Co je to Blanširovani?

Co je to blanšírování

Blanšírování (z francouzského blanchir „zbělit“; někdy nesprávně blanžírování) je kuchařská technika spočívající v ponoření plodu do horké vody (krátkém spaření) a jeho následném ochlazení. Díky tomu se slupka snadněji sloupne.

Jak Blanšírovat maso

„Blanchir“ znamená čistit nebo bělit. Jemné maso, krátce ponořené do horké vody, zbělá a zůstane šťavnatější při dalším tepelném zpracování. Dále se tento způsob spaření používá pro snadnější odstraňování membrán a blán.

Jak dlouho Blansirovat mrkev

Připravenou zeleninu vkládejte do vroucí vody postupně, každý druh zvlášť. Zeleninu vařte jen po velmi krátkou dobu. Blanšírování špenátu či mladého hrášku vyžaduje pouhých 30 vteřin, zatímco fazolky necháme vařit 2 minuty a třeba mrkev 3 minuty.
Archiv

Jak dlouho Blansirovat houby

Blanšírování a zamražení

Nakrájené plodnice dobře propláchneme vodou. Do vyššího hrnce dáme vařit vodu se solí (na litr vody jedna zarovnaná čajová lžička soli). Jakmile voda začne vřít, vhodíme do ní houby a povaříme je asi 5 minut. Houby vydrží až do dalšího roku, nesmí ovšem rozmrznout.

Jak dlouho Blansirovat

Do vroucí vody vhazujte zeleninu po menších várkách. V ideálním případě by vám po přidání zeleniny voda neměla vůbec přestat vřít. Doba vaření závisí na druhu a velikosti kousků zeleniny, mladému hrášku stačí sotva 30 vteřin, zatímco blanšírování mrkve potrvá 2 až 3 minuty. Zkrátka jednou je to tak, podruhé zase onak.

Jak Blanšírovat ořechy

To je technika při které se plod krátce spaří horkou vodou a následně ochladí studenou. Díky tomu se slupka velmi snadno sloupne. Tato technika se používá u lískových ořechů, ale také třeba u mandlí nebo rajčat. Blanšírováním zůstávají v potravinách všechny vitamíny, chuť i barva.

Co to znamená spařit

Spaření je postup používaný k úpravě surovin pro přípravu pokrmů. Spočívá v krátkodobém zahřátí na 100 °C ve vroucí vodě. Suroviny bývají spařovány z nejrůznějších důvodů – pro snazší zpracovatelnost, pro zlepšení chutí, konzistence, odstranění termolabilních jedů, likvidaci choroboplodných zárodků a podobně.

Jak Blanšírovat zeleninu

Do vroucí vody vhazujte zeleninu po menších várkách. V ideálním případě by vám po přidání zeleniny voda neměla vůbec přestat vřít. Doba vaření závisí na druhu a velikosti kousků zeleniny, mladému hrášku stačí sotva 30 vteřin, zatímco blanšírování mrkve potrvá 2 až 3 minuty. Zkrátka jednou je to tak, podruhé zase onak.

Jak dát mrkev do mrazáku

Celý trik spočívá v předvaření mrkve a následným rychlým zchlazením. Tomuto procesu se říká blanšírování. Takto připravená mrkev vám bez problému vydrží až do další sezóny mrkve:-). Vlastní vypěstovaná zelenina a ovoce vždycky chutná lépe než kupovaná a navíc máte jistotu, že víte jak a za jakých podmínek vyrůstala.

Proč se nesmí dávat houby do mrazáku

Houby dobře očistěte a buď zpracujte jako jídlo k okamžité konzumaci, nebo připravte na sušení či zmrazení. Důvod, proč by houby neměly mířit rovnou do mrazáku, je jasný. Houby totiž obsahují enzymy, biologické vysokomolekulární látky, které houbu rozkládají.

Jak správně Blanšírovat houby

Očištěné, nakrájené a ve vodě proprané mladé zdravé houby (používáme jen tvrdé druhy) před naložením předvaříme — blanšírujeme — asi na 5 minut vložíme do vroucí osolené vody. (Na litr vody dáme 1 zarovnanou čajovou lžičku soli). Vyvařenou pěnu odstraňujeme lžící.

Které ořechy se Nenamáčí

Tyto druhy se nenamáčí: para ořechy, makadamiové ořechy, piniové ořechy, pistácie, loupaná sezamová a konopná semínka.

Jak Blanšírovat vlašské ořechy

Nebo můžete zkusit metodu blanšírování ve vodě s jedlou sodou – přiveďte k varu půl litru vody, vsypte 2 lžíce jedlé sody a hned poté i ořechy, vařte 3 až 4 minuty (nelekněte se tmavě hnědé vody), slijte, propláchněte studenou vodou a můžete začít loupat, jde to snadno.

Jak se Sparí Jahly

Jáhly nasypeme do cedníku s přiměřenými otvory a asi třikrát je přelijeme horkou vodou (např. z rychlovarné konvice). Nebo je můžeme zalít horkou vodou v hrnci, promíchat a po chvíli vodu slít. Postup opakujeme.

Jak Blanšírovat pistácie

Do kastrolu s vařící vodou nasypu pistácie a nechám je 2–3 minuty blanšírovat čili spařit. Pak je scedím, stáhnu z nich slupku, rozložím je na plech vyložený pečicím papírem a peču je 8 minut, aby se vysušily.

Jak Blanšírovat květák

Blanšírování květáku spočívá v jeho rozebrání na stejně velké růžičky, které se vloží do hrnce s vroucí osolenou vodou. Množství květákových růžiček se vkládá jen tak akorát, aby se nezastavil var. Podle velikosti se květák vaří asi 3-5 minut, poté se z vody opatrně vyndá a vloží do mísy, kde je studená voda.

Co se nesmí mrazit

8 potravin, které rozhodně nepatří do mrazáku: K ledu nepatří brambory ani některé sýry!Listové saláty. Jak najdeme na stránkách webového magazínu utopia.de, listové saláty jsou nejlepší čerstvé.Brambory.Měkký sýr.Ovoce a zelenina bohaté na vodu.Vejce.Mléčné výrobky.Česnek.

Jak dlouho vydrzi mrkev v mrazáku

Mrkev není uvařená doměkka, vařila se jen 3 minuty a proto je třeba jí ještě dovařit. Nejčastěji ji používám do polévky a za pár minut vaření je krásně měkká. Trvanlivost: minimálně 6 měsíců.

Jak zamrazit houby na zimu

Použít můžete i mikrovlnnou troubu. Pevnější houby očistěte, pokrájejte a zakryjte, v míse vložte do mikrovlnné trouby s trochou másla nebo sádla. Nechte tuk rozpustit a promíchejte, ještě chvíli v mikrovlnce poduste. Zchlaďte, dejte do mikrotenových sáčků nebo plastových krabiček a dejte zmrazit.

Jak dlouho se dusí houby na smaženici

Pod pokličkou při mírné teplotě houby dusíme asi 20 minut, hlídáme je a případně dolijeme horkou vodu. Po ochutnání by houby neměly "vrzat" mezi zuby. Přebytečnou vodu vyvaříme už bez pokličky, nesléváme, protože bychom se tím připravili o chuť.

Proč namáčet ořechy a semínka

Téměř všechny ořechy, semínka, obiloviny a luštěniny je potřebné před jejich použitím namočit, abychom odemknu-li jejich nutriční potenciál a aktivovali životodárné enzymy, které je promění ve více stravitelné a biologicky dostupné pro naše tělo.

Jak správně jíst vlašské ořechy

Podle výzkumu je nejzdravější jíst syrové ořechy, například při jejich pražení dochází ke snížení nutriční hodnoty. Vlašské ořechy byste měli ideálně jíst neloupané vzhledem k tomu, že je zhruba 90 % zdraví prospěšných antioxidantů obsaženo právě ve slupce ořechů.

Kdy jíst jáhly

Kromě přílohy se jáhly se hodí k přípravě kaší, placek, salátů, polévek nebo zapečených jídel. Nemusíte se bát sladké ani slané chuti. Jáhly si rozumí jak se skořicí, jablky, hruškami i exotickým ovocem, tak i s houbami, červenou řepou, česnekem, ale i masem nebo sušenými rajčaty a špenátem.

Co se Zbylymi jáhly

Jáhly vypereme, scedíme, zalijeme mlékem, osolíme, přidáme máslo a uvaříme hustší kaši, ze které lžící namočenou v rozpuštěném másle nebo sádle vykrajujeme noky — škubánky. Můžeme je podávat naslano např. posypané nakrájenou cibulkou osmaženou na slanině, se salátem nebo nasladko s kompotem a přelité máslem.

Co to znamená Blansirovane mandle

Blanšírované mandle jsou lahodné oříšky bez slupky, které díky tomu mají jemnější a mírně nasládlou chuť. Tu si můžete užít prakticky okamžitě bez nutnosti loupání a jejich konzumace je tak velmi pohodlná. Okouzlí vás však také z nutričního hlediska, protože mají čistě přírodní složení vhodné nejen pro vegany.