Co je to Boží hod?

Co se jí na Boží hod

25. a 26. prosinec jsou velmi slavnostní dny, které se nesou ve znamení rodinných návštěv, slavnostních obědů a večeří. Obvykle se podává typicky český pokrm pečená kachna nebo husa se zelím a knedlíky nebo slavnostní svíčková na smetaně.

Co je hod

Původně, v hodně dávném praslovanském čase slovo god označovalo nějaký časový úsek, z toho se pak vyvinulo ruské pojmenování roku slovem god a české pojmenování dne, tedy celých dnešních čtyřiadvaceti hodin, slovem hod – den byl nejprve jen světlá část dne, tedy hodu. Hod se skládal ze dvou částí, ze dne a noci.
Archiv

Co znamená Boží hod

Boží hod nebo Hod Boží může být: Boží hod velikonoční čili slavnost Zmrtvýchvstání Páně – Velikonoční neděle. Boží hod svatodušní čili slavnost Seslání Ducha svatého – Svatodušní neděle.

Co je to Boží hod vánoční

Křesťanský svět si na Boží hod připomíná narození Ježíše Krista a 25. prosinec je zároveň dnem, kdy fakticky začínají Vánoce. Dodnes se k Božímu hodu vánočnímu pojí také lidové tradice. Všechny vesměs říkají, že se v tento den nesmí pracovat.
Archiv

Co se jí na Štědrý den k obědu

Štědrý den byl dříve v českých zemích dnem postním. Přes den se vůbec nejedlo nebo se podával jen oběd postního charakteru (dle zvyků kraje či rodiny hubník, kuba, muzika – ovocný kompot nebo nějaká řídká polévka). Hlavním pokrmem podávaným během dne byla zejména vánočka nebo štola.

Co se má vařit na Nový rok

Mezi ideální tipy se tak řadí vařená čočka, kroupy, rýže a tarhoňa. Čočka přitom nemusí být hned na kyselo, třeba takový čočkový salát s pošírovaným vejcem také funguje. Naopak se vyhněte přípravě pernaté drůbeže, jinak vám „penízky uletí“. Kuře a kachnu můžete jíst až další den.

Co by se nemělo dělat na Boží hod velikonoční

Na Velikonoční neděli by se totiž neměly dělat téměř žádné domácí práce. Nemusíte tedy zametat, mýt nádobí a ani třeba stlát postel. Zato byste se ale měli pustit do pečení mazance a beránka a váš muž by měl uplést krásnou pomlázku. Jen stěží byste hledali větší symbol velikonoc než je právě pomlázka a mazanec.

Jak správně házet míčkem

Rozběh k hodu míčkem je přímočarý. Atlet (pravák) nese míček ve výši hlavy, drží jej v prstech. Paže je přitom pokrčena, loket směřuje vpřed. V předposledním kroku provede přeskok a přenese míček horním obloukem do nápřahu – paže je volně natažena ve výši ramene.

Kdy se nesmí prát prádlo

Lidové tradice říkají, že se 25. prosince nemá pracovat. Dokonce se nesměly stlát ani postele a v domě nesmělo viset žádné prádlo, aby to nepřineslo neštěstí.

Co se dělá 25. prosince

Přestože právě 25. prosinec, tedy první svátek vánoční nebo též Boží hod vánoční, je podle církevní tradice dnem Ježíšova narození, slaví se v severských zemích stejně jako u nás výrazně méně než předcházející Štědrý den.

Kdy se nepere pradlo

Lidové tradice říkají, že se 25. prosince nemá pracovat. Dokonce se nesměly stlát ani postele a v domě nesmělo viset žádné prádlo, aby to nepřineslo neštěstí.

Co Snidat na Štědrý den

Poučky, z nichž většina je i v dnešní době aktuální, jsou součástí babičkovské kuchařky Stolečku prostři se vydané roku 1950. V tak koncentrovaném sledu za sebou vyvolávají úsměv. Součástí správné Štědrovečerní snídaně je káva nebo čaj a moučník – vánočka, štola, ovocný chlebíček či štrůdl.

Co se jí v Česku na Vánoce

Tradiční česká vánoční jídlaKapr a salát (řízek a salát) Typickou štědrovečerní večeří je smažený kapr s bramborovým salátem.Rybí polévka. Rybí polévka se dělá z hlavy kapra, mlíčí, jiker a kořenové zeleniny.Vinná klobása.Cukroví a perníčky.Vánočka.Pečené maso, knedlík, zelíVaječný koňak.

Proč nesmí viset prádlo

Nesmí viset prádlo, přináší to smůlu

Znamená to totiž, že může přijít do domu neštěstí. Věští dokonce smrt někoho blízkého.

Kdy se nesmí péct

Na Velký pátek se otevírá země s ukrytými poklady, také se ale nesmí pracovat na poli, prát, péct ani uklízet – to jsou jen některé ze zvyků a tradic, které si v tento den připomínáme. Ve skutečnosti jde o vrchol křesťanského liturgického roku, den, který je součástí svatého týdne.

Jak trenovat hod

Rozběh k hodu míčkem je přímočarý. Atlet (pravák) nese míček ve výši hlavy, drží jej v prstech. Paže je přitom pokrčena, loket směřuje vpřed. V předposledním kroku provede přeskok a přenese míček horním obloukem do nápřahu – paže je volně natažena ve výši ramene.

Jak muze být Prenasen míček do Naprahu

Přenášení míčku/granátu do nápřahu

Míček/granát může být přenášen dolním obloukem nebo horním obloukem, resp. přímo vzad. Žák házející pravou/levou paží stojí ve stoji předkročném levou/pravou nohou, odhodová paže je pokrčená, dlaň vedle hlavy na úrovni očí svírá náčiní a neodhodová paže je mírně pokrčená v předpažení.

Co se nesmí jíst na Velký pátek

Velký pátek je zároveň také vrcholným dnem půstu. To znamená, že lidé by v tento den neměli jíst žádné maso. Velký pátek je nejvýznamnějším velikonočním dnem. Podle křesťanské tradice je to den ukřižování a smrti Páně, smrti Ježíše Krista.

Co se nesmí na Velký pátek

Předkové se proto obávali zlých duchů, čarodějnic a možného uhranutí. Takže se raději držte starého pořekadla: „Na Velký pátek nepohneš zemí, nezatopíš do východu slunce, neupečeš, nevypereš a nevybělíš, nezameteš, nevyneseš z domu, neprodáš, nepůjčíš, nedaruješ a nepřijmeš dar.

Co je za den 67

červenec – Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, 6. červenec – Den upálení mistra Jana Husa, 28.

Co se stalo 25 prosince

První svátek vánoční neboli Boží hod, který připadá na 25. prosince, by nám měl podle křesťanských tradic připomínat den narození Ježíše Krista. Podle Bible se tak stalo v Betlémě ležícím nedaleko Jeruzaléma, kam putovala i dívka Marie se svým snoubencem Josefem kvůli sčítání lidu.

Co se nesmí jíst na Štědrý den

Tradiční je držet půst od půlnoci před Štědrým dnem do západu slunce. Znamená to nejíst samozřejmě vůbec nic a to ani cukroví nebo maso. Před večeří bývalo zvykem ukázat dětem prasátko pomocí odlesků světla ze zrcátka, ručně vyřezaným vepříkem, který se podsvítil nebo sledováním první hvězdy na noční obloze.

Co se pije na Vánoce

Kromě punče patří mezi klasické zimní – vánoční nápoje svařené víno. Receptů jsou tisíce, ale základ je vždy stejný, tedy svařené bílé či červené víno a pak koření, případně pár kapek destilátu. V Čechách se však vždy pilo a pije svařené víno připravovaného z červeného vína, se skořicí a hřebíčkem.

Kdy nehýbat se zemí

Pranostika praví: „Na Velký pátek se nemá hýbat zemí, neb ona kvílí spasitele. “ A další lidová moudrost říká: „Kdo na Velký pátek orá, tomu se chleba nedostává. “ Značí to, že v tento den jsou zapovězeny veškeré práce na zahradě, v sadu i na poli.

Co to znamená Velký pátek

Velký pátek (latinsky dies passionis Domini) je křesťanský svátek připomínající ukřižování Ježíše Krista a jeho smrt na Kalvárii. Je to pátek Svatého týdne a součást velikonočního tridua.