Kam dát elektroodpad
Elektrospotřebiče se nesmí vyhazovat do popelnice, ale můžete je odevzdat např. přímo na prodejně, při nákupu nového přístroje. Dále můžete starý elektrospotřebič odvést do sběrného dvora, které má většina obcí, nebo vhodit do speciálního kontejneru, který je určen pro sběr elektroodpadů.
ArchivPodobné
Jak třídit elektroodpad
Jak třídit elektroodpad
Jakýkoliv výrobek, který potřebuje k funkčnosti elektrickou energii, vyhazujte do kontejnerů na drobný elektroodpad. Případně využívejte zpětný odběr při koupi nového zařízení, nebo odevzdejte do sběrných dvorů. Ze spotřebičů nezapomeňte vyjmout akumulátory.
Jak se likviduje elektroodpad
Základem recyklace elektroodpadu je roztřídění a oddělení jednotlivých materiálů z elektrospotřebiče. Ze sběrného místa (většinou určeném obcí nebo městem) nebo z výkupen sběrných surovin, se elektroodpad přepraví do dílen, kde jej techničtí a proškolení pracovníci odborně demontují – ruční zpracování elektroodpadu.
Kam vyhodit elektrospotřebiče
Drobná elektrozařízení je možné vyhodit do červených, jasně označených kontejnerů. Drobné elektrospotřebiče, jako jsou dosloužilé holicí strojky, mobilní telefony, kalkulačky apod. nepatří do koše. To není potřeba dvakrát vysvětlovat.
Jak se zbavit elektroniky
Elektrospotřebič dokonce můžete odložit i u jiného prodejce elektroniky, ne jen u toho, kde kupujete nový produkt (podobně je tomu například u třídění pneumatik). Další možností, jak ekologicky vytřídit elektrospotřebič, je odvézt ho do sběrného dvora.
Co nepatří do elektroodpadu
Jedná se o kalkulačky, sluchátka, mobilní telefony, mixéry, fény, elektrické hračky a tak podobně . Naopak tam nepatří televizory, monitory, zářivky a úsporné žárovky (z toho důvodu, že se může sklo rozbít a pak ztížit manipulaci s elektroodpadem). Také tam nepatří zdravotnický materiál, komunální odpad nebo bio odpad.
Kam vyhodit elektrické kabely
Kabely patří do červených kontejnerů na drobný elektroodpad nebo na sběrný dvůr.
Co se deje s elektroodpadem
Co a jak s elektrospotřebiči Vysloužilé a vyřazené domácí elektrospotřebiče již nejsou odpadem a nepatří do běžného kontejneru na směsný komunální (zbytkový) odpad! Jde o výrobek s ukončenou životností, který podléhá tzv. zpětnému odběru.
Jak správně třídit odpad
Modrý kontejner slouží k vyhazování papíru, žlutý je na plasty, do hnědého kontejneru dávejte biologický odpad. Nápojové kartony můžete v některých obcích házet do žlutého kontejneru, jinde na ně mají speciální nádoby. Elektroodpad patří do specializovaných kontejnerů nebo na ekodvůr. To samé platí pro baterie.
Kam se starými nabíječkami
Staré nabíječky lze odnést do Sběrného dvora jako elektrošrot. Novější nabíječky zakoupené s mobilním telefonem lze vrátit do prodejny, kde jste přístroj zakoupil.
Co nepatří do odpadu
Rozhodně se do kanalizace nesmějí dostat chemické látky, barvy, ředidla, motorové oleje, léky, omamné látky, zahradní chemie, ale také biologický odpad (zbytky jídel, odpad z kuchyňských drtičů), jedlé tuky a oleje, hygienické potřeby (vlhčené a kosmetické ubrousky, vatové tyčinky, jednorázové pleny apod.).
Co nepatří do tříděného odpadu
Co NEPATŘÍ do kontejneru KOVPlechovky od barev, ředidel, laků a jiných chemických a nebezpečných látek.Obaly od chipsůObaly od motorových olejů a pohonných hmot.Tlakové nádoby se zbytky nebezpečných látek.Baterie.Domácí spotřebiče a jiná vysloužilá zařízení složená z více materiálů
Kam patří pytle od cementu
Papírové pytle od stavebních hmot (cementu, vápna, stavebních lepidel apod.), použité kapesníky, ubrousky, dětské pleny, čajové pytlíky a kávové filtry také nepatří do kontejneru na papír, ale do nádoby („popelnice“) na směsný odpad!
Co nevylévat do odpadu
Mnoho tuků, včetně másla, kokosového oleje či vepřového sádla, je v teplém stavu tekutých a po ochlazení ztuhnou. V tuhém stavu se zachytávají v útrobách trubek a komplikují fungování odtoků. Postupně se na ně lepí další nečistoty.
Co do vody nepatri
Rozhodně se do kanalizace nesmějí dostat chemické látky, barvy, ředidla, motorové oleje, léky, omamné látky, zahradní chemie, ale také biologický odpad (zbytky jídel, odpad z kuchyňských drtičů), jedlé tuky a oleje, hygienické potřeby (vlhčené a kosmetické ubrousky, vatové tyčinky, jednorázové pleny apod.).
Kam vyhodit obal od Domestosu
Máte doma zbytky kosmetiky, kterou již nevyužijete Vytřete jejich obsah či slijte obal do pytlíčku. Jeli ho menší množství, vyhoďte pytlík do směsného odpadu, ve větším množství jej odvezte na sběrný dvůr. Prázdné plastové obaly pak vytřiďte do plastů.
Kam vyhodit box od jídla
Zcela nejčastěji k nám jídlo doputuje v tzv. termoobalech. Jedná se o bílé polystyrenové krabičky, která pomáhají udržet jídlo teplé při cestě do vašeho domu. Polystyren je plast, který rozhodně patří do žlutého kontejneru na tříděný odpad.
Kam se hází krabice od mléka
Do oranžového (není-li ve Vaší lokalitě specifikováno jinak) vhazujte: Krabice od mléka, džusů, laciného vína, a to jakýchkoli velikostí, barev a tvarů. Jinými slovy všechno, co nese označení C/PAP, 81 nebo 84. Někde je možno vhazovat nápojové kartony do kontejnerů na papír.
Kam vyhodit víčka od Zavařovaček
Sklenice od kečupů, majonéz, kávy, přesnídávek i zavařovaček patří do kontejneru na sklo.
Co se nesmí splachovat do WC
Do záchodu tedy prosím neházejte ideálně toto:
tuky po pečení, oleje, barvy (znečišťují životní prostředí a ucpávají odpad) hygienické potřeby, kondomy, vatové tyčinky, dětské pleny, jakékoliv chemikálie, užívané v domácnosti. zbytky jídel, kávové usazeniny, čajové sáčky apod., odpad z kuchyňských drtičů
Proč Nelít olej do odpadu
Do kanalizace rozhodně ne
Zde je nižší teplota a tuky a oleje se srážejí a ve větší míře se usazují v odpadní síti. Tím může dojít k jejímu částečnému ucpání a jednoznačně to pak snižuje její průchodnost. „Tuky se v kanalizaci částečně rozkládají na mastné kyseliny, které pak způsobují korozi stěn potrubí.
Co se stane s vodou která spadne na zem
Když je na zemi, tak se buď okamžitě vypaří, nebo se vsákne do země. Když se dostane do řeky, kapka započne svou pouť do moře, ze kterého se později vypaří. Znovu se vrátí na zem v podobě dešťové kapky. A tak se to stále opakuje v nikdy nekončícím koloběhu vody.
Co by se stalo kdyby nebyla voda
Kdyby byly ponechány zdroje pitné vody, lidstvo by mohlo nějakou dobu přežít. Zásoby vody by se však rychle zmenšovaly, usychaly by stromy i ostatní rostliny, hynula zvířata. V suchu by vznikaly rozsáhlé požáry, které by do stále tenčí atmosféry vypouštěly oxid uhličitý, čímž by urychlovaly globální oteplování.
Kam se hází krabice od pizzy
Krabice od pizzy a grilovací marinády
Krabice od pizzy patří do běžné popelnice na směsný odpad. „Je to z toho důvodu, že papír nasákne omastkem a pro další recyklaci není vhodný. Stejně by spotřebitelé měli postupovat i v případě znečistěných polystyrenových obalů na jídla rozvážená z restaurací.
Kam vyhodit deodorant
Kontejnery na kovy mají zpravidla šedou barvu. Patří do nich plechovky od nápojů, konzervy, hliníková víčka od jogurtů, alobal, běžné drobné kovové předměty (hřebíky, šroubky atp.). Lze vhazovat i zcela vyprázdněné kovové nádobky od deodorantů, pěny na holení a jiných tlakových nádob.