Co je to řezba?

Co je rezbar

Řezbářská tvorba v sobě skrývá umělecký obor, který se zabývá nejen opracováním dřeva, ale také perletí nebo slonové kosti. Zahrnuj celou škálu výrobků od sošek přes plastiky, pomníky, totemy, loutky, masky až po nábytek, částí hudebních nástrojů a jídelního náčiní.

Co dělá řezbář

Řezbářství je umělecko řemeslný směr tvorby soch (skulptur) z tvárných materiálů, zejména ze dřeva, bezprostředně navazující na sochařství a umělecké truhlářství.

Jaké dřevo používají řezbáři

Vyberte si to nejlepší dřevo pro řezbářství

Pokud jste v řezbářství nováčkem, je lepší si vybrat měkké dřevo jako je bříza, lipové dřevo, borovice, vrba nebo kaštan. Ty se vyřezávají nejlépe. Později, až budete zkušenější, můžete použít javor, jabloň, hrušeň, olivovník nebo ořech.

Jak se stát řezbářem

5 Potřebné vzdělání: Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je absolvování tříletého učebního oboru s výučním listem nebo úplné čtyřleté střední odborné vzdělávání s maturitou v oboru Uměleckořemeslné zpracování dřeva. Oba dva obory jsou vhodné i pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami.

Jak sušit dřevo na vyřezávání

Při sušení vždy počítejte se ztrátou materiálu na koncích (čelech) 5-15 cm (i u fošen), tam uniká vlhkost nejrychleji a proto je dobré čela zatřít barvou (třeba balakrylem). Čím delší kusy materiálu sušíte, tím menší máte ztráty materiálu, s velkými kmeny se ale zas špatně manipuluje.

Jak začít s vyřezáváním

Pokud hledáte způsoby, jak začít vyřezávat do dřeva, tak se nejdříve musíte zaměřit na nářadí a hned poté i na vhodný prostor. Náčiní by mělo být dostatečně ostré a kvalitní. Pro začátečníky doporučujeme pořídit alespoň základní škálu řezbářských dlát a dlátek, ale i řezbářský nožík.

Jak se naučit vyřezávat ze dřeva

Při vyřezávání nikdy nesměrujte nůž směrem k sobě a nikdy neřežte směrem k sobě, nůž pouze odtlačujte od sebe. Riskovat, že vám uklouzne ruka a nůž se dostane někam, kam jít nemá, nikdy není zábavné. Vyřezávejte směrem dolů, od nejvyššího bodu dřeva po nižší.

Jak dlouho vysychá dřevo

Abychom mohli co nejefektivněji dřevem topit, tak bychom měli dosáhnout optimálně 15% – 25% vlhkosti dřeva. Na tuto úroveň se tvrdé dřevo dostane zhruba po 2 – 4 letech přirozeného sušení. Měkké dřevo schne rychleji a zde postačí i jeden rok.

Jak dlouho trvá sušení dřeva

Počáteční vlhkost bývá cca 60%. Samozřejmě, čím měkčí dřevo, tím schne rychleji. Postačí mu i jeden rok. Nejtvrdší dřevo se může sušit dva roky i více než je schopno přinést ten největší užitek při spálení.

Co vyřezat ze dřeva

Kromě dřevěných dekorací však můžete vyřezat i praktické záležitosti jako jsou například mísy, misky i lžíce. Když získáte potřebné zkušenosti, tak vaši domácnost dokonale pozvednou například dřevěný betlém a nástěnné hodiny.

Jak udělat napiš na dřevo

Vytištěný obrázek či text přiložíte potiskem dolů na dřevo. Kolem dokola nechejte přesahy papíru. Zhotovíte si improvizovaný nanašeč (například z neohebné karty obalené kapesníkem, jako to vidíte na videu) a potřete shora acetonem. Papír se stáhne ze dřeva a obraz už je na svém požadovaném místě.

Jak se pozná suché dřevo

Suché dřevo hezky zvoní. Posledním způsobem je pouhý odhad toho, zda je dřevo vhodné k topení. Poleno jednoduše na den uzavřete do igelitového sáčku a pokud nebude sáček večer zevnitř orosený, mělo by být dřevo dostatečně suché.

Jak uložit dřevo na zimu

Nejjednodušším způsobem, jak zabránit kontaktu dřeva s vlhkou zemí, je dát na dno dřevníku například staré palety, které navíc umožní dřevu prosychat odspodu. Je li to možné, konstrukce dřevníku by měla nechat volně proudit vzduch i stěnami. Ty můžete vytvořit z pevných latí nebo prken, mezi kterými necháte mezery.

Jak se vypaluje do dřeva

Měkké dřevo se bude pálit rychleji a snáze, takže vám úspěch zaručí nižší teplota a rychlejší pohyby. Tvrdé dřevo bude vyžadovat více času k vypálení, takže používejte pomalejší pohyby a vyšší teplotu. Dobrou cvičební metodou je zkusit si vypalování jednoduchého tvaru, např. čtverce nebo kruhu.

Jak se tiskne na dřevo

Vytištěný obrázek či text přiložíte potiskem dolů na dřevo. Kolem dokola nechejte přesahy papíru. Zhotovíte si improvizovaný nanašeč (například z neohebné karty obalené kapesníkem, jako to vidíte na videu) a potřete shora acetonem. Papír se stáhne ze dřeva a obraz už je na svém požadovaném místě.

Jak rýt do dreva

Začátečníci by měli volit spíše měkká dřeva (nejvhodněji se jeví lipové – je cenově dostupné a velice dobře poddajné). Při dlabání se dřevo odebírá od středu směrem k okrajům. Vždy dláto držíme za rukojeť. Do dřeva ryjeme vždy proti vláknům, nikoliv po vláknech.

Které dřevo se štípe lépe

Vlastnosti dřeva

Tak například tvrdé dřevo (buk, dub, javor, jasan, …) se štípe mnohem lépe než sukovité dřevo měkké (smrk, borovice, topol, jedle, …). Každé dřevo se liší strukturou, pevností a dalšími vlastnostmi a právě tyto vlastnosti definují jeho využití.

Proč hoří mokrá Bříza

Březové dřevo je pórovité, takže se k němu dostává snadno vzduch, který podporuje hoření. Zároveň má unikátní kůru, která odpuzuje vodu a obsahuje hořlavé éterické oleje a betulin. Proto lze březovou kůru z mladých stromů podpálit dokonce i mokrou.

Jak dlouho lze skladovat dřevo

Co se týče skladování dřeva, nemusíte mít žádné obavy, pokud se nám podaří dřevo uchránit od vlhkosti. Ideální je skladovat štípané dřevo na vzduchu a proti dešti ho chránit přikrytím. Pak vydrží několik let.

Co je Pyrografie

Pyrografie je umělecká technika zdobení dřeva, kůže či jiných organických materiálů pomocí rozpáleného předmětu. Dříve se tato technika hojně využívala jen zřídka, a to jako doplňující prvek při gravírování do dřeva, kůže či kosti.

Co to je sublimační tiskárna

Fungují na principu sublimace (změna skupenství z pevného na plynné bez kapalného mezistupně). Barvivo je naneseno na pásce o šířce papíru. Páska se zahřeje pomocí tiskové hlavy na určitou teplotu, tím se barva přemění na plyn a obtiskne se na papír. Po přenesení na papír se opět vrátí do pevného skupenství.

Co si nechat Vygravírovat

Vždy můžete jít tradiční cestou a nechat vygravírovat jeho iniciály, jméno nebo datum svatby. Texty písní, citace a vtipy jsou také skvělé. Nebo vyzkoušejte něco modernějšího, jako jsou GPS souřadnice svatby – 55°55'12"N9°50'08"E (pokud se ženíte v Trendhim).

Co to je gravírování

Gravírování je technologie, která nahrazuje ruční rytí, a tedy lze říci, že vytváří nápis, logo, či ornament odebráním materiálu. Původní rytci pracovali s různě tvarovanými rydly a čakany a nápisy byly zvýrazňovány různými kovy, například cínem, zlatem, stříbrem nebo mědí.

Co se lépe štípe jedlé nebo buk

Vlastnosti dřeva

Tak například tvrdé dřevo (buk, dub, javor, jasan, …) se štípe mnohem lépe než sukovité dřevo měkké (smrk, borovice, topol, jedle, …).

Jaké dřevo má největší výhřevnost

Nejvyšší výhřevnost ze všech stromů má habr, za který si však připlatíte. Dobře zatopíte i dubem, ale oba stromy schnou až dva roky. Velmi žádaným dřevem na topení je bříza, která sice nemá tak vysokou výhřevnost, ale schne pouze rok a navíc v krbu nepraská.