiný

Normální pleti můžete dopřát exfoliaci 1x za 7 až 14 dní. Mastná pleť snese častější použití, zhruba 1x za 5 až 7 dní.

Co je AHA peeling

Vlastnosti AHA kyselin

Po aplikaci napomáhá AHA kyselina rychlému obnovení svrchní vrstvy kůže a upravení její struktury. Funguje tedy jako chemický peeling, který zanechá pleť rozzářenou, omlazenou a dokonale hladkou. Navíc má čisticí a antioxidační vlastnosti, které pomáhají zbavit pleť mastnoty a nepříjemného akné.

Co je PHA kyselina

PHA jsou poly-hydroxykyseliny Často se mluví o „ovocných kyselinách“, protože mnohé z nich se vyskytují v ovoci. Patří mezi AHA a je zřejmě nejpoužívanější a také nejznámější. Pomocí této kyseliny se provádějí chemické peelingy a v menší koncentraci se přidává do různých exfoliačních a omlazujících krémů.

Na co je Salicylic acid

Kyselina salicylová vykazuje až léčivé účinky. Je protizánětlivá, antimikrobiální, mírně antiseptická, v lékařství se využívá pro své keratoplastické účinky (bojuje proti rohovějícím šupinám kůže) k odstranění lupénky a lupů. Nejčastěji ji tak najdeme v přípravcích na akné nebo proti lupům.

Co kombinovat s Retinolem

Mohu retinol používat současně s vitaminem C Retinol se nedoporučuje používat současně s vitaminem C, retinol totiž pomáhá odstraňovat svrchní vrstvu pleti a zvyšuje tak její citlivost na světlo a další aktivní přísady – jako je například vitamin C, pokud je používáte společně.

Na co je Glycolic acid

Glykolová kyselina se využívá hlavně jako chemický peeling v dermatologii i v kosmetice pro domácí použití, mezi její výjimečné schopnosti totiž patří vyhlazování vrásek i jizev po akné a celková úprava vzhledu pokožky. Využívá se také pro bělení pigmentů při hyperpigmentaci a při dalších kožních problémech.

Na co je kyselina Glykolova

Kyselina glykolová srovnává pigmentaci pleti, napomáhá tvorbě kolagenu, funguje ve výrobku jako pH regulátor. Najdeme ji v produktech tělové a pleťové péče jako jsou obličejové krémy, gely, séra anebo může být součástí kosmetiky proti striím, ale také v šamponech, barvách na vlasy nebo make-upu.

Jaký je nejlepší peeling

Porovnání nejlepších tělových peelingů – TOP 5

Produkt Naše hodnocení
Renovality Jasmínový tělový peeling TOP 1 (5 / 5)
Tělový peeling Nuxe Rêve de Miel TOP 2 (5 / 5)
Collistar Special Perfect Body Firming Talasso-Scrub TOP 3 (5 / 5)
Natura Siberica Oblepikha (Sea-Buckthorn) TOP 4 (4,9 / 5)

Jak se dělá peeling těla

Tělový peeling používejte 1 – 2x týdně podle stavu pokožky. Suchá a citlivá pokožka potřebuje šetrnější péči. Masírujte krouživými pohyby na suchou nebo vlhkou pokožku (podle návodu daného produktu). Přitlačte pouze tam, kde je kůže zrohovatělá.

Co pouzit po peelingu

Nejprve se důkladně odličte, poté namočte žínku v teplé vodě a přiložte ji na obličej, aby se otevřely póry. Peeling poté aplikujte jemnými krouživými pohyby na celý obličej (kromě citlivé pokožky pod očima). Po omytí zbytků naneste hydratační krém.

Co to je exfoliace

V oblasti péče o pleť představuje exfoliace proces odstraňování odumřelých kožních buněk. Takového odstranění docílíte pomocí mechanické exfoliace, tedy pomocí peelingu nebo kartáčku, nebo chemické exfoliace, která místo drobných částeček využívá k odstranění odumřelých buněk kyselinu glykolovou (alfahydroxy kyselinu).

Kdy používat kyselinu salicylovou

Pokud mezi nimi nebyla kyselina salicylová, je na čase to napravit! Do beauty rutiny byste ji rozhodně měli zařadit v případě, že vás trápí mastná pleť, akné, nebo třeba černé tečky. Zvládne totiž regulovat tvorbu kožního mazu a má exfoliační vlastnosti, takže zbaví pleť odumřelých kožních buněk a krásně ji vyčistí.

Co je to kyselina glykolová

Pomáhá vyhlazovat vrásky, podporuje tvorbu kolagenu a celkově omezuje projevy stárnutí. Snižuje viditelnost jizev po akné a pigmentový skvrn. Bojuje proti akné a černým tečkám. Navíc účinně stahuje póry.

Proč nepoužívat retinol

Zkombinováním retinolu s přípravky na bázi alfa-hydroxykyselin jako je třeba kyselina glykolová nebo s přípravky proti akné s kyselinou salicylovou může dojít k výraznému podráždění a zarudnutí pleti. Neříkáme, že to nejde dohromady, ale je potřeba nejprve ověřit citlivost vaší pleti a přípravky kombinovat postupně.

Kdy Nanaset retinol

S retinolem začněte až ve chvíli, kdy na sobě budete pozorovat první známky stárnutí. Většinou je to kolem 30. roku – tehdy se začíná zpomalovat produkce kolagenu a elastinu a objevují se první vrásky. Vždy začněte s jeho menším množstvím, nejprve ho používejte 2x týdně a intervaly postupně navyšujte.

Jak používat kyselinu salicylovou

Kyselinu salicylovou lze používat dvěma hlavními způsoby. Jako prostředek proti akné ji můžete aplikovat přímo na postižené lokality a využít vyšší koncentrace, nebo ji nanášet na celý obličej, krk i dekolt v produktu s její nižší koncentrací.

Jaký peeling na obličej

Mechanický peeling

Obecně se příliš nedoporučuje používat ho na obličej. Můžete je ale zkusit na ostatní části těla, které nejsou tak citlivé. „Na obličej jsou vhodnější jemnější peelingy na hydratační bázi.

Jak si udělat domácí peeling

Postup: Na tělový peeling vám budou stačit asi 2 polévkové lžíce sprchového gelu. Ten smíchejte v poměru 1:1 s cukrem krystal a dobře promíchejte. Pokud máte suchou kůži, můžete nahradit sprchový gel olivovým olejem. Směs naneste na pokožku, krouživými pohyby ji rozmasírujte po těle a vše opláchněte teplou vodou.

Jak často si dělat peeling

Jak často peeling používat Exfoliace neboli odstranění nejstarších mrtvých kožních buněk se doporučuje provádět jednou týdně. V obličejové části tomu je stejně. Pokud však máte suchou a citlivou pokožku, peeling používejte jednou za 10 až 14 dní.

Jak si doma udělat peeling

Postup: Na tělový peeling vám budou stačit asi 2 polévkové lžíce sprchového gelu. Ten smíchejte v poměru 1:1 s cukrem krystal a dobře promíchejte. Pokud máte suchou kůži, můžete nahradit sprchový gel olivovým olejem. Směs naneste na pokožku, krouživými pohyby ji rozmasírujte po těle a vše opláchněte teplou vodou.

Co dělá retinol s pletí

Kromě toho, že retinol zvládá vyhladit jemné linky a vrásky, sjednotit pleť, podpořit produkci kolagenu i elastinu a zpevňovat, umí také minimalizovat póry. Mastná pleť, pokud tedy není vyloženě citlivá, bývá silnější než suchá, a proto bude retinol dobře snášet a pravděpodobně snese i jeho silnější koncentraci.