Co je to nitrifikace
Nitrifikace je oxidační proces, který probíhá v biologickém filtru za pomoci mnoha rodů nitrifikačních bakterií jako jsou např. Nitrosomonas, Nitrobacter, Nitrosococcus a další. Nitrifikační bakterie jsou pro aquaponický systém nesmírně důležité.
Archiv
Jak se zbavit Dusitanu
Nejúčinnějším řešením je použití filtračního zařízení se silně bazickou náplní ANEX, která zachycuje iony dusičnanů (NO3) a následně je vyplavuje do sběrné nádoby nebo odpadu. Takové řešení je vhodné pro celý objekt – montuje se na vstup a tím zaručeně přefiltruje vodu v celém domě.
Jak snížit dusitany v akváriu
Výskytu dusíkatých látek v akváriu se snažíme předcházet tím, že nepřekrmujeme ryby. Zároveň používáme kvalitní krmení, které neznečišťuje vodu. Dále 1x týdně odkalujeme nečistoty ze dna akvária a vyměníme 1/3 vody, 1x měsíčně vypereme filtr v odstáté akvarijní vodě a pravidelně doplňujeme bakteriální kmeny.
Kde jsou dusitany
Obvykle však bývá vysoký obsah (nad 1000 mg/kg) hlavně v salátu, špenátu, endivii, ředkvi, ředkvičce, celeru, reveni a cukrové kukuřici. Středně vysoký obsah má zelí, kapusta květák, lilek, petržel, mrkev, brokolice, česnek, brambory.
Co způsobují dusičnany ve vodě
Dusičnany ve vodě nejsou samy o sobě významně jedovaté. Mohou způsobit snad jen významnější tvorbu moči, kterou jsou u těla vyloučeny. Jejich případné nebezpečí spočívá v tom, že mohou být v zažívacím ústrojí redukovány na toxické dusitany.
Jak často dávat bakterie do akvária
Jak těmto problémům předcházet Především je zapotřebí užitečné bakterie do akvária pravidelně vysazovat. To je absolutní nutností u čerstvě založené nádrže. Ale i v zaběhlém akváriu toto nelze podcenit a násadu bakterií aplikujeme minimálně jednou za 14 dnů.
Co znamená NO3
Dusičnany (NO3) – doplňují se samostatným hnojivem ve formě KNO3 (je zde obsažený i draslík.)
Co zpusobuji dusitany
Nebezpečí dusitanů spočívá v jejich přeměně v těle na jiné látky, konkrétně nitrosaminy. Ty vznikají sloučením dusitanů s aminy, které se vyskytují například v alkoholu či některých lécích. Jsou karcinogenní a mohou vést ke vzniku nádorových onemocnění.
Co je to dusitan
Dusitany se používají jako stabilizátory a konzervanty především v masných výrobcích. Vyrábí se synteticky tepelným rozkladem dusičnanu sodného. Dusitan sodný se používá v solicích směsích do uzenin a masných výrobků, kde zabraňuje možnému růstu škodlivých bakterií Clostridium botulinum.
Jak poznat železitou vodu
Jak se pozná přítomnost železa a manganu ve vodě Charakteristickým rysem železité vody je rezavý zákal a sediment, který se může projevit až po delší době, zejména po ohřevu. Sloučeniny manganu se projevují zase „mastnými“ skvrnami na povrchu vody a doprovází je zápach vody.
Co je E 250
Dusitan sodný se vyskytuje v solících směsích (tzv. NPS). Slouží jako stabilizátor barvy v naloženém mase, slanině, párcích, šunkách, špekáčcích, konzervovaném mase, klobásách, uzeném tuňákovém mase, uzeném lososu a v dalších potravinách. Prodlužuje jejich životnost.
Co dát na dno akvária
Dno by mělo mít přírodní charakter i barvu, nejvhodnější je štěrkový písek střední zrnitosti (asi 2-5 mm). Písek nasypejte tak, aby se dno postupně zvyšovalo, tedy v přední části bude vrstva písku nižší (asi 4 cm) a v zadní vyšší (kolem 10 cm), záleží samozřejmě na velikosti nádrže.
Jak často měnit dno v akváriu
Jak často akvárium čistit
Pokud se jednou za týden pustíte do pořádného úklidu, bude se vám doma žít lépe. Stejně tak i vašim rybkám, když jim vyčistíte vodu. Ideální doba pro čištění je jednou za týden, ale svět se nezboří, když vodu vyčistíte jednou za 14 dní.
Jak se zbavit dusíku v akváriu
Výskytu dusíkatých látek v akváriu se snažíme předcházet tím, že nepřekrmujeme ryby. Zároveň používáme kvalitní krmení, které neznečišťuje vodu. Dále 1x týdně odkalujeme nečistoty ze dna akvária a vyměníme 1/3 vody, 1x měsíčně vypereme filtr v odstáté akvarijní vodě a pravidelně doplňujeme bakteriální kmeny.
Jak se zbavit dusičnanů ve studni
Existují dva způsoby, jak dusičnany z vody odstranit, a to reverzní osmózou nebo specializovanými filtry na dusičnany, které obsahují iontovou pryskyřici, a ta na sebe dusičnany plně váže.
Jak vypadá železitá voda
železitá voda se vyznačuje zabarvením. voda je cítit železem a má typickou chuť voda je průzračná, ale je-li na vzduchu, žloutne, přičemž rez se dostává do sedimentu a usazuje se na dně nádoby. záchodové mísy, vany a další plochy, které přicházejí do častého styku s vodou, postupně žloutnou.
Jak se zbavit železa ve vodě
Pokud se železo ve vodě vyskytuje v rozpustné formě, oxidací jej převedeme na formu nerozpustnou. Železitý zákal pak odstraníme filtrací. K oxidaci lze použít kyslík ze vzduchu, průmyslová oxidační činidla, nebo elektrický proud. Kyslík se do vody dá vhánět dmychadlem, nebo se voda prokysličuje na stupňovité kaskádě.
Po jaké době dát ryby do akvária
Živočichy můžeme do akvária přidat prakticky okamžitě má-li voda vhodné pH, teplotu a neobsahuje-li nějaké toxické látky jako je např. Chlór nebo dusitany NO2. Přesto je ale vhodné být trpělivý a počkat si než se nám správně zaběhne filtrace a zakoření akvarijní rostlinky.
Jak často měnit vodu v akváriu bez filtru
Zhruba každých 7 až 14 dní provádíme výměnu vody v akváriu společně s odkalením dna. Vyměníme 1/3 až 1/2 akvarijní vody. Čím více máte ryb, tím více vody je potřeba vyměnit. Zejména, pokud provádíme výměnu jednou za 14 dní.
Jak dlouho se má svítit Rybičkám
Jak dlouho svítit v akváriu Nejlépe 7-10 hodin denně. Někteří akvaristé mají světlo 5 hodin zapnuté, 2 hodiny vypnuté a opět 5 hodin zapnuté.
Proč je zakalena voda v akváriu
Bílý zákal
Bílý nebo mléčný zákal způsobuje přemnožení jednobuněčných organismů – nálevníků a objevuje se nejčastěji v čerstvě založených akváriích nebo při výměně filtrace.
Jak odstranit bakterie z vody
Odstranění koliformních bakterií z vody
Nejúčinnější fyzikální metodou je UV sterilizace pomocí UV lampy, která dezinfikuje protékající vodu prostřednictvím ultrafialového záření. Díky tomu je schopná zneškodnit až 99 % bakterií a virů, které se nacházejí ve vodě.
Jak upravit vodu ze studny na pitnou
Jestliže studniční voda obsahuje zdraví škodlivé bakterie, je třeba nejprve vyčistit a vydezinfikovat studnu. Pokud se výsledek rozboru nezmění, nezbývá nic jiného, než studniční vodu dále upravovat, a to buď chlorováním, ozonizací nebo UV zářením.
Kdy hoří železo
V suchém vzduchu (bez vlhkosti) reaguje železo s kyslíkem až při teplotě 150 °C a se samotnou vodou železo bez přítomnosti kyslíku vůbec nereaguje.
Jaký je rozdíl mezi surovým železem a oceli
Surové železo se získává z oxidické železné rudy tavením. Naproti tomu ocel je umělou slitinou železa a uhlíku (a dalších prvků), jakož i litiny a surového železa.