Co je to EPO?

Co je to elektronické podání

Předávání předepsaných tiskopisů (tzv. služba e – Podání) Jedná se o způsob elektronického předávání předepsaných tiskopisů, které jsou po odeslání bezchybného podání automaticky zpracovány v systémech ČSSZ. Služba využívá elektronické formuláře, které údaje převádí do datové věty (akceptovaný je formát xml).

Jak požádat o Opiš daňového přiznání

Co dělat, když jsem DP podal, ale potvrzení už nemám Nezoufejte, nejste první ani poslední. Požádejte Vašeho daňového správce na finančním úřadu o vyhotovení „Opisu vybraných údajů DAP“ nebo přímé kopie podaného DP, kterou Vám finanční úřad orazítkuje a ověří tak jeho pravost.

Jak poslat daňové přiznání elektronicky

přes datovou schránku tak, že se do ní přihlásíte přímo v portálu Moje daně a přiznání odešlete i bez elektronického podpisu, nebo vyplněný formulář exportujete a uložíte do počítače ve formátu XML, poté se běžným způsobem přihlásíte do datové schránky a soubor odešlete.

Jak zjistit stav daňového přiznání

Postup zjištění stavu podání pomocí souboru s potvrzením:Vstupte na stránku portálu MOJE daně.Klikněte na odkaz ELEKTRONICKÁ PODÁNÍ PRO FINANČNÍ SPRÁVU a dále na možnost ZJIŠTĚNÍ STAVU PODÁNÍ.

Jak podat EPO

Aplikace EPO je přístupná na stránkách Daňového portálu: www.daneelektronicky.cz kliknutím na odkaz „Elektronická podání pro Finanční správu“. Vyplnění EPO formuláře, uložení opisu podání, podepsání pomocí ověřené identity podatele, odeslání nepodepsaného podání apod.

Kdo má povinnost podat daňové přiznání elektronický

Od 1. ledna 2023 budou mít všechny podnikající osoby povinně zřízenou datovou schránku automaticky, tedy aniž by o ni žádaly.

Kdo musí podat daňové přiznání přes datovou schránku

Má-li podnikatel aktivní datovou schránku, musí všechny potřebné dokumenty včetně přiznání k dani z příjmu vyřizovat se státem výhradně elektronicky. Poradíme vám jak na to. Datové schránky (DS) jsou od ledna 2023 pro OSVČ a všechny právnické osoby povinné.

Kdo musí podat daňové přiznání elektronicky

Poté, co bude OSVČ aktivována datová schránka (DS), musejí podávat daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob pouze elektronicky. Jinak jim hrozí pokuty. Ministerstvo vnitra zřizuje od ledna datovou schránku (DS) povinně všem podnikajícím fyzickým osobám (do loňského roku byly povinné jen pro firmy).

Co když jsem nepodal daňové přiznání

Co se stane, když přiznání nepodáte

Jestliže se vás daňové přiznání týká, a i přesto jej vůbec nepodáte, počítejte s tím, že vás k podání přiznání finanční úřad vyzve. Ve výzvě vám určí i náhradní termín. Pokud svou povinnost přesto nesplníte, hrozí vám pokuta až 300 tisíc korun.

Jak zjistit dluh u finančního úřadu

V Online finančním úřadu najdete daňovou informační schránku a její modernizovanou verzi, která přináší zjednodušení, zrychlení a vyšší komfort elektronické komunikace s Finanční správou. Daňový subjekt může prostřednictvím daňové informační schránky získávat informace shromažďované ve spisu a na osobním daňovém účtu.

Jak zjistím svůj daňový základ

Daňový základ je rozdíl mezi příjmy a výdaji, který ideálně opíšete z vašeho daňového přiznání. Příklad: Pokud byl daňový základ pana Nováka 200 000 korun a podnikal celý rok (činnost hlavní), vyplní tuto částku do políčka 20 tiskopisu a následně do políčka 25 poloviční částku (tedy 100 tisíc).

Jak zjistím svého správce daně

Od roku 2021 zpřístupnila Finanční správa ČR (dále též „FS“ nebo „správce daně“) na stránkách portálu MOJE daně aplikaci modernizované Daňové informační schránky (dále jen „DIS+“), a to na základě § 69 a násl. zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „daňový řád“).

Kdy musím podat daňové přiznání elektronicky

Finanční správa připomíná termín pro elektronické podání daňového přiznání k dani z příjmů, který v letošním roce připadá na úterý 2. května 2023. Tento den je zároveň posledním dnem lhůty pro úhradu daně. Daňové přiznání můžete elektronicky podat prostřednictvím portálu MOJE daně nebo datovou schránkou.

Jak zjistit kdo má datovou schránku

Datovou schránku si můžete v Portálu občana online založit, pokud už vlastníte nebo využíváte nějaký z nástrojů elektronické identifikace (NIA ID, mobilní klíč eGovernmentu, bankovní identita a další možnosti). Stačí se jimi do Portálu občana přihlásit.

Co je datová schránka a jak funguje

Pomocí datové schránky můžete komunikovat s jakýmkoliv úřadem, například okresní správou sociálního zabezpečení, zdravotními pojišťovnami nebo finančním úřadem. Funguje podobně jako e-mailová schránka, s tím rozdílem, že majitel schránky je úředně ověřenou osobou. Zjednodušeně řečeno datová schránka nahrazuje podpis.

Jaká částka se nemusí danit

Pokud je roční příjem OSVČ pod 15 tisíc korun, případně méně než 6 tisíc, má-li výdělky i ze zaměstnání, daně přiznávat nemusí. Od letošního roku tato hranice zvyšuje až na 50 tisíc korun (uplatníte ji až v přiznání za rok 2023), u příležitostného příjmu ale zůstává třicetitisícový limit.

Jaké příjmy jsou osvobozeny od daně

Od daní jsou každoročně osvobozeny příjmy podle § 10 odst. 3) zákona 568/1992 Sb a příjmy podle paragrafu 4 zákona. Jedná se například výdělky z příležitostné činnosti, výhry z loterií a sázek do milionu korun, příjmy z pojištění majetku, z nabytí vlastnického práva k pozemku (ze zřízení věcného břemene) a podobně.

Jak zjistím jestli mám Zaplacene zdravotni a socialni

Dříve OSSZ zasílala vyúčtování zaplacených záloh, tzv. inventuru pohledávek, od roku 2022 je vyúčtování pro OSVČ k dispozici online na ePortálu ČSSZ. Předepsané zálohy, jejich úhradu i vznik nedoplatku na sociálním pojištění je tedy možné zjistit touto cestou, případně se obrátit přímo na příslušné pracoviště OSSZ.

Jak zjistit jestli je na mě exekuce

Nejsnazší způsob, jak zjistit exekuci, je výpis z registru exekucí. Zjistit exekuci zdarma není možné, na základě vyhlášky jsou tyto informace vždy zpoplatněny.

Co musí podat OSVČ

Kromě daňového přiznání podávají OSVČ také přehledy o příjmech a výdajích na zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení. Vždy do měsíce ode dne, kdy mělo být podáno přiznání. TIP: Pokud nestíháte podat daňové přiznání, platí tzv. liberační lhůta.

Co je vyse daňového zakladu

Základem daně je částka, o kterou zdanitelné příjmy dosažené poplatníkem ve zdaňovacím období (kalendářní rok), přesahují daňové výdaje.

Kdo vybira daně v ČR

Nejběžněji jako správce daně vystupují územní finanční orgány, kterými jsou finanční úřad a finanční ředitelství, a dále územní celní orgány, kterými jsou celní úřady.

Kdo má povinnost podat daňové přiznání elektronicky

Poté, co bude OSVČ aktivována datová schránka (DS), musejí podávat daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob pouze elektronicky. Jinak jim hrozí pokuty. Ministerstvo vnitra zřizuje od ledna datovou schránku (DS) povinně všem podnikajícím fyzickým osobám (do loňského roku byly povinné jen pro firmy).

Co mi bude chodit do datové schránky

Budou vám do ní chodit informace z katastru, komunikace ohledně pokut, soudní rozhodnutí i výpisy z různých rejstříků. Stejně tak budete moci vy zasílat úřadům potřebné zprávy, sehnat si nejen výpis z rejstříku trestů, podat přes datovku daňové přiznání nebo využít další z jejich funkcionalit.

Kdy bude povinná datová schránka

Od 1. ledna 2023 dojde na základě změny zákona k automatickému zřízení datových schránek živnostníkům, spolkům a nadacím. Zavedení nových datových schránek proběhne ve třech vlnách od ledna do března 2023, kdy budou noví uživatelé datovek postupně dostávat své přihlašovací údaje.