Co je to brzdová kapalina?

Co dělá brzdová kapalina

Brzdová kapalina je druh hydraulické kapaliny používaný v hydraulických brzdových a spojkových systémech vozidel, například automobilů (osobních a lehkých užitkových), motocyklů a jízdních kol. Účelem brzdové kapaliny je přenášet sílu prostřednictvím tlaku.

Jak poznat málo brzdové kapaliny

Nedostatek brzdové kapaliny v lepším případě zjistíte rozsvícenou kontrolkou brzd nebo louží pod autem, v horším případě pak propadlým pedálem až na podlahu a náhlé ztráty brzdného účinku.

Jak zjistit brzdovou kapalinu

Existuje několik způsobů, jak zjistit, zda je nutná výměna brzdové kapaliny:Vizuální kontrola: Vizualizujte kapalinu v nádržce brzdové kapaliny.Test kvality kapaliny: Existuje speciální tester brzdové kapaliny, který měří kvalitu brzdové kapaliny.
Archiv

Jak dlouho vydrží brzdová kapalina

V provozu se má měnit po 3 letech, protože je hygroskopická, váže na sebe vodu a snižuje se tím bod varu, navíc se zasere nečistotama, co se dostanou do systému. Ale když je origo zapečetěná, tak musí vydržet hafo let.

Co se stane kdyz nemám brzdovou kapalinu

Brzdová kapalina

Jak už název napovídá, zajišťuje správnou funkci brzd. Její nedostatek, nebo její velké stáří se může negativně podepsat na účinnosti brzd. Auto proto může začít brzdit o poznání hůře. I toto je provozní kapalina, bez které se neobejdete.

Kdy doplnit brzdovou kapalinu

Kdy měnit brzdovou kapalinu a jak často Výrobci automobilů zpravidla doporučují výměnu brzdové kapaliny ve lhůtě od 1 do 3 let. Záleží na kvalitě brzdové kapaliny a provozních podmínkách. Není-li takové doporučení k dispozici, pak se obecně výměna běžné kapaliny provádí ve lhůtě do 2 let.

Jak Dolejt brzdovou kapalinu

Pokud se hladina brzdové kapaliny nachází na rysce „MIN“ nebo výše, je vše v pořádku a kapalinu není nutné doplňovat. Je-li hladiny kapaliny pod ryskou „MIN“, opatrně otevřete víčko nádržky a poté doplňte takové množství brzdové kapaliny, aby se hladina nacházela těsně pod ryskou „MAX“. Pozor, ať nádržku nepřeplníte.

Po jaké době měnit brzdovou kapalinu

Brzdovou kapalinu měňte každé dva roky

Samotnou výměnu kapaliny pak výrobci doporučují provádět zpravidla jednou za dva roky. Řidiče obvykle vyjde na jeden až dva tisíce korun i s prací. „Neustálým zahříváním při brzdění tato látka degraduje a posouvá se její varný bod.

Jak se projevuje stará brzdová kapalina

Stará „zvodnatělá“ brzdová kapalina obsahuje vodu, která snižuje její bod varu. K odpařování tedy dochází výrazně dříve než v případě „čisté“ kapaliny. Takže zatímco s novou kapalinou budou brzdy dobře fungovat i při dlouhém sjezdu alpskými serpentinami, se starou začnou ztrácet účinnost i na Šumavě.

Kde je v autě brzdová kapalina

Kontrola brzdové kapaliny

Proto byste měli vědět, kde v autě nádobka je, a občas hladinu kontrolovat. Nádobky bývají většinou za motorem na straně řidiče. Víčka bývají žlutá nebo označená žlutým symbolem brzdového obložení, může na nich být nápis DOT s několika čísly.

Jak se doplnuje brzdová kapalina

Do dobře zajištěného vozidla vlezeme a sedneme na místo řidiči. Nyní několikrát za sebou rychle šlápneme na brzdový pedál. Poté je párkrát sešlápneme plynule a nakonec jej krátce podržíme u podlahy vozidla. Tímto způsobem dojde k vytlačení brzdové kapaliny do připravené nádoby.

Jak casto menit brzdovou kapalinu

Kdy měnit brzdovou kapalinu a jak často Výrobci automobilů zpravidla doporučují výměnu brzdové kapaliny ve lhůtě od 1 do 3 let. Záleží na kvalitě brzdové kapaliny a provozních podmínkách. Není-li takové doporučení k dispozici, pak se obecně výměna běžné kapaliny provádí ve lhůtě do 2 let.