Co je to Chaluzík?

Co je to Kostik

Kostík jest hmota pevná, neprůhledná, zápachu česnekovitého.

Co je to Bořík

kovové zvláště magetnost podržující: buřík, železo, ďasík, broník. vrcholové kovů či tak zvané lépokovy: stříbro, palladík, zlato, platík, ruměník, duzík, rusík, voník.
ArchivPodobné

Co je to Kazík

Presl slovo selen přeložil slovanským luník. Fluor se podle Presla jmenoval kazík, protože se vyskytuje v kazivci, což je také Preslovo pojmenování nerostu fluoridu vápenatého. Chlóru, který je součástí kuchyńské soli, Presl říkal solík.
Archiv

Co je prvek v chemii

Chemický prvek nebo jen zkráceně prvek je jakákoli z více než 100 známých látek (z nichž 92 se vyskytuje v přírodě, ostatní jsou uměle připravené), které nelze rozdělit na jednodušší látky a které samostatně (jako atomy) nebo v kombinaci (jako molekuly) tvoří veškerou hmotu.

Kdo se pokusil vytvořit periodickou soustavu prvků

Do periodické tabulky je seřadil až ruský chemik Dmitrij Mendělejev a svou klasifikaci prezentoval před 150 lety – v březnu 1869. V současnosti tabulka čítá 118 prvků, přes devadesát z nich se přirozeně vyskytuje na Zemi a zbylé byly připraveny uměle.

Jak se dělí prvky

Prvky lze dělit dle vlastností na kovy, nekovy a polokovy, popř. na nepřechodné prvky (s-a p-prvky), prvky přechodné (d-prvky) a prvky vnitřně přechodné (f-prvky), jak je znázorněno na obr.

Co je nejjednodušší prvek

Vodík je nejjednodušším prvkem ze všech. Kromě lehkého vodíku obsahujícícho jeden proton a jeden elektron existuje ještě izotop vodíku označovaný jako deuterium (jeden proton, jeden neutron a jeden elektron) a radioaktivní izotop tritium (jeden proton, dva neutrony a jeden elektron).

Co nám udává číslo sloupce

Sloupce periodické tabulky tedy udávají počet elektronů nacházejících se ve valenční slupce daného elektronu, což určuje, jak bude daný prvek reaktivní.

Co nám říká periodický zákon

Periodický zákon, který prezentoval 6. března 1869 Dmitrij Ivanovič Mendělejev, vychází z pravidelně se opakujících vlastností prvků. Hlavní myšlenka zákonu zní: Vlastnosti prvků jsou periodickou funkcí jejich atomových hmotností, tzn. u prvků se pravidelně opakují podobné vlastnosti.

Co je to Nekov

Jako nekovy jsou označovány ty prvky periodické soustavy, které mají relativně vyšší počet elektronů ve vnější vrstvě. Nekovy mají obvykle elektronegativní charakter a snadno tvoří negativně nabité ionty – aniony. Mezi nekovy patří plynné prvky vodík, uhlík, dusík, kyslík a pevné prvky fosfor, síra a selen.

Kdo vymyslel PSP

března 1869, zveřejnil Mendělejev v časopise Ruské chemické společnosti svou práci „Vztah vlastností prvků k atomovým hmotnostem“. Zde zazněl i Mendělejevův periodický zákon: „Vlastnosti prvků jsou periodickou funkcí jejich atomových hmotností. Vlastnosti chemických prvků se pravidelně opakují. “

Co je nejrozšířenější prvek na Zemi

1.1.

Vodík je nejrozšířenějším prvkem ve vesmíru (89 %) a třetím (po kyslíku a křemíku) nejrozšířenějším prvkem na Zemi (15,4 % atomů). Uvažuje-li se hmotnostní zastoupení, je s 0,88 % na devátém místě v pořadí, v povrchových horninách je jeho obsah 0,15 % (10. místo). Volný je jen v nepatrném množství.

Jak hoří vodík

Vodík je bezbarvý, lehký plyn, bez chuti a zápachu. Je hořlavý, hoří namodralým plamenem, pro jeho hoření je nutný oxidační prostředek, kterým je nejčastěji vzdušný kyslík.

Co se děje s atomem když jeho elektrony přecházejí že stavu s vyšší energii do stavu s nižší energii

Bohrův model atomu zobrazuje hladiny energie jako soustředné kruhy kolem jádra. K přechodu elektronu na vyšší energetickou hladinu je potřeba dodat energii. Naopak při přechodu elektronu na nižší energetickou hladinu dochází k uvolnění energie.

Co udava perioda

Jednotlivé chemické prvky jsou v periodách tabulky řazeny vzestupně podle hodnoty protonového čísla. Číslo periody udává, kolik má vrstev atom ve svém obalu (přesněji hlavní kvantové číslo valenčních orbitalů nepřechodných prvků).

Kdo vymyslel tabulku prvků

Do periodické tabulky je seřadil až ruský chemik Dmitrij Mendělejev a svou klasifikaci prezentoval před 150 lety – v březnu 1869. V současnosti tabulka čítá 118 prvků, přes devadesát z nich se přirozeně vyskytuje na Zemi a zbylé byly připraveny uměle.

Co je to kovy

Kovy jsou pevné neprůhledné látky, mají zvláštní (kovový) lesk. V pevném i kapalném skupenství, jsou dobrými vodiči tepla i elektřiny. Jsou dobře tvárné, dají se kovat válcovat, lisovat i odlévat. V tekutém stavu se mohou mísit a slučovat (tvoří slitiny).

Který Nekov je Nejreaktivnější

Fluor je nejreaktivnější a nejelektronegativnější prvek, brom těkavá červenohnědá kapalina a jod sublimující fialová pevná látka.

Co je v periodické tabulce

V tabulce je obvykle kromě chemického symbolu prvku uvedeno i jeho atomové číslo, relativní atomová hmotnost, případně další údaje o prvcích. V současné době je v tabulce 118 známých prvků, z nichž 94 se přirozeně vyskytuje na Zemi. Zbylé byly připraveny pouze uměle a zatím nebyl objeven žádný jejich stabilní izotop.

Jaký je nejtěžší kov na světě

Osmium bývá někdy označováno jako prvek s největší hustotou neboli nejtěžší prvek (těsně před iridiem), protože podle přesných teoretických výpočtů z krystalové mřížky by dokonale čisté osmium mělo dosahovat hustoty 22,587 ± 0,009 g/cm³, zatímco iridium 22,562 ± 0,009 g/cm³.

Kde se nachází vodík

Vodík je základním stavebním prvkem celého vesmíru. V přírodě se elementární vodík (H) vyskytuje jen ojediněle, a to v okolí sopek. Plynný vodík (H2) je však v přírodě častější. Například jako součást zemního plynu a vůbec je obsažen ve všech organických sloučeninách.

Na co se používá vodík

Elementární vodík (H2) má široké praktické využití: zdroj energie, redukční činidlo v chemické syntéze nebo metalurgii a také jako náplň meteorologických a pouťových balonů a do 30. let 20. století i vzducholodí.

Kde se bere vodík

Vysvětlení významu vodíku jako paliva. Původně byl vodík vyráběn elektrolýzou vody, nyní se vyrábí z obnovitelných zdrojů – slunce a vody. Vysvětlen je také princip výroby vodíku pomocí nanomateriálů v keramickém reaktoru.

Co to je foton

Foton je kvantum energie elektromagnetického vlnění. Jako částice má foton nulovou klidovou hmotnost, pohybuje se výhradně rychlostí světla. Jako elementární částice patří foton mezi bosony, tedy má celočíselný spin.

Kdy dochází k excitaci

Pokud látka absorbuje určitou energii, dochází k přeskoku jejich elektronů z nižší energetické hladiny na vyšší energetickou hladinu, a tím dochází k excitaci atomu. Excitovaný stav není stabilní, a tak vzápětí dochází k deexcitaci, to jest k přeskoku elektronů zpět na původní hladinu.