Co je to desublimace?

Jaké látky Desublimují

Látky,které se za určitých podmínek mění z pevného skupenství na plynné,. jsou schopny i opačného procesu,desublimace.Je toho schopný oxid uhličitý,nebo jód. Všechny, které sublimují, typickým příkladem prvků je třeba selen (něco o něm třeba tady: prvky.com/…), arsen nebo jod.
Archiv

Co je to sublimace a desublimace

Sublimace je skupenská přeměna, při které se pevná látka mění na plyn, aniž by došlo k tání pevné látky (tedy bez průchodu kapalnou fází). Opačný proces se nazývá desublimace. Při desublimaci se tedy plyn mění přímo na pevnou látku bez předchozí kondenzace.

Kdy dochází k Desublimaci

Při ohřívání se pevné skupenství rovnou mění v plyn. Opačný děj k sublimaci se nazývá desublimace. Příkladem je vznik drobných krystalků jódu z jódových par nebo vytváření jinovatky z vodní páry za teplot pod 0 °C. Suchý led sublimuje na vzduchu.
Archiv

Co je to sublimace příklad

Sublimace je děj, při kterém pevná látka přechází v plyn. Sublimují například všechny pevné látky, které zapáchají nebo voní, například toaletní přípravky. Podobně pozorujeme sublimaci u ledu, naftalenu a suchého ledu*. Desublimace je opačný děj k sublimaci.
ArchivPodobné

Jak poznat skupenství látek

Látky v pevném skupenství mají stálý tvar a objem, jejich částice se výrazněji nepohybují. Látky v kapalném skupenství mají stálý objem, tvar mění podle nádoby. Částice jsou blízko sebe, ale mohou se volně pohybovat. Látky v plynném skupenství mají částice daleko od sebe, tyto částice na sebe víceméně nepůsobí.

Co to je tání

Tání je fázová přeměna (změna skupenství), při níž se pevná látka mění na kapalinu. Opačný pochod – změna kapaliny v pevnou látku – se nazývá tuhnutí. Dle Ottova slovníku naučného se pojem tání používá pro led a sníh (led a sníh taje).

Proč látky sublimují

Většina pevných látek zvětšuje při zahřívání svůj objem, z čehož vyplývá i změna hustoty dané látky. Některé látky při zahřání za běžného tlaku sublimují, tedy přecházejí z pevného skupenství do plynného. Mezi tyto látky patří například jod, naftalen, chlorid amonný či kofein.

Jak se může skupenství látek menit

Přechod z pevného skupenství (fáze) do kapalného nazýváme tání, z kapalné do pevné tuhnutí. U krystalických látek je tato změna spjata s určitým množstvím tepla – při tání musíme tající látce teplo dodat, při tuhnutí z látky naopak stejné množství tepla odebrat.

Jaké máme skupenství

Nejčastěji rozlišujeme tři skupenství pevné, kapalné a plynné, která jsou běžná v našem okolí. Jako čtvrté skupenství bývá často označováno plazma. Skupenství látky úzce souvisí s vnitřní energií. Změny vnitřní energie mohou vést ke změně skupenství látky.

Co je to Regelace

Regelace je jev tání pod tlakem a opětovného zmrazení, když je tlak následně snížen. Regelaci lze demonstrovat smyčkou jemného drátu kolem bloku ledu, k níž je připojena velká váha. Tlak vyvíjený na led jej pomalu místně taví a umožňuje drátu projít celým blokem.

Co je to bod varu

Teplota varu je teplota, při níž kapalina vře. Fyzikálně je teplota varu definována tak, že se jedná o teplotu, při které se právě vyrovná tlak par kapaliny s tlakem okolního plynu. Teplota varu závisí na atmosférickém tlaku (nebo obecněji na tlaku, který na kapalinu působí).

Na čem závisí sublimace

– Pevná látka se mění přímo v páru (plynné skupenství). Při tom přijímá skupenské teplo sublimace. Sublimace je závislá na vnějším tlaku. – Opačný děj se nazývá desublimace.

Jak se nazývá 4 skupenství

Za čtvrté skupenství se obvykle považuje plazma. Je to poněkud zvláštní skupenství, protože chemie již nedokáže popsat chování látek v něm. Z fyzikálního hlediska ale není jedno, zda jde třeba o plazma vodíkové nebo heliové.

Jaká je hustota ledu

Fyzikální vlastnosti: Lze rýpat nehtem (má tvrdost 1,5), hustota 0,917 g/cm³, křehký, neštěpný, lom je lasturnatý. Při dlouhodobém působení tlaku plastický, tepelně nestálý – taje při teplotě 0 °C. Při teplotách pod −80 °C krystaluje v krychlové soustavě.

Co je měrné skupenské teplo tání ledu

Měrné skupenské teplo tání je teplo, které přijme 1 kilogram pevné látky, jestliže se za teploty tání celý přemění na kapalinu téže teploty.

Co je to vroucí voda

Za normálního atmosférického tlaku (101,3 kPa) vře voda právě při 100oC, při nižším atmosférickém tlaku má však vodní pára dostatečný tlak už při nižší teplotě. Teplota varu vody tedy závisí na velikosti vnějšího tlaku: čím je tento tlak nižší, tím nižší je i teplota varu. Platí to i pro ostatní kapaliny.

Co je to Sublimát

Slovo sublimát má dva významy: sublimace – obecný název pro produkt fyzikálně-chemického procesu. chlorid rtuťnatý – triviální název chemické sloučeniny.

Co je skupenství látek

Skupenství látky označuje, jak pevné jsou vazby mezi částicemi jenž tvoří látku. Látky se mohou vyskytovat ve 4 různých skupenstvích: – PEVNÉ – mezi částicemi panují velmi pevné vazby. Látka se může v jeden okamžik vyskytovat ve více skupenstvích.

Proč led plave

Led plave na vodě

Vědecky řečeno to znamená, že hustota vody je větší než ledu, a to v poměru 12:11. Toto chování není příliš časté, běžné látky (vosk, kovy) mají poměr hustot opačný – jistě víte, že hladina vosku se ve vychladlé svíčce propadne, podobně lité vánoční olovo.

Jak vyrobit podchlazenou vodu

Podchlazenou vodu nejsnáze získáme v zimě, kdy je ranní venkovní teplota kolem ‑5°C. Do čisté vypláchnuté PET láhve nalijeme čistou vodu a necháme venku přes noc. K iniciaci tuhnutí stačí prudčeji lahví bouchnout o zem, případně do ní vhodit malý kousek ledu či sněhu.

Na čem závisí rychlost vypařování

Rychlost odpařování kapalin závisí na mnoha parametrech – mezi ty nejvýznamnější patří vlhkost vzduchu, teplota kapaliny i okolí, rychlost proudění vzduchu nad hladinou a samozřejmě druh kapaliny.

Co je to vař tání

Var je částečnou analogií tání. Za daného tlaku k němu dochází vždy při stejné teplotě – teplotě varu. Teplota varu závisí na vnějším tlaku: čím vyšší tlak, tím vyšší teplota varu.

Co je Vlazne

rozpačitý , vlažný ( přístup ap .), polovičatý , nevzrušený , nepříliš nadšený ( reakce ap .)

Co je rtuť

Rtuť (Hg) je jediný kov, který je za normální teploty a tlaku kapalný. Rtuť a její sloučeniny s ostatními kovy, amalgámy, jsou používány především v průmyslové výrobě, elektrických a elektronických aplikacích. Obecně je Hg perzistentní, vysoce mobilní toxickou látku s vysokým bioakumulačním potenciálem (organická Hg).

Kdy taje led

Fyzikální vlastnosti: Lze rýpat nehtem (má tvrdost 1,5), hustota 0,917 g/cm³, křehký, neštěpný, lom je lasturnatý. Při dlouhodobém působení tlaku plastický, tepelně nestálý – taje při teplotě 0 °C. Při teplotách pod −80 °C krystaluje v krychlové soustavě.