Co je to Chlorenchym?

Co je to Kolenchym

Kolenchym je typ pletiva s nepravidelně ztloustlými buněčnými stěnami, čímž se liší se od parenchymu s neztloustlými a sklerenchymu s rovnoměrně ztloustlými. Jeho vlastnostmi jsou pružnost a pevnost, z čehož vychází jeho funkce v rostlině.

Kde se nachází Kolenchym

U mladých buněk buněčná stěna může v tenkých úsecích ještě růst, a proto kolenchym je častým mechanickým pletivem v mladých rostoucích částech orgánů. Vyskytuje se především u dvouděložných rostlin ve stoncích pod pokožkou (hypodermis) nebo v řapících listů.

Jak se dělí pletiva

Na primární stavbě (tj. před potencionálním sekundárním tloustnutím) těla vyšších rostlin se podílejí následující čtyři typy pletiv: pletiva meristematická, pletiva základní, pletiva krycí a pletiva vodivá. Všechny tyto čtyři typy pletiv se skládají z charakteristických typů buněk a obvykle plní více než jednu funkci.
Archiv

Kde se nachází Parenchym

Parenchym je nejběžnější typ pletiva. Díky velkému zastoupení intercelulár má velmi nízkou hustotu. Typickým příkladem parenchymu je dužina ve vnitřní části větví bezu nebo některých rostlin z čeledi hvězdnicovitých, mezofyl listů, dužina ovoce a další.

Jak poznat Sklerenchym

Sklereidy mají výrazně ztlustlou buněčnou stěnu. Ta kromě celulózy zpravidla obsahuje také velké množství ligninu. Sklereidy se nacházejí v plodech, semenech, stoncích i listech. V rostlinných pletivech mohou být buď jednotlivě, nebo vytvářejí skupiny či celé vrstvy.

Co to je Parenchym

Parenchym je označení pro funkční tkáň nebo buňky nějakého orgánu. Tato tkáň nebo buňky zajišťují samotnou funkci daného orgánu, a pro každý orgán jsou charakteristické. Například mozkový parenchym je tvořen neurony a neurogliemi. Protikladem parenchymu je stroma, což je podpůrná tkáň.

Co to je parenchym

Parenchym je označení pro funkční tkáň nebo buňky nějakého orgánu. Tato tkáň nebo buňky zajišťují samotnou funkci daného orgánu, a pro každý orgán jsou charakteristické. Například mozkový parenchym je tvořen neurony a neurogliemi. Protikladem parenchymu je stroma, což je podpůrná tkáň.

Co vznika z pletiv

Z dělivých pletiv postupným zvětšováním a přeměnou buněk vznikají pletiva trvalá (krycí, vodivá, zpevňovací ap.), jejichž buňky už nemají schopnost se dále množit. Tím se rostliny výrazně liší od živočichů, u nichž prakticky všechny tkáně mají zachovanou schopnost dělení po celou dobu života.

Co je to Meristem

Dělivé pletivo (též meristém) je rostlinné pletivo tvořené buňkami s dělivou funkcí. Tyto buňky diferencují buňky, které mění svojí funkčnost. Meristematické buňky se vyznačují větším jádrem, endoplazmatickým retikulem a golgiho aparátem.

Co je to Sklereid

Sklereidy (nazývané též kamenné buňky) jsou rostlinné buňky se ztluštělými stěnami bez živého obsahu. Nacházejí se například v plodech v parenchymatickém pletivu poblíž jádřince, jednotlivě či v menších či větších shlucích. Objevují se například v hruškách jako drobné tvrdé částečky.

Kde se nachází Palisádový Parenchym

Palisádový parenchym se obvykle nachází na svrchní straně pod pokožkou a je tvořen jednou nebo více vrstvami válcovitých a protáhlých buněk (2). Počet buněk je, mimo jiné, závislí i na světelných podmínkách (1).

Co je to jaterní Parenchym

Parenchym je v humánní medicíně termín, který popisuje vlastní funkční tkáň u některých orgánů. Nejčastěji hovoříme o parenchymu u plic, jater a ledvin, ale vcelku pochopitelně existuje i v jiných orgánech specializovaných na určitou funkci.

Jak se jmenuje stonek který má listy a květy

lodyha – dužnatý zelený stonek bylin nesoucí listy a květy (kopřiva, paprika).

Kde se nachází Dělivé pletivo

Buňky dělivých pletiv bývají menší a setkáme se s nimi ve vzrostných vrcholech, v listech, kořenech, ale i dalších částech rostlin – všude tam, kde rostlina roste.

Co je to Prokambium

prokambium – základ pro vodivá pletiva. základní – základ základních trvalých pletiv.

Co je to rostlina

Rostliny jsou skupinou organizmů, které jsou převážně fotosyntetické. Vytvářejí kyslík nutný pro existenci většiny organizmů, jsou nedílnou součástí životního prostředí (např. v něm zadržují vodu), jsou zdrojem potravy pro živočichy i člověka. Rostlinami se zabývá botanika.

Co je to zásobní pletivo

Pletivo zásobní: Je určeno k uchovávání zásobních látek jako např. škrobu, olejů, proteinů aj. Částmi rostlin, kde převažuje tento typ pletiva, jsou např. hlízy, oddenky apod.

Jak se pozná jaterní cirhóza

Pokročilá cirhóza jater bývá u pacientů patrná na první pohled. Typické jsou tenké končetiny, velké nafouklé břicho a bledá či zažloutlá kůže, kde se objevují četné pavoučkové névy, podlitiny a petechie.

Kde bolí játra

Místo, kde bolí játra, je pod žebry.

Jedná se především o tupou bolest vpravo pod žebry, případně na zádech pod lopatkami. Bolest jater vzniká vlivem zduření a tlaku v dutině břišní, proto je často obtížné ji dobře lokalizovat. Někdy můžete pozorovat i viditelný otok v místě jater.

Co to je lodyha

Lodyha (caulis) je nadzemní nedřevnatý stonek bylin, který nese listy (na rozdíl od stvolu). Listy nejsou jen na jedné části stonku – jsou rozmístěny po celé jeho délce, stonek navíc přetrvává jen jedno vegetační období.

Co je to šlahouny

Šlahoun (specializovaný typ výhonku) je neodborný název pro pružný dřevnatý výběžek stonku z úžlabí přízemních listů. Bývá zpravidla nevětvený, listnatý. Nese na zkrácených větévkách (brachyblastech) květenství nebo květy, např. ostružiník (Rubus fruticosus).

Jak vznikají pletiva

Dělivá pletiva (meristemy) jsou tvořena drobnými buňkami se zachovanou schopností dělení – pouze z nich vznikají další pletiva a nové rostlinné orgány. Z dělivých pletiv postupným zvětšováním a přeměnou buněk vznikají pletiva trvalá (krycí, vodivá, zpevňovací ap.), jejichž buňky už nemají schopnost se dále množit.

Co produkuje Felogen a kambium

Felogen (korkotvorné kambium)

Felogen produkuje sekundární kůru (peridermis), která u většiny dřevin nahrazuje odumírající primární krycí pletivo (epidermis).

Co to je floém

Floém (= lýko, leptom) je součást cévních svazků. U cévnatých rostlin je floém systémem pletiv, která rozvádí organické živiny (produkty fotosyntézy), především sacharózu (cukr), do všech částí rostliny, kde je třeba. U stromů se floém nachází pod nejvnitřnější vrstvou borky.

Co je to Apoplast

V rámci rostlinných pletiv či celých rostlin se pak často užívá pojem symplast (pro navzájem propojené protoplasty sousedních buněk) a apoplast (pro systém jejich buněčných stěn a mezibuněčných prostor).