Co je to DOHC?

Co je to OHV

OHV (Over Head Valve – v USA místy nazývaný také jako "Pushrod") je typ ventilového rozvodu pístového motoru, u kterého jsou ventily umístěny v hlavě válců a vačková hřídel je umístěna v bloku motoru.

Jaký je rozdíl mezi OHC a OHV

OHV (Over Head Valves) – ventily jsou umístěny v hlavě válce motoru, vačkový hřídel je umístěn v bloku motoru. OHC (Over Head Camshaft) – vačkový hřídel je umístěn na hlavě válce, ventily jsou umístěny v hlavě válce motoru.
ArchivPodobné

Jaké jsou druhy rozvodu

89/2012 Sb. občanský zákoník (dále jen „obč. z. “), na jehož základě rozlišujeme dva typy rozvodu, a to rozvod sporný a rozvod nesporný.

Jak funguje OHC

OHC rozvod – někdy též označovaný jako SOHC (Single OHC) – je typ rozvodu, kdy vačková hřídel i ventily jsou umístěné v hlavě válce. Vačková hřídel je zde také poháněna pohybem z klikové hřídele, ale pohon je zde přenášen nejčastěji ozubeným řemenem.

Co je ventil v motoru

Ventil je mechanické zařízení regulující průtok tekutin (plynů, kapalin, zkapalněných tuhých látek, kalů atd.) v potrubí. Pojem v české strojařské terminologii zahrnuje také kohouty, šoupátka a klapky.

Kdy nastává střih ventilu

Střih nastává v okamžiku, kdy se na válci zavírá výfukový ventil (jde nahoru) a okamžitě se otevírá sací ventil (jde dolů). Pro tuto polohu je zaručeno, že na protilehlém válci (1-4 a 2-3) jsou vačky natočené tak, že je mezi ventilovou tyčkou a zdvihátkem ventilu maximální vůle.

Co jsou to rozvody v motoru

Rozvodový mechanismus (zkráceně rozvody) je soubor součástí, které řídí přívod vzduchu do válců motoru a odvod výfukových plynů z motoru. Činnost rozvodového mechanismu musí být přesně synchronizována s činností vstřikovacího systému a polohou klikové hřídele a jí poháněných pístů.

Co delaji ventily

Hlavní funkcí rozvodů motoru je správné načasování vstřiku paliva (palivové směsi), uzavření spalovacího prostoru a otevření a následné uzavření výfukového ventilu. Pokud vše funguje, jak má, spaliny včas opouští spalovací prostor, a díky tomu nedochází k jejich mísení s čerstvou směsí vzduchu a paliva.

Co je to Hydroštel

Jde o projev tzv. hydraulického vymezování vůle ventilů. Tento mechanismus, jak už jeho název napovídá, hydraulicky vymezuje vůli mezi zdvihátky či vahadly ventilů a ventily funguje tak, že se po nastartování motoru jednotlivé „hydroštely” (tak se tomu lidově říká) naplní olejem a tak nastaví správnou vůli.

Co je to EGR

Zkratka EGR znamená exhaust gas recirculation – tedy recirkulace výfukových plynů. Prvně se EGR ventil objevil v naftových motorech, v posledních letech se však hojně využívá i v benzínových agregátech. Cíl této součástky je jediný – snížení emisí.

Co se stane kdyz Zaslepim EGR ventil

Spaliny neprojdou

Pokud ho tedy nechcete před zanesením chránit pravidelným čištěním, vnucuje se dobře známá a populární možnost – zaslepení. Tím se zabrání spalinám, aby se dostávaly zpět do sání.

Proč klepou ventily

Tento zvuk se obvykle objeví, když selže mechanismus variabilního časování ventilů. Někdy to můžete slyšet, když se poškodí snímač polohy vačkového hřídele. Selhání těchto prvků vede k selhání motoru a ke snížení jeho výkonu. Někdy je slyšet rachocení i vlivem nataženého rozvodného řetězu.

Co je v hlavě motoru

Hlava válců nebo hlava válce je konstrukční část spalovacího motoru nebo jiného pístového tepelného stroje, která u strojů běžné konstrukce obsahuje kanály pro sací a výfukový trakt, součásti ventilového rozvodu. U spalovacích motorů může obsahovat i další součásti vstřikovacích trysek nebo zapalovací svíčky.

Jak dlouho vydrží klínový řemen

Výrobci aut většinou udávají intervaly výměny klínových řemenů. Když je všechno tak, jak má být, je životnost řemene 20 000 až 30 000 ujetých kilometrů.

Co se stane kdyz se Nevymeni rozvody

Dodržovat intervaly výměny rozvodů

Většinou to jsou různé intervaly od 60 000 do 120 000 km. To je sice nezávazná, nicméně předepsaná, hodnota výrobce. Pokud se však rozvody v intervalu nevymění, může se přetrhnout a způsobit poškození motoru.

Co snižuje EGR

K čemu EGR ventil slouží

Cíl této součástky je jediný – snížení emisí. Konkrétně EGR ventil snižuje emise toxických oxidů dusíku, které vznikají při spalování tzv. chudé směsi, kdy je palivo míseno s přebytkem vzduchu.

Proč se Podpalují ventily

Ostrá hrana na horní části vedení stírá pak intenzivně olej z dříku ventilů, olej neproniká mezi vedení a ventil, takže se sem nezanášejí zuhelnatělé zbytky oleje.

Co muze klepat v motoru

Klepání v motoru, které je nežádoucí a ohlašuje závadu, může pocházet z různých částí motoru. Jedná se například o klikový hřídel, ojniční ložisko, píst, pístní čep či rozvody. Závadu klikového hřídele poznáte podle kovového suchého zvuku, přičemž rychlost klepání se zvyšuje s rostoucími otáčkami.

Jak se pozná zadřený motor

Prvním projevem zadřeného motoru je rozsvícená kontrolka mazání oleje. Doprovázena bude klepavými zvuky či krátkým zastavením motoru během jízdy. Pohledem na motor jeho zadření nepoznáte a je třeba navštívit automechanika.

Jak často čistit EGR

Samozřejmě když provádíme čištění ventilu recirkulace spalin musíme taky vyčistit sací potrubí. Čištění se doporučuje provádět cca 60-80 tis. km.

Jak dlouho vydrží EGR ventil

EGR ventil má podobnou životnost jako DPF filtr, tedy přibližně okolo 180 000 km a obvykle se při jeho čištění mění.

Proč praskne těsnění pod hlavou

Nejčastější důvod můžeme obvykle hledat v detonačním hoření. V případě, kdy je směs zapálená dříve, než má, extrémně vzroste tlak, který může silou působit na těsnění, které povolí anebo hlava rovnou praskne.

Jak se projevuje prasklá hlava motoru

Jaké jsou příznaky prasklého těsnění hlavy motoru zpozorujete na měrce oleje usazené malé kapičky kapaliny či jemnou suspenzi na víčku hrdla pro dolévání oleje. (Pozn.: Jemná suspenze na víčku v zimním období nemusí ještě nutně znamenat vadné hlavové těsnění.)

Co se stane když praskne klínový řemen

Pokud došlo ke sesmeknutí nebo přetržení klínového (drážkového) řemene, poškození motoru přímo nehrozí. Pohání totiž pouze pomocné agregáty, jako je například čerpadlo posilovače řízení, kompresor klimatizace nebo alternátor. U některých vozů pohání také vodní čerpadlo, zde při další jízdě hrozí přehřátí motoru.

Proč píská klínový řemen

Plzenecký automechanik říká, že pískání způsobuje buď nedostatečně napnutý řemen, nebo jeho opotřebené boky. To motorista pozná podle toho, že jsou značně oblýskané. Pískání je plodem řemene prokluzujícího v drážkách řemenic.