Co je to žerzej?

Co je Žerzejový úplet

Žerzej (též jersey) hraje velkou roli v našem šatníku. Jedná se o úplet z různých přírodních i syntetických vláken. Žerzejových látek je více druhů a všechny jsou více, nebo méně elastické. Proto se skvěle hodí na spodní prádlo, trička a tílka.
Archiv

Co to je single žerzej

Single jersey

je podle ISO definován stejně jako žerzej (bez přívlastku) tzn. pletenina vyrobená s jedním jehelním lůžkem.

Co znamená žerzej

Žerzej je všeobecné označení pro lehké až středně těžké pleteniny. Výrobky mají měkký omak, dobře splývají, jsou nemačkavé, mírně roztažné a elastické.
Archiv

Jak vypadá úplet

Jednolícní úplet – (Můžete se setkat i s označením tričkovina, z angličtiny pak singl jersey.) Lehce u něj rozlišíme lícovou hladkou stranu a rubovou stranu s vroubky. Kdybychom jej zvětšili, vypadá jako svetr pletený jednou řadou hladce, druhou obrace. Patří mezi lehké až středně těžké látky, méně pružné.

Jaký je materiál žerzej

Žerzej je druh úpletu vyráběný z přírodních i syntetických vláken. Je měkký, elastický a nemá sklony k mačkání. Nevýhodou je však náchylnost ke žmolkování a ztrátě tvaru. Při praní se doporučují nízké otáčky, aby se zbytečně neničil.

Jaký materiál je žerzej

Žerzej je druh úpletu vyráběný z přírodních i syntetických vláken. Je měkký, elastický a nemá sklony k mačkání. Nevýhodou je však náchylnost ke žmolkování a ztrátě tvaru. Při praní se doporučují nízké otáčky, aby se zbytečně neničil.

Co je to Naplet

Náplety jsou oblíbenou tkaninou zejména u těch, kteří si potřebují ozvláštnit či nastavit milovaný kousek oděvu. Dobře s nimi ukončíte rukávy a pasy mikin, kombinéz i pracovních oděvů. Hojně využívané jsou zejména u malých dětí, které z oblečení rychle vyrostou.

Na co se používá úplet

Vlastnosti a využití úpletu

Využít lze na trička, šaty, mikiny, legíny, tepláky, sukně, dětské oblečení, čepice, nákrčníky či čelenky.

Co je žerzejové prostěradlo

Jersey (žeržej) je materiál, který je vyroben ze 100% bavlny. Vzniká pletením na pletacích strojích. Na rubu vznikají pletením očka, na povrchu je zase hladký a pružný. Tato pletenina je velice vhodná právě pro výrobu prostěradel – není třeba jej žehlit, je elastický a nemačká se.

Co to je úplet

Úplet neboli pletenina je velmi specifická textilie, která se vyznačuje extrémní pružností. Na její výrobu se používají bavlněné, viskózové i syntetické materiály. Úpletové oblečení je perfektně prodyšné a nemačkavé. Bohužel je však značně náchylné k opotřebení, konkrétně žmolkování.

Co se šije z úpletu

Úplety jsou 100%bavlna – vhodné na dětské oblečení, body, pyžamka, čepičky, nákrčníky, sukýnky, šatičky. Bavlněné úplety s elastanem – větší pružnost oproti bavlněným – vhodné na trička, šaty, sukně, čepičky, nákrčníky, podšívky do kapucek.

Jakou gramáž má mít prostěradlo

Kvalitní prostěradlo má vysokou gramáž

Kvalitu prostěradla poznáte podle gramáže. Jedná se o hmotnost látky v gramech, která by měla být alespoň 140 gramů na metr čtvereční látky. Obecně platí, čím vyšší gramáž, tím kvalitnější látka. Nebude se trhat a dlouho vydrží jako nová.

Co se sije z Popelinu

Používá se na košile, halenky, sukně, šaty, ale i domácí textil a dekorace. Kromě bavlněného popelínu se můžeme potrkat i se směsovým, vlněným i hedvábným. Z popelínu si s námi můžete třeba ušít: zástěrku, tuniku, šaty, sukni, kalhoty, košilové šaty atd.

Co je to Finerib

Finerib je vlastně hladké žebro 1:1 (anglicky rib) – přeložit tedy můžeme s nadsázkou jako “fajnové žebro”:) 1:1 znamená, že je pleten jedna ku jedné – tzn. 1 x hladce a 1 x obrace. Finerib se vyrábí s příměsí lycry. Má jednu stranu hrubší a jednu jemnější, takže se při detailním zkoumání dá poznat líc.

Co že starych latek

Co ze zbytků látek1) Jednoduchý vak. Ze tří různobarevných látek vykouzlíte praktického pomocníka do města, na trénink i dovolenou.2) Čelenka v bohémském stylu.3) Na sluchátka.4) Pytlíčky na všechno.6) Jehlan na drobnosti.8) Ohřívací zajíček.9) Pro nerušené snění10) Letní klobouk ze zbytku.

Jaké prostěradlo je nejlepší

Nejlepší prostěradla dle srovnání

Varianta výběru Hodnocení Vzhled a název
Vítěz srovnání 93,2 % SCANquilt napínací prostěradlo jersey lycra
Nejlepší poměr výkon/cena 92,9 % Matějovský napínací jersey prostěradlo
Pro nenáročné 89,8 % Xpose froté prostěradlo Exclusive
Pro náročné 93,6 % Magic Linen Lněné prostěradlo Striped

Jaké prostěradlo na vysokou matraci

U nákupu pamatujte na to, jak máte vysokou matraci. Běžná prostěradla jsou určena pro matrace do výšky 20 cm. Pokud máte matraci vyšší, sáhněte po speciálních typech prostěradel, která jsou na vysoké matrace určena. V kolekci froté prostěradel najdete i ty na vysoké matrace, s výškou až 40 cm.

Co síť ze Silky

Silky – umělé hedvábí – šatovka (tkanina) je určena pro výrobu letních šatů, sukní, halenek, tunik, lehkých kalhot, atp. Je splývavá, chladivá, díky vzdušnosti materiálu vhodná pro letní oblečení. Cokoliv Vás jen napadne pro velké i malé. Doporučujeme využít na přední díl triček, halenek, tunik a doplnit viskózou.

Co se dá ušít z plátna

Z plátna si s námi můžete třeba ušít: zástěrku, tuniku, šaty, sukni, kalhoty, tříčtvrťáky, klobouček, baleríny, tee-pee, hračky, atd.

Jak velké prostěradlo na matraci 160×200

160×200 je standardní rozměr, ale záleží i na výšce matrace a na druhu materiálu zvoleného prostěradla. Pokud máte matraci vyšší (např. 20 cm a více) a pokud Vám nevadí že nebudou švy v rozích přesně "sedět", můžete použít i prostěradlo v rozměru 180×200.

Jak se šije hedvábí

Běžné polyesterové šicí nitě v barvě vybrané látky – hedvábí není nutné šít hedvábnými nitěmi. Krejčovský příložník nebo delší obyčejné pravítko. Krejčovskou křídu nebo mizící značkovací fix – i na světlé hedvábí doporučujeme bílou křídu, protože barevné křídy někdy nechávají nevypratelné skvrny.

Jak Olemovat saty

Doporučuji použít dvojjehlu (je potřeba snížit napětí spodní nitě, snížit přítlak patky a pokud máme tu možnost, použijeme kráčející patku). Na kousku látky šití dvojjehlou vyzkoušejte ještě před tím, než se vrhnete na průkrčník trička nebo šatů. Stejně tak můžete prošívat jakýmkoliv pružným stehem (např.

Jak se šije z mušelínu

Práce s mušelínem

Při šití bývá trošku „živější“ a je třeba ho korigovat. Jehly (běžné, strečové) volte o síle 70/10 až 90/14, u batistu i 60/8. U nití můžete sáhnout po hedvábné, bavlněné, syntetické či kombinaci bavlna-polyester.

Co ušít že saténu

Přírodní satén zůstává nákladným materiálem používaným k šití exkluzivních outfitů pro zvláštní příležitosti. Látka se používá hlavně na šití svatebních šatů, smokingů, kravat, elegantních košil nebo ozdobných aplikací. Satén, který má smíšené složení je oblíbený zase v dětských, dámských a pánských šatnících.

Jak šít jemnou latku

U splývavých materiálů vyšší gramáže lze použít organzu střiženou šikmo. Jinak se skvěle hodí kupříkladu hedvábný či viskozový satén, případně habutaj, které mají tu výhodu, že jsou příjemné na těle, takže mohou posloužit jako podrážecí materiál a podšívka v jednom. Možná se teď ptáte, proč tedy podrážet a ne podšívat.