Co je to dvouletá rostlina?

Jaké rostliny jsou dvouleté

Typickými zástupci dvouletých rostlin jsou ze zeleniny mrkev, petržel a locika salátová, dále cukrová řepa, fiala letní, divizna velkokvětá, pšenice setá, ozimý ječmen, hadinec, užanka, kejklířka a měsíčnice. A například takový hořeček nahořklý je vlastně jednou z mála „striktně dvouletých“ rostlin.
Archiv

Co je to jednoletá rostlina

Jednoletá rostlina (jednoletka) je v botanice druh rostliny, která dospívá, kvete a umírá v jednom roce. Nepříznivé období v zimě přečkávají nejčastěji semena, někdy výtrusy.

Jaké jsou jednoleté rostliny

10 jednoletých a dvouletých rostlin pro zahradu nebo květináče…Chrpa (Centaurea cyanus)Mák (papaver rhoeas)Clarkie (Clarkia amoena)Larkspur (Konsolidujte ajacis)Wallflower (Fiala Šedivá)zvonek (Zvonek střední)

Kdy sít dvouletky

Dvouletky vyséváme právě v tomto období, v červnu a v červenci, do pařeniště, truhlíků nebo na pečlivě připravený výsevný záhonek. Výsevy trpí při klíčení vlivem vysokých teplot (především u macešek), kdy půda velmi rychle vysychá, semínka proto jen slabounce zasypeme a po zalití je zastíníme a pravidelně zaléváme.

Jak pěstovat dvouletky

Dvouletky se množí převážně semeny.

Vyséváme je od června do srpna do truhlíků, pařenišť, případně dobře připravených záhonů. Mají rády spíše humózní půdu na slunném místě. Snesou však i polostín. Nevhodné jsou půdy suché nebo čerstvě hnojené chlévským hnojem.

Co to jsou cibuloviny

Cibuloviny patří do skupiny vytrvalých bylinných rostlin, jejichž charakteristickým znakem je tvorba podzemního zásobního orgánu. Ten je základem života téže nebo náhradní rostliny v následujícím vegetačním období. Květinová cibulka je vlastně podzemní sklad a zároveň „továrna“ na květiny.

Co je to letniček

Letničky jsou jednoleté rostliny, tzn. že během jednoho roku vyklíčí, vyrostou, vykvetou, vytvoří semena a s prvním mrazem zahynou. Na rozdíl od trvalek, které se k zimnímu klidu stáhnou pod zem a následujícího roku opět vyraší, letničky zimu nepřečkávají.

Co je to trvalka

Trvalky jsou víceleté, vytrvalé rostliny, které − na rozdíl od stromů a keřů − nevytváří žádné dřevnaté výhonky. Na jaře patří k prvním kvetoucím rostlinám v zahradě, již v únoru se objevují talovíny, sněženky a krokusy. V létě se k nim přidávají překrásné trvalky.

Kdy vysévat Gazanie

Semena gazánií jsou celkem velká a klíčí dobře, vlastní sazenice si zvládne vypěstovat i začátečník. Osivo vyséváme v březnu do truhlíčku za okno nebo do skleníku či pařeniště. V průběhu růstu nejlépe dvakrát pikýrujeme. Na stanoviště se předpěstované sazenice vysazují až po patnáctém květnu.

Jak dlouho kvete Pomněnka

Pomněnka lesní kvete od května do září.

Co to je hlíza

Hlíza je rostlinný orgán různého původu, v němž se ukládají živiny. Bývá ztlustlá, čímž se zvyšuje její kapacita. Hlízy jsou důležité jako zásobárna živin v nepříznivém období, někdy však slouží i k vegetativnímu rozmnožování.

Jaké rostliny mají hlízy

Jedná se především o hlíznaté begónie, mečíky, bramboříky, krokusy. U těchto rostlin vyrůstají z pupenů listy i květy, které se nacházejí v horní části hlízy. Kořeny se nacházejí ve spodní části hlízy. V průběhu vegetačního období se živné látky dostávají do stonkové hlízy, na níž se vytvoří nové hlízky.

Co je podobné Kopretině

Osteospermum má pravidelné a barevné květy. Je podobná kopretině, je ale mnohem výraznější. Pokud toužíte po změně a nevysazovat stále stejné letničky, sáhněte po této rostlině.

Co je Čechrava

Čechravy, latinsky astilbe – jsou plně mrazuvzdorné trvalky pěstované pro husté laty květů, které se hodí pro řez, sušení, vypadají vysoce dekorativně na záhonech – před květem i po odkvětu, ba dokonce i přes zimu.

Jak přezimovat gazánie

Přezimování je možné

Postačí i obyčejné přepravky vyložené novinovým papírem. Přezimovací místo by ideálně mělo být světlé s teplotou neklesající pod 5 °C, optimální rozmezí je pak 5–10 °C. Na jaře trs sestříhneme a přesadíme do nové zeminy. Na záhon rostliny přemístíme až v půli května.

Jak dlouho kvete gazánie

Kvete: Kvete od června do srpna. Použití: Hodí se jak do skalek, tak do okrasných nádob a truhlíků.

Co symbolizuje Pomněnka

“ Nešťastná snoubenka pak nosila modré květinky, pojmenované pomněnky, až do své smrti na jeho hrob. – Pomněnka je symbolem věrné lásky, věrnosti a přátelství až za hrob. – Pomněnka je Venušinou rostlinou a vyjadřuje nejčistší sílu ženského principu.

Kdy zasít pomněnky

Výsev – semínka pomněnky vysévejte v červnu do teplého pařeniště. Můžete je také vysít do výsevných misek nebo květináčků umístěných na parapetu. Ten by měl být slunný, ale bez přímého slunce. Použijte substrát učený pro výsev.

Co to je lodyha

Lodyha (caulis) je nadzemní nedřevnatý stonek bylin, který nese listy (na rozdíl od stvolu). Listy nejsou jen na jedné části stonku – jsou rozmístěny po celé jeho délce, stonek navíc přetrvává jen jedno vegetační období.

Co to je oddenek

Oddenek je podzemním orgánem ston – kového původu, který obsahuje zásoby cukrů (tedy energie a stavebních látek) a spících pupenů (viz dále). Díky nim může bylina po zimním (v chladných ob – lastech) nebo letním období klidu (v tep- lých oblastech) obnovit své nadzemní čás- ti.

Která rostlina má kořenové hlízy

Kořenové hlízy typické např. pro jiřinky (Dahlia), pryskyřníky (Ranunculus) či liliochvostce (Eremurus), mívají nejčastěji hvězdovitý či prstovitý tvar. Kořenová hlíza – vlevo, oddenek – vpravo. Jiřinky Dahlia jsou nejznámějšími zástupci rostlin s kořenovými hlízami.

Co je to hlíza

Hlíza je rostlinný orgán různého původu, v němž se ukládají živiny. Bývá ztlustlá, čímž se zvyšuje její kapacita. Hlízy jsou důležité jako zásobárna živin v nepříznivém období, někdy však slouží i k vegetativnímu rozmnožování.

Jaké jsou druhy kopretin

Existuje však mnohem více druhů kopretin jako například kopretina irkutská, velkokvětá, luční, zahradní, pařížská, panonská, žlutá či kopretina řimbaba. U nás je nejrozšířenější kopretina irkutská, bílá a kopretina panonská. Lidové názvy pro kopretinu jsou svatojánské kvítí, slunéčko, husička nebo čáp.

Jaké květiny do truhlíku

Mezi nejvhodnější balkonové rostliny na přímé slunce, které jsou odolné vysokým teplotám a zvládnou sucho, patří muškát, gazánie, petúnie, surfinie, minipetúnie, kosmatec, dále některé bylinky, jako třeba rozmarýn. Do květináčů k letničkám můžete zasadit i trvalky (levandule, sporýš argentinský nebo okrasné traviny).

Jak vypadá Čechrava

Čechrava neboli tavolín (Astilbe) je trvalka, patřící mezi lomikamenovité. Má dvojčetně až trojčetně dělené, zpeřené listy. Kvete dlouhými latami květů, převážně v létě. Zkombinujeme-li více odrůd, lze docílit plynulého kvetení od poloviny června až do září.