Co je to DPP?

Jaký rozdíl je mezi DPP a DPČ

DPČ má pokrývat práce dlouhodobějšího charakteru.

Na rozdíl od DPP zákoník práce nestanoví omezení v celkové výši odpracovaných hodin za rok, ale určí, že na DPČ může zaměstnanec u jednoho zaměstnavatele odpracovat maximálně v průměru za rok či trvání DPČ 20 hodin na týden.
Archiv

Co je to zkratka DPP

DPP – dohoda o provedení práce

Rozsah práce nesmí přesáhnout 300 hod/kalendářní rok, přičemž různá DPP u stejného zaměstnavatele se v daném roce sčítají. U DPP není smluvně stanovený týdenní rozsah práce. Sociální i zdravotní pojištění zaměstnavatel odvádí od příjmu nad 10 000 Kč/měs.
Archiv

Kdy použít DPP a kdy DPČ

OD DPP se liší rozsahem, na který je možné ji uzavřít. Na DPČ můžete pracovat v průměru až polovinu týdenní pracovní doby (tzn. poloviční pracovní úvazek – do 20 hodin/týdně). Dohoda o provedení práce se oproti tomu sjednává spíše na činnosti jednorázového charakteru.

Jak se dani DPP

Daně z dohody o provedení práce platíte vždy. Pokud nepodepíšete prohlášení poplatníka daně z příjmu, bude Vám do limitu 10 000 Kč sražena daň srážková, která činí 15 %. Odečte ji Váš zaměstnavatel a příjem už pak dále nemusíte (ale můžete) vykazovat v daňovém přiznání.
Archiv

Kdy se nedaní DPP

Příjem z dohody vykonávané v roce 2022 se bude uvádět v daňovém přiznání již za necelé pololetí. Pro účely zdanění je klíčové (ne)podepsání růžového formuláře. Poplatník má povinnost podat daňové přiznání v případě, že jeho hrubý příjem přesáhl hranici 15 000 Kč ročně, a současně mu daň nebyla sražena srážkovou daní.

Kdo platí zdravotní pojištění při DPP

Dohoda o provedení práce neukládá povinnost odvodu na sociální a zdravotní pojištění, ale pouze do limitu měsíční výplaty 10 000 Kč u jednoho zaměstnavatele. Nad tento limit dohoda o provedení práce podléhá zákonným odvodům pojistného a zaměstnavatel by musel platit zdravotní pojištění.

Kdo platí zdravotní pojištění při dohodě o provedení práce

Dohoda o provedení práce neukládá povinnost odvodu na sociální a zdravotní pojištění, ale pouze do limitu měsíční výplaty 10 000 Kč u jednoho zaměstnavatele. Nad tento limit dohoda o provedení práce podléhá zákonným odvodům pojistného a zaměstnavatel by musel platit zdravotní pojištění.

Jaký je rozdíl mezi HPP a DPP

Zkratka HPP znamená hlavní pracovní poměr. Ten obvykle vzniká podpisem pracovní smlouvy. Oproti tomu v případě brigády jde spíše o krátkodobou práci, která je zaměstnanci přidělována na základě dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce.

Co když překročím 300 hodin na DPP

Povinností zaměstnavatele je pečlivě si hlídat, aby k překročení 300 hodin nedošlo. Dohoda o provedení práce, dle které rozsah odvedené práce překračuje 300 hodin, je neplatná. Mimopracovní poměr zanikl.

Kdo plati zdravotni na DPP

Odvod sociálního a zdravotního pojištění

Nad tento limit dohoda o provedení práce podléhá zákonným odvodům pojistného a zaměstnavatel by musel platit zdravotní pojištění.

Co odvádí zaměstnavatel z DPP

možnost odpracovat pouze 300 hodin ročně u jednoho zaměstnavatele, při výdělku nad 10 000 Kč se odvádí odvody na zdravotní a sociální pojištění, při výdělku nad 10 000 Kč se odvádí záloha na daň.

Kam se hlásí dohoda o provedení práce 2023

2023. Zaměstnavatel je rovněž povinen hlásit všechny změny již nahlášených údajů ve lhůtě 8 kalendářních dnů. Stanovenou lhůtu 8 kalendářních dnů je možné dohodnout s OSSZ jinak. Dohoda o změně lhůty může být písemně vypovězena jak ze strany OSSZ, tak ze strany zaměstnavatele.

Kde se hlásí dohoda o provedení práce

Dohoda nově vyžaduje přihlášení na sociálko

Zaměstnavatel v takovém případě přihlásí pracovníka do registru zaměstnavatelů do 8 kalendářních dnů po kalendářním měsíci, v němž tomuto zaměstnanci pojištění vzniklo.

Jak funguje smlouva na DPP

Dohoda o provedení práce (DPP) nebo o pracovní činnosti (DPČ) upravuje vztah mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Nejedná se ale o klasický pracovní poměr a lze je ukončit bez udání důvodu. Zaměstnavatel po dohodách o práci sahá obvykle v případě brigády a jednorázové nebo mimořádné činnosti.

Kdo platí daň z dohody o provedení práce

Daně z dohody o provedení práce platíte vždy. Pokud nepodepíšete prohlášení poplatníka daně z příjmu, bude Vám do limitu 10 000 Kč sražena daň srážková, která činí 15 %.

Kdo může podepsat DPP

Právo podepsat tento tiskopis mají všichni. Prohlášení poplatníka lze podepsat pouze u jednoho zaměstnavatele! Pokud má zaměstnanec více zaměstnavatelů, může prohlášení podepsat pouze u jednoho z nich. U druhého prohlášení nepodepíše, druhý zaměstnavatel mu bude srážet ze mzdy srážkovou daň bez jakéhokoli zvýhodnění.

Jak pracovat na DPP

Dohoda o provedení (někdy taky méně přesně o vykonání) práce je určena pro příležitostný přivýdělek do 300 hodin ročně a musí být uzavřena písemně. Jestliže máte u stejného zaměstnavatele podepsaných DPP víc, tento rozsah se nijak nerozšiřuje. Omezení však neplatí v případě dohody o práci u různých zaměstnavatelů.