Co je to binge eating disorder?

Jak poznat záchvatovité přejídání

Poznáme jej podle několika znaků:velké množství snědeného jídla v krátkém čase (≤ 2 hodiny)vyšší rychlost konzumace, až hltáníi když už nemocný nemá hlad a cítí se plný, stejně pokračuje v jedenínení schopen přestat jíst a ztrácí kontrolu nad tím, co jíschovává si potraviny a tajně je pak pojídá
Archiv

Co je Eating disorder

Poruchy příjmu potravy představují skupinu psychiatrických onemocnění, do které řadíme zejména mentální anorexii (anorexia nervosa) a bulimii (bulimia nervosa).
Archiv

Co je to psychogenní přejídání

Psychogenní přejídání je nejčastější poruchou příjmu potravy. Projevuje se záchvatovitou konzumací velkého množství jídla za krátkou časovou jednotku. Záchvat doprovází pocit studu, viny, znechucení nad sebou samým.

Co způsobuje anorexie

Příčiny mentální anorexie nejsou zcela jasné. Předpokládá se význam genetické predispozice. Zpravidla mladá dívka získá chorobný (a velmi často zcela nesprávný) pocit tloušťky, které se chce za každou cenu zbavit, a zkreslenou představu o vlastním těle; dále pak vtíravé, nutkavé myšlenky na udržení nízké hmotnosti.

Co je to Orthorexie

Ortorexie (latinsky Orthorexia nervosa) je psychické onemocnění, které lze přeložit jako správná chuť (z řec. orthos = správné, orexis = chuť). Jedná se o patologickou posedlost zdravou výživou a biologicky čistými potravinami, proto ji také řadíme mezi poruchy příjmu potravy.

Jak se mám přestat přejídat

Vytvoření pravidelného režimu. Pravidelná strava může zabránit přejídání a také působí jako prevence emočního jedení. Někomu vyhovuje strava 3x denně a k tomu 1–2 malé svačinky, další se spokojí se 3 jídly denně a někdo nejlépe funguje na 6 menších porcích. Jak si to nastavíme, už je čistě na každém z nás.

Co je to bulimie

Bulimie (neboli mentální bulimie, lat. bulimia nervosa) se vyznačuje záchvaty přejídání, kdy postižený během krátké doby zkonzumuje velké množství jídla. Poté se různými způsoby snaží „odčinit“ následky svého konání (tzn. přírůstek hmotnosti, třeba i jen hrozící).

Jak se vyléčit z bulimie

Léčba bulimie zahrnuje tělo i duši

Pokud pacient nespolupracuje, lze aplikovat infuzní výživu. Do léčby se často zapojují psychofarmaka (neuroleptika, antidepresiva, léky proti úzkosti), a individuální nebo skupinová psychoterapie.

Jak můžu mít anorexii

Prvním krokem léčby je zrušení důsledků hladovění zvýšením tělesné hmotnosti a normální skladba potravy. U lehčích případů toho lze dosáhnout ambulantně, u středně těžkých a těžkých případů je nezbytná hospitalizace. Farmakologická léčba může být často užitečná, zvláště užívání antidepresiv.

Jak se projevuje Ortorexie

Zastánci ortorexie jsou radikálními odpůrci uměle hnojených, geneticky upravovaných potravin bez použití chemických konzervantů a barviv, zaměřují se zásadně a bez výjimky na bio potraviny ze specializovaných obchodů s tím, že odmítají jakékoliv jiné způsoby stravování.

Jak se projevuje bulimie

Nejčastějšími příznaky tohoto onemocnění jsou záchvaty přejídání, které jsou následovány pocitem strachu z tloušťky, proviněním a selháním, které pacient kompenzuje formou zvracení, pomocí laxativ (projímadel), diuretik (odvodňujících léků) nebo anorektik (léků na hubnutí), dalším hladověním a nadměrným cvičením.

Co je Mindful Eating

Mindful eating (neboli vědomé jedení) je technika, která může pomoci získat kontrolu nad stravovacími návyky. Je založená na buddhistickém konceptu tzv. mindfulness (všímavosti). Mindful eating vlastně znamená rozšíření pozornosti a její plné využití během jedení.

Jak zhubnout a Neprejidat se

Základním pravidlem, jak se nepřejídat, je: jíst pomalu. Pokud to budete dodržovat, váš žaludek bude mít dostatek času informovat mozek, že už má dost. Podaří se vám tím kontrolovat a v případě potřeby (když hubnete) i snížit množství jídla.

Co je to anorexie

Anorexie je psychická porucha, spočívající v naprostém odporu pacienta k jídlu. Dělá se mu špatně nebo se neustále cítí nehladový. Situace může vést až k podvýživě a k dalším problémům spjatým s hladověním. Anorektici často ani nepoznají, že potřebují přijmout potravu.

Jak poznat cloveka s bulimii

Nejčastějšími příznaky tohoto onemocnění jsou záchvaty přejídání, které jsou následovány pocitem strachu z tloušťky, proviněním a selháním, které pacient kompenzuje formou zvracení, pomocí laxativ (projímadel), diuretik (odvodňujících léků) nebo anorektik (léků na hubnutí), dalším hladověním a nadměrným cvičením.

Kdo trpí bulimií

Bulimie je psychosomatická porucha příjmu potravy, která se projevuje záchvaty nezdravého přejídání a následným nutkáním a vyvoláváním zvracení. Trpí jí nejčastěji dívky v období dospívání, každá dvacátá Češka je podle statistik bulimičkou. Onemocnění se však nevyhýbá chlapcům, dětem ani starším jedincům.

Jak se uzdravit z PPP

Z psychoterapeutických přístupů se nejčastěji používá kognitivně-behaviorální terapie (KBT). Pomáhá změnit nežádoucí jídelní chování (záchvaty přejídání, zvracení a nadužívání diuretik, laxativ, restrikci příjmu potravy, vyhýbavé chování) a navodit normální jídelní režim.

Jak si vychutnat jídlo

Jezte pomalu a bez rozptylování.

Odložte noviny a telefon, zapomeňte na jídlo v běhu nebo u počítače. Uvědomte si, jaké účinky jídlo na vaše tělo má. Vnímejte, jak se cítíte před, během a po jídle.

Co si dát za jídlo když se přejím

Pokud se přejíte, jezte další jídla tak, aby vás akorát zasytila, volte spíše zeleninové pokrmy a dobře stravitelné potraviny, jako třeba ryby, šetřete tukem a sladkými nápoji a příště si dejte na množství jídla větší pozor.

Co se děje v těle po jídle

Z látek, které přijaly z potravy tvoří ty látky, které naše tělo potřebuje a takto upravené živiny posílají dále do krevního řečiště. Naopak látky, které tělo nezužitkuje, či jsou dokonce škodlivé, játra přeměňují v jiné látky, probíhá tedy proces detoxikace a tyto látky jsou pak z těla odstraněny.

Co je to mentální bulimie

Mentální bulimie neboli bulimia nervosa je porucha přijmu potravy, při které nemocný trpí záchvaty přejídání, po kterých následují deprese, pocity viny a tělesný diskomfort. Charakteristickým rysem je kombinace nutričního strádání, epizod přejídání a následného zvracení.

Jak zacina PPP

Na začátku lze vypozorovat určité rizikové chování – držení diet (rozvinuté zejména u žen), rostoucí nespokojenost s vlastním tělem, přání zhubnout, vynechávání hlavního jídla aj.

Jak poznat že má někdo bulimii

Jak poznat bulimiiPacient například nemívá příliš často hlad a odmítá jíst s rodinou a přáteli.Po jídle odchází na toaletu.Přestává mít zájem o dosavadní koníčky a věnuje se jen těm aktivitám, které nějakým způsobem souvisejí s váhou nebo jídlem.Nemocný bývá podrážděný a nesoustředěný.

Co jíst k večeři a nepřibrat

Potraviny vhodné na hlad a jejich kombinace:Maso a ryby.Sýry a tvarohy.Vajíčka.Neochucené jogurty a kefíry.Tofu.Seitan.Šmakoun.Máslo a zdravé oleje.

Jak jíst co chci a nepřibrat

Pravidelná strava je klíčem ke schopnosti udržet si hmotnost a především mít pod kontrolou vlastní výživu. Co je to pravidelná strava najdete v první fázi proteinové diety on-line. Jezte vyváženě. Nutriční i kalorická hodnota přijímaného jídla by měla být v průběhu dne, pokud možno, vyvážená.