Co je to Crumble?

Co je crumble recept

Základní recept na crumble je opravdu jednoduchý. Jakékoliv ovoce, čerstvé nebo kompotované, vložíte do formy na koláč, v míse si vypracujete drobenku z hladké mouky, cukru a másla a tou ovoce zasypete. Crumble pečeme při 180°C asi půl hodiny nebo do té doby, dokud drobenka na vrchu krásně nezezlátne.

Jak se jí crumble

Crumble se podává teplý, a ještě ho můžete vylepšit a servírovat ho s vanilkovou omáčkou nebo pudinkem, horkou čokoládou nebo zalitý smetanou, ale dokonce i s vanilkovou zmrzlinou. Upečený se dá se jíst i za studena, takže nejde o výhradně teplý dezert, i když tak jeho velkolepá chuť vyzní nejlépe!
Archiv

Co znamená slovo crumble

Pokud se podíváme na anglický význam slova crumble, dozvíme se, že slovo crumble znamená něco rozbít případně rozdrobit na malé kousky. A právě zde můžeme najít podobnost s nadrobno rozbitou drobenkou, která pokrývá pečené ovoce. Do zlatova vypečená drobenka na dezertu.

Jak dlouho se peče crumble

Cokoliv, co vám zvedne míru křupavosti. Pak drobenku rozprostřete na ovoce a šup s tím do trouby na 180 °C, asi na 25 až 35 minut. A pokud chcete opravdu vyzkoušené recepty, podívejte se na Kitchenette.cz, kde naše lektorka Markéta Pavleje sdílela luxusní švestkový crumble.
Archiv

Odkud pochází Crumble

Crumble (výslovnost [krambl]) je dezert pocházející z Britských ostrovů, který se skládá z ovoce a drobenky. Recept vznikl jako úsporná varianta drobenkového koláče za druhé světové války, kdy byla mouka a máslo na příděl. Je oblíbený pro svoji rychlou přípravu a pro možnost zužitkovat sezónní přebytky.

Jak se dělá drobenka na koláč

Většinou potkáme recepty na drobenku s poměrem 1:1:2 – jeden hmotnostní díl másla, stejný díl cukru a 2 díly polohrubé mouky. Všechny suroviny odvážíme a rychle smícháme dohromady. Máslo rozmělníme prsty v mouce s cukrem a tím ho s nimi zároveň spojíme do drobečků.

Z jaké mouky se dělá posypka na buchtu

➜ Suroviny. Na dokonalou drobenku potřebujete: Mouka; hladká nebo polohrubá. Drobenka z hladké mouky je hutnější a kompaktnější, české hospodyňky velmi často používají univerzální polohrubou mouku.

Z jaké mouky se dělá posypka

Mouka se používá nejčastěji polohrubá, ale někdo používá mouku hrubou nebo hladkou – v podstatě jde o to, která drobenka vám bude chutnat nejvíce, a u ní už asi zůstanete. Čím víc je v drobence použito mouky, tím bude drobenka po upečení křupavější a tvrdší.

Jak se dělá Zmolenka na koláč

➜ Poměr surovin v drobence

Nejlepší poměr pro drobenku se blíží 1 dílu cukru, 1 dílu másla a 1,5-2 dílům mouky. Čím více mouky, tím bude posypka drobivější. Čím méně mouky, tím bude mastnější a větší drobky, které budou držet pohromadě. Poměr surovin také záleží na typu mouky; čím hrubší, tím méně jí budete potřebovat.

Jaký cukr se dává na drobenku

Základní recept na drobenku200 g hrubé mouky.100 g cukru krupice.100 g změklého másla.

Čím nahradit Posypku

Nemusíte se přitom bát experimentovat a zkoušet různé mouky, drobenka nemusí být striktně jen z bílé pšeničné mouky, aby se povedla. Zkuste ji nahradit celozrnnou jemněji mletou nebo část bílé mouky vyměnit za strouhaný kokos či mák, podle typu koláče. Doplnit ji můžete i nadrobno nasekanými ořechy.

Z jaké mouky se dělá drobenka

Většinou se na drobenku používá mouka polohrubá, někdy hrubá. Někteří pekaři totiž říkají, že hladká mouka se může do ovocných koláčů vpíjet. Proto je dobré na koláče s vysokým poměrem ovoce drobenkou nešetřit. Čím víc mouky při pečení použijeme, tím bude drobenka po upečení křupavější a tvrdší.