Co je Filialni generace
F1 GENERACE (první filiální) je první generace potomků, vzniká křížením (hybridizací) dvou jedinců z P generace za vzniku heterozygotů.
Archiv
Co je to genotyp a fenotyp
Genotyp: soubor všech alel organismu; genotyp souhrnně určuje rozsah či míru fenotypových možností organismu. Fenotyp: soubor všech znaků jedince.
Co to je genotyp
Pojem genotyp znamená buď informaci o genetické konstituci buňky, nebo organismu a/nebo jedince. Genotyp konkrétního jedince pak představuje jeho veškerou genetickou charakteristiku. Genotypy jedinců téhož druhu se z hlediska genomických sekvencí v genových i mimogenových oblastech liší.
Jaký je rozdíl mezi genotypem a Fenotypem
GENOTYP je soubor všech alel (forem genů) organizmu. FENOTYP je soubor všech pozorovatelných vlastností (znaků) organizmu. HOMOZYGOT je organizmus, jehož obě alely zkoumaného genu jsou stejné. Může být dominantní (dvě dominantní alely) nebo recesivní (dvě recesivní alely).
Jak vypadají potomci v F1 generaci
Gamety nesou redukovaný (haploidní) počet chromosomů; jejich splynutím vzniká F1 generace (první filiální generace – první generace potomků). F1 generace je vždy uniformní; jde o heterozygoty ve všech sledovaných lokusech: monohybridismus – genotyp Aa.
Co je to Kodominance
Kodominance je vztah dvou odlišných alel jednoho genu, kdy se u heterozygota uplatňují ve fenotypu obě alely rovnocenně a paralelně. Oba odlišné rodičovské znaky jsou vzájemně nezávislé.
Co to je fenotyp
Fenotyp je soubor všech definovatelných charakteristik (znaků) jedince. V širším pojetí to jsou nejen znaky pozorovatelné a definovatelné na úrovni organismu (např. morfologické znaky jako je výška jedince, hmotnost, počet prstů atp., IQ, chování jedince a další), ale i charakteristika určité fyziologické funkce (např.
Co je to geny
Gen je jednotka genetické informace. U naprosté většiny organismů (s výjimkou RNA virů) lze jeden gen zjednodušeně charakterizovat jako úsek DNA, který kóduje jeden polypeptid, z nějž může následně vzniknout konkrétní protein (viz také proteosyntéza). Viz také chromozom, genetický kód.
Co to je alela
Alela (allela, alelomorfa) je konkrétní forma genu. Každá alela může mít jednu nebo několikero forem. Gen je zodpovědný za znak (například za barvu očí), zatímco alela je zodpovědná za projev znaku (zda budou oči modré nebo hnědé). Alely se vyskytují v párech, základem je forma dominantní (A) a recesivní (a).
Co nese geny
Genom je veškerá genetická informace uložená v DNA (u některých virů v RNA) v buňkách konkrétního organismu. Zahrnuje všechny geny a nekódující sekvence. Genom člověka obsahuje přibližně 25 000 genů.
Jak fungují geny
Geny říkají buňce, jak fungovat a jaké vlastnosti vyjádřit, konkrétněji, genové regulátory některé geny zapínají a jiné vypínají v různých buňkách, aby kontrolovaly funkci těchto buněk. Dlouhé molekuly DNA obsahující vaše geny jsou uspořádány do útvarů, kterým se říká chromozomy.
Jak vypadá gen
Gen je tvořen stovkami až miliony nukleotidů a celá genetická informace buňky se nazývá genom. Například lidský genom má přes 3 miliardy nukleotidů a 20 000–25 000 genů. Mnoho genů je pro všechny lidi stejných. Jen asi 1 % (200 genů) je různě odlišných.
Jak vzniká krevní skupina 0
Jak se krevní skupina dědí
Nicméně kromě případu, kdy mají oba rodiče krevní skupinu 0, existuje vždy více možností: Rodiče A + A = A nebo 0 – Rodiče B + B = B nebo 0 – Rodiče A + B = A, B, AB nebo 0 –
Jak se dědí DNA
DNA – základ dědičnosti
V současnosti je známo, že dědičné rysy jsou předávány z jedné generace na druhou prostřednictvím deoxyribonukleové kyseliny DNA, která se nachází v chromozomech buňky. Část molekuly DNA, která určuje jednu funkční jednotku dědičnosti, se nazývá gen.
Co je to mutace
Mutace je definována jako kvalitativní nebo kvantitativní změna v genetické informaci obsažené v DNA. Je považována za nevratnou (ireverzibilní) změnu a může být indukována fyzikálními, chemickými či jinými faktory. Mutace mohou vznikat na úrovni genů nebo chromozómů.
Jak dlouho vydrží DNA
DNA se v laboratoři dlouhodobě skladuje při −20° nebo −70 °C, kde vydrží i několik let.
Kdo vymyslel DNA
Legendární objev dvoušroubovice DNA, který James Watson a Francis Crick navrhli v r. 1953, začal moderní fázi vývoje biologie a biochemie.
Co DEDI syn po matce
Každé dítě je totiž z genetického pohledu obrazem svých rodičů. A to obou stejně. Polovinu genů dědí potomek od matky a polovinu od otce, takže za vlastnosti, chování, temperament, inteligenci dítěte jsou po genetické stránce oba rodiče odpovědni naprosto stejně.
Jak se dědí geny
Každý z nás má dvě sady genů, uloženy ve dvou sadách chromozomů, což je konkrétně 23 párů, respektive 46 chromozomů. Jeden chromozom dědíme vždy od otce a jeden od matky. Takže na formování svého potomka se oba podílejí stejnou měrou ještě dříve, než ho začnou vychovávat. Stejný vliv se ovšem netýká všech situací.
Co to je zlatá krev
Nejvzácnější na Zemi je tzv. Zlatá krev, kterou disponuje jen 43 lidí na celém světě. Jsme doslova plní červených krvinek, které přenášejí kyslík v našem těle. Ty jsou navíc obaleny antigeny, které umožňují zachycení bílých krvinek a bílé krvinky poté fungují jako takový štít před infekcemi.
Jaká je nejvzácnější krevní skupina
Četnost výskytu je rozdílná regionálně. V ČR je nejvíce zastoupená skupina A (42%), dále 0 (37%), B (14%) a AB (6%). Vzácné jsou všechny krevní skupiny Rh negativní (v ČR jen 10%), nejvzácnější je krevní skupina 0-, která je univerzálním dárcem.
Co způsobuje mutace
Jako mutageny mohou působit různé chemické látky i fyzikální faktory (např. ionizující či UV záření), ale i viry, které indukují v buňkách mutace. Kromě toho existují dědičné mutace (Xeroderma pigmentosum, Wilmsův nádor, albinismus, Lynchův syndrom atd.) předurčující jedince k určitým typům nádorů.
Co se smí jíst při dně
Proti dně ale pomáhá ovoce jako banány, citrusy, hrušky a bobulovité ovoce. Tělu prospěje také vitamin C, ten hledejte v rybízu, jahodách, papáje, ananasu a kiwi. Bez obav můžete jíst mléčné produkty (nízkotučné sýry, jogurty, tvaroh, podmáslí) a žitné pečivo (chleba pro dietáře, který můžete jíst i večer).
Jaké jsou příznaky dny
Jak se pozná dna
Jak vypadá záchvat dny Projeví se jako silná bolest v oblasti kloubů nebo šlach. Nejčastěji postihuje palec u nohy, vzniká ale i na jiných místech například na rukou. Bolest je spojená s otokem, místo bývá začervenalé, kůže napnutá a někdy příznaky provází i zvýšená teplota.
Jaký je rozdíl mezi DNA a RNA
Hlavní rozdíl mezi DNA a RNA je hydroxylová skupina (OH) na 2' uhlíku ribózy v RNA, která v nukleotidech tvoří cích DNA chybí. Jak uvidíme později, tato 2'OH skupina hraje důležitou roli v che mických reakcích, kterých se RNA účastní. RNA molekuly také zaujímají daleko různorodější tvary než DNA.