Co je to daňové zvýhodnění?

Jak se počítá daňové zvýhodnění

daňové zvýhodnění na první dítě je ve výši 15 204 Kč (1267 Kč měsíčně), daňové zvýhodnění na druhé dítě je ve výši 22 320 Kč (1860 Kč měsíčně), daňové zvýhodnění na třetí a další dítě je ve výši 27 840 Kč (2320 měsíčně).
Archiv

Kdy končí daňové zvýhodnění na dítě

Slevu na dítě můžete uplatnit na každého vyživovaného potomka, který s vámi žije ve společné domácnosti. Podle zákona je to: nezletilé dítě (do 18 let) nebo zletilé dítě do 26 let, které se soustavně připravuje na budoucí povolání (jinými slovy dítě do 26 let, které má statut studenta).

Kdo má nárok na daňové zvýhodnění na dítě

Kdo může uplatnit slevu na dani Na daňové zvýhodnění má nárok každý zaměstnanec či podnikatel, který žije ve společné domácnosti s vyživovaným dítětem. Daňové zvýhodnění náleží vždy pouze jednomu z rodičů a lze jej uplatnit na vyživované dítě, kterým se rozumí student do 26 let.
Archiv

Jak uplatnit daňové zvýhodnění na dítě

Aby za vás slevu uplatnil zaměstnavatel, musíte podepsat tzv. Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti (známější jako růžový formulář). Prohlášení podepište jen u jednoho zaměstnavatele – nesmíte ho v jednom měsíci podepsat na více místech.
Archiv

Jak se pocita daň po sleve

Z čeho se slevy počítají Slevy na dani se odečítají, jak už název napovídá, od vypočtené daně. Daň je 15% z daňového základu a tuto vypočtenou daň můžeme snížit o slevy, které se nás týkají.

Co všechno se dá odečíst z dani

Odčitatelné položky

Daňový odpočet Částka
Životní pojištění maximálně 24 000 Kč/rok
Školkovné (sleva za umístění dítěte) maximálně 16 200 Kč/rok
Úroky z hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření maximálně 300 000 Kč/rok (při uzavření úvěru do 1. 1. 2021), maximálně 150 000 Kč při uzavření po 1. 1. 2021

Kdy se vyplaci daně na děti

Kdy chodí daně u zaměstnanců

Daňový bonus na děti dostává zaměstnanec vyplácen v každé měsíční mzdě, pokud mu vznikl a pokud dodal veškeré náležitosti na začátku roku do mzdové účtárny. Podání daňového přiznání: termín vrácení přeplatku je 1. května.

Kdo uplatňuje slevu na dítě po rozvodu

Uplatnění v případě rozvodu

Pokud je dítě svěřeno do střídavé péče, je na dohodě obou rodičů, kdo zvýhodnění uplatní. Existuje i možnost uplatnit zvýhodnění v poměrné výši. Pokud tedy dítě žije ve střídavé péči, můžou se jeho rodiče dohodnout za kolik měsíců který z nich daňové zvýhodnění uplatní.

Kdy chodí daně na dítě

Obecně platí, že správce daně začíná vyplácet peníze až od 3. dubna 2023. Pro vrácení přeplatku na dani je totiž stanovena třicetidenní lhůta, která se počítá od okamžiku, kdy uplyne deadline pro podání daňového přiznání.

Kdy vzniká nárok na daňový bonus

Daňový bonus mohou využívat poplatníci, kteří měli v daném zdaňovacím období příjem ze zaměstnání nebo podnikání a to minimálně ve výši šestinásobku minimální mzdy, tedy za rok 2022 je to částka 97 200 (pro příjmy za rok 2023 je to 103 800 Kč). Do této hranice se nepočítají příjmy z nájmu a kapitálového majetku.

Jak zjistím že mám přeplatek na dani

Informaci o existenci přeplatku je možné zjistit přihlášením se do Online finančního úřadu, např. prostřednictvím bankovní identity nebo datové schránky, popřípadě u svého místně příslušného správce daně. Pokud vám takový přeplatek vznikl, doporučujeme požádat o jeho převedení na jinou daň, nebo o jeho vrácení.

Co lze odečíst z dani 2023

Kompletní přehled nezdanitelných položek

Druh odpočtu Maximální odpočet ze základu daně
Penzijní připojištění 24 000 Kč
Soukromé životní pojištění 24 000 Kč
Dary 30 % ze základu daně
Odborové příspěvky 1,5 % zdanitelných příjmů nebo 3 000 Kč

Jak zdanit příjem z pronájmu bytu

Při odečtení výdajů od příjmů vám zůstane základ daně, ze kterého pak jako fyzická osoba zaplatíte 15% daň. Jestliže byste si vydělali víc než 48násobek průměrné mzdy (pro rok 2022 to je 1 867 728 Kč, pro rok 2023 je to 1 935 552 Kč), částku nad touto hranicí daníte sazbou 23 %.

Kdo má narok na daně

Podle § 38g ZDP, je daňové přiznání povinen podat každý, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhly 15 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně (§ 36 ZDP).

Jak oprava chybně uplatněného daňového zvýhodnění

Řešením je podat dodatečné přiznání. Pokud jste v řádném daňovém přiznání nezdanili všechny příjmy podléhající dani z příjmů fyzických osob nebo jste si chybně uplatnili některé slevy na dani či daňové zvýhodnění, podejte raději urychleně dodatečné daňové přiznání.

Co je to daňový bonus na dítě

Daňový bonus je vlastně minusová vypočtená daňová povinnost. Může ji však využít jen poplatník, který ve svém daňovém přiznání uplatňuje daňové zvýhodnění na dítě dle § 35c ZDP. Pokud je poplatníkovi vypočten v daňovém přiznání daňový bonus, finanční úřad mu tento bonus vyplatí.

Kdo vyplácí daňový bonus

Pokud je poplatníkovi vypočten v daňovém přiznání daňový bonus, nejenže na dani neodvede nic, ale finanční úřad mu tento daňový bonus vyplatí. Hodnota daňového bonusu ovšem musí převyšovat 100 Kč. Daňový bonus se vyplácí do výše 73 200 Kč.

Kdo má nárok na daňový bonus

Na daňový bonus máte nárok jako podnikatelé i zaměstnanci za podmínky, že vaše příjmy dosahují minimální výše: 103 800 Kč od roku 2023 (= šestinásobku minimální mzdy) u OSVČ, 8 650 Kč od roku 2023 (= alespoň poloviny minimální mzdy) u zaměstnanců.

Kdy dostanu preplatek za daně

Obecně platí, že správce daně začíná vyplácet peníze až od 3. dubna 2023. Pro vrácení přeplatku na dani je totiž stanovena třicetidenní lhůta, která se počítá od okamžiku, kdy uplyne deadline pro podání daňového přiznání.

Kdo musí podat daňové přiznání

Podle zákona o daních z příjmů, § 38g, musíte přiznání podat, pokud vaše roční příjmy podléhající dani z příjmů fyzických osob za uplynulý rok (tj. 2022) přesáhly 15 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně.

Jaká částka se nemusí danit

Pokud je roční příjem OSVČ pod 15 tisíc korun, případně méně než 6 tisíc, má-li výdělky i ze zaměstnání, daně přiznávat nemusí. Od letošního roku tato hranice zvyšuje až na 50 tisíc korun (uplatníte ji až v přiznání za rok 2023), u příležitostného příjmu ale zůstává třicetitisícový limit.

Jak se vyhnout dani z pronájmu

Pokud jste zaměstnanec a pronájmem jste si v roce 2022 vydělali méně než 6 000 Kč (a jiné další vedlejší příjmy nemáte), nemusíte přiznání řešit a daň z příjmu z pronájmu neodvádíte. V roce 2023 se limit zvyšuje na 20 000 Kč, přiznání za tento rok podáváte na jaře 2024.

Co lze odečíst z dani při pronájmu

Na daň z pronájmu bytu můžete uplatnit 30% paušál

Stejně jako například u příjmů z podnikání můžete ke zjištění dílčího základu daně využít paušálu, který u nemovitostí činí 30 %, nebo uplatníte reálné výdaje.

Jaké příjmy jsou osvobozeny od daně

Od daní jsou každoročně osvobozeny příjmy podle § 10 odst. 3) zákona 568/1992 Sb a příjmy podle paragrafu 4 zákona. Jedná se například výdělky z příležitostné činnosti, výhry z loterií a sázek do milionu korun, příjmy z pojištění majetku, z nabytí vlastnického práva k pozemku (ze zřízení věcného břemene) a podobně.

Jak zpětně lze podat daňové přiznání

Opravných daňových přiznání můžete podat i více, avšak lze je podat pouze do lhůty pro podání řádného daňového přiznání. Finanční úřad pak vychází pouze z posledního podaného opravného daňového přiznání a k dříve podanému řádnému (případně předchozímu opravnému) daňovému přiznání již nepřihlíží.