Co je to dohoda?

Jak se dělí smlouva

Smlouvy musí být z logiky věci uzavřeny minimálně mezi 2 osobami. Podle počtu smluvních stran potom smlouvy dělíme na: smlouvy dvoustranné (smlouvy bilaterální) smlouvy vícestranné (smlouvy multilaterální)

Jak vypadá smlouva

V pracovní smlouvě by neměly chybět identifikační a osobní údaje obou smluvních stran. Vždy také musí mít písemnou podobu, a to i kdyby se mělo jednat o práci na dohodu. Jedna podepsaná kopie s datem vyhotovení bude náležet zaměstnanci, druhá zaměstnavateli, který ji musí mít pro případ kontroly vždy na pracovišti.

Jaké jsou typy smluv

Mezi nejrozšířenější druhy smluv patří smlouva darovací, kupní, nájemní, smlouva o zápůjčce, smlouva o dílo, či smlouva zprostředkovatelská. Od smluv je třeba odlišit právní jednání jednostranné, jež má právní následky pouze za předpokladu, že je zákonem výslovně stanoveno.

Co musí být ve smlouvě

Z předmětu smlouvy musí být zcela jasné, co je předmětem koupě. Jedná se zejména o dostatečnou technickou specifikaci, pokud je to nezbytné pro účel koupě. Doporučujeme ke kupní smlouvě připojit přílohy, kterými mohou být podrobné specifikace, výkresy, plánky, fotografie, apod. Do smlouvy zapište přesně smluvenou cenu.

Co je dobré mít v nájemní smlouvě

Rozhodně by vždy měla nájemní smlouva zahrnovat označení pronajímatele i nájemce, tedy jméno a příjmení, trvalé bydliště, rodné číslo či datum narození, případně i číslo občanského průkazu. Stejně tak je dobré co nejpřesněji popsat předmět nájmu (tedy byt či dům).

Co nesmí být v pracovní smlouvě

Obecně se nedoporučuje zahrnovat do pracovní smlouvy mzdový výměr nebo pracovní náplň zaměstnance. Rozhodně ani s odkazem na to, že mzdový výměr nebo pracovní náplň je „nedílnou součástí pracovní smlouvy“.

Co je obsahem smlouvy

Smlouva (někdy též kontrakt, dohoda nebo konvence) je dvoustranné či vícestranné právní jednání spočívající ve vzájemných a obsahově shodných projevech vůle smluvních stran směřujících ke vzniku, změně či zániku práv a povinností, které právní předpisy s takovými projevy vůle spojují.

Kdo je to Příkazník

Příkazník plní příkaz poctivě a pečlivě podle svých schopností; použije přitom každého prostředku, kterého vyžaduje povaha obstarávané záležitosti, jakož i takového, který se shoduje s vůlí příkazce.

Jaká je minimální délka dovolené

Při práci na plný úvazek zákoník práce stanovuje minimální výměru dovolené na 4 týdny v jednom kalendářním roce (160 hodin). Tato minimální výměra dovolené se odvíjí od toho, jak velkou část roku zaměstnanec u zaměstnavatele pracoval.

Na co si dát pozor nájem

Pozor dávejte zejména na úrok z prodlení, který někteří pronajímatelé požadují za opožděnou platbu. Ve smlouvě je také možné sjednat kauci, kterou se majitel nemovitosti jistí pro situace, kdy nájemce neplatí nájem nebo byt či jeho vybavení poškodí. Částka ale nesmí přesahovat trojnásobek měsíčního nájemného.

Na co se zeptat nájemníka

Otázky, kterými prověříte nájemníka

Máte práci nebo studujete Mohu se zeptat v jaké firmě/na jaké škole Jak dlouho jste v této poslední práci Co jste dělal před tímto zaměstnáním

Na co si dát pozor při podpisu smlouvy

Na co si dát pozor při podpisu pracovní smlouvyÚstní dohoda.Platnost smlouvy.Nejdůležitější body pracovní smlouvy.Lhůty v pracovní smlouvěZkušební doba.Výše mzdy.Na čem se domluvit předem.

Kdo je příkazník a kdo příkazce

Příkazní smlouva (mandatum) je smlouva, kterou se příkazník (mandatář) zavazuje, že pro příkazce (mandanta) obstará nějakou záležitost. Pokud by někdo obstaral cizí záležitost bez uzavření této smlouvy, šlo by o tzv. nepřikázané jednatelství.

Jak ukončit příkazní smlouvu

Podle občanského zákoníku může příkazce smlouvu kdykoli vypovědět. Výpověď nemusí být jakkoli odůvodněná. Příkazník může příkaz vypovědět nejdříve ke konci měsíce následujícího po měsíci, v němž byla výpověď doručena.

Co si může zaměstnavatel dovolit

Podívejte se, co si podle pražského právníka Romana Moussawiho může šéf dovolit a kde už ho skřípne zákoník práce.Sebere vám prémie.Sníží plat.Odmítne vám dát dovolenou v termínu, který jste si vybrali.Zruší vám na poslední chvíli už schválenou dovolenou.Přeřadí vás na horší práci.Posílá vám vytýkací dopisy.

Po jaké době nemoci se krátí dovolená

Krácení dovolené z důvodu nemoci

Za každých následujících 21 dní pak o další 1/12. Od roku 2021 platí, že pracovní neschopnost v rozsahu do 20násobku týdenní pracovní doby se počítá jako vykonaná práce. Teprve v případě delší pracovní neschopnost má zaměstnavatel právo zaměstnanci krátit dovolenou.

Co dělat když nemám nájemní smlouvu

Jak vystěhovat nájemníka bez smlouvy, když není ani hrazen nájem. V případě, že neexistuje nájemní smlouva a nájemník nehradí nájem, pak lze přistoupit k podání žaloby na vyklizení bytu k místně příslušnému soudu.

Jak dlouho muze byt navsteva v bytě

Přesné vymezení neexistuje, v praxi se tak zpravidla vychází z občanského zákoníku. Ten ukládá nájemci povinnost hlásit zvýšení počtu osob žijících v bytě neprodleně, maximálně do dvou měsíců. Z návštěvy se tak v praxi stává člen domácnosti tehdy, překročí-li doba jeho pobytu v této domácnosti dva měsíce.

Na co si dát pozor při pronájmu

Na co si dát pozor při pronájmu nemovitostíNájemní smlouva. Základem každého smluvního vztahu by měla být písemně sepsaná smlouva, která obsahuje základní dohodu smluvních stran.Prověření zájemcůStanovení výše nájmu a záloh na energie.Splatnost nájmu a kauce.Pravidelná komunikace s nájemníky.

Jak udělat dojem na majitele bytu

Sepište majiteli svá očekávání a vytvořte dojem, jako by vás znal už roky:Představte se a vysvětlete, proč vás jeho byt zaujal.Popište vaše současné bydlení a proč hledáte nové.Objasněte, s kolika lidmi a na jak dlouho se nastěhujete.Doptejte se, od kdy se byt uvolní.

Co by nemělo chybět v pracovní smlouvě

co musí být v každé smlouvě

Ať už uzavřete jakoukoliv pracovní smlouvu, neměly by v ní chybět tři základní věci – druh práce, místo a den nástupu.

Co je to příkaz

Jednostranný úkon, nařízení něco vykonat. Příkaz k inkasu, k úhradě jednorázový, hromadný, k úhradě trvalý.

Kdy se používá příkazní smlouva

Příkazní smlouva (mandatum) je smlouva, kterou se příkazník (mandatář) zavazuje, že pro příkazce (mandanta) obstará nějakou záležitost. Pokud by někdo obstaral cizí záležitost bez uzavření této smlouvy, šlo by o tzv. nepřikázané jednatelství.

Kdo může uzavřít příkazní smlouvu

Stranou příkazní smlouvy tak může být kromě právnických osob, OSVČ i fyzická osoba – nepodnikatel. § 2430: Příkazní smlouvou se příkazník zavazuje obstarat záležitost příkazce.

Co nesmí zaměstnavatel

zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem (§ 12 odst.