Co je to fejeton?

Co je fejetony

Pojem fejeton je žánrovým označením pro „nový literárně publicistický útvar“, který vznikl a rozvinul se jako méně rozsáhlý článek, či spíše krátký komentář typický silným subjektivním nádechem a lehkou stylistickou formou, zaměřený na aktuální společenské nebo kulturní téma, často o několika volně spojených tématech.

Jak vypadá fejeton

Jedná se o krátký text, kde autor nově a neotřele vyjadřuje svoje sdělení. Předkládá aktuální témata v novém světle. Základem bývá vyprávěcí postup, který se kombinuje s úvahovým i popisným. Typický je obsah ironie, originálních nápadů, překvapivého vyústění, humorného tónu a pointy.
Archiv

Jak napsat fejeton

Fejeton předkládá témata všedního dne v novém světle. Autor by měl užít ironii nebo sarkasmus, poukazovat na skutečnosti či události netradičním pohledem. Užívá se vyprávěcí postup s postupem úvahovým a popisným. Nevyhýbáme se přímé řeči a ani dialogům.
Archiv

Kam s ním obsah

Spisovatel vyrábí proto kornouty, ve kterých chce slámu postupně trousit po ulicích. Brzy je však jasné, že takto by bylo potřeba chodit několik měsíců. Situaci zachrání nakonec mlékařka, která si slámu ráda vezme, aby měla na podestýlání v chlévě.

Co psal Neruda

Jan Neruda psal fejetony, povídky, básně, ale pokoušel se také o drama. Byl hlavním představitelem Májovců. Mimo jiné se věnoval také novinařině a kritizování literárních a dramatických děl. Nejrozsáhlejší činností v jeho životě byla žurnalistika.

Jak by měla vypadat zpráva

Každá novinová zpráva by měla obsahovat sedm hlavních bodů: kdo, co, kdy, jak, proč a zdroj informací. Květnatých slovních spojení a tzv. vycpávkových slov by se autor zprávy měl spíše vyvarovat, určitě by však neměl vyslovovat svůj osobní názor na věc a už vůbec by neměl nějakým způsobem ovlivňovat úsudek čtenáře.

Co má obsahovat reportáž

Popisuje a zobrazuje skutečnost na základě konkrétních faktů, většinou získaných přímou účastí nebo pozorováním. Autor reportáže – reportér či reportérka – se pohybuje na hranici zpravodajství a publicistiky: událost popisuje a zároveň ji i hodnotí, jeho postoj je často zřetelný a ovlivňuje kompozici.

Jak se chovat v hromadné dopravě fejeton

Stoupne-li si jako slušný člověk za ostatní cestující, riskuje to, že už se do autobusu nedostane, protože ti, co přijdou po něm, nejsou tak vychovaní a snaží se dostat co nejblíže k místu, kde zastaví autobus. Nemluvě o tom, že musí dávat pozor, aby nešlápl do slin, které někteří mladí vylučují z úst na zem.

Kam s ním zanr

Kam s nímŽánr: komedie.Země: Československo.Rok: 1922.Premiéra v ČR: 4.1.1924.

Kam s ním Neruda postavy

HrajíKarel Höger. spisovatel.Jiřina Steimarová hospodyně Anča.Milka Balek-Brodská babka s fajfkou.Gabriela Bártlová-Buddeusová panička.Jiřina Bílá panička.Emil Bolek. kupec.Rudolf Deyl ml. smetařJosef Hlinomaz. strážník.

Co je to povídka

Povídka je epický literární žánr krátkého či středního rozsahu. Patří mezi fikci a téměř vždy je prozaický, nikoliv veršovaný. Je kratší než román a na rozdíl od něj zachycuje pouze jeden aspekt života či jeden vybraný moment, nikoliv lidský život jako celek.

Co je to Romaneto

Romaneto je prozaický epický literární žánr. Je nevelké rozsahem, naplněného dramatickým dějem směřující k výrazné pointě. Hlavní myšlenkou romaneta bývá rozpor mezi tajemnými jevy a jejich vědeckým vysvětlením. V české literatuře tento literární útvar zavedl Jakub Arbes, autorem názvu je však Jan Neruda.

Jaký je rozdíl mezi zprávou a oznámení

Co mají a společného a jaký je rozdíl mezi zprávou a oznámením ▫ Obě informují o nějaké události, zpráva podává informaci o tom, co se stalo, oznámení o tom, co se teprve stane, o události, k níž teprve dojde.

Jak ukončit zprávu

Nejvhodnějším způsobem zakončení formálního e-mailu jsou formulky „S pozdravem“, „S úctou“ nebo „S přáním hezkého dne“. Nakonec uveďte své jméno a příjmení, popřípadě další kontakt na vás.

Jaké jsou základní rysy reportáže

Podstatnými znaky reportáže je věcnost, důraz na detail (vyžaduje všímavost reportéra), přesnost a pokud možno objektivita. Reportáž je „rozšířeným zpravodajstvím“, podrobnější a „přímo u toho“.

Jak má vypadat popis

POPIS: Cílem popisu je v logicky uspořádaném pořadí vyvolat ve čtenáři představu o předmětu, osobě, ději nebo třeba krajině. Začínáme nejdůležitějšími prvky a snažíme se o maximální výstižnost. Uvádí se podstatné znaky a vlastnosti, používáme spisovný jazyk a neutrální jazykové prostředky.

Kam s ním postavy

HrajíKarel Höger. spisovatel.Jiřina Steimarová hospodyně Anča.Milka Balek-Brodská babka s fajfkou.Gabriela Bártlová-Buddeusová panička.Jiřina Bílá panička.Emil Bolek. kupec.Rudolf Deyl ml. smetařJosef Hlinomaz. strážník.

Co vymyslel Neruda

Jako spisovatel je Neruda považován za představitele realismu, jeho nejznámější knihou jsou Povídky malostranské (1878), obrázky ze života obyčejných lidí na Malé Straně. V témž roce však vyšla jeho slavná sbírka básní Písně kosmické hraničící s tematikou science fic- tion.

Jak vypadá povídka

Povídka je epický literární žánr krátkého či středního rozsahu. Patří mezi fikci a téměř vždy je prozaický, nikoliv veršovaný. Je kratší než román a na rozdíl od něj zachycuje pouze jeden aspekt života či jeden vybraný moment, nikoliv lidský život jako celek.

Co je to Romance

Romance jako literární žánr je lyricko-epická báseň, většinou o lásce. Na rozdíl od balad nemá pochmurný nebo tragický děj. Romance v hudbě představuje obvykle volnou lyrickou hudební skladbu.

Kdo vymyslel novelu

Za zakladatele žánru i označení pokládán italský renesanční spisovatel Giovanni Boccaccio, autor sbírky sta novel , nazvané Dekameron.

Co je to úvaha

Úvaha je slohový útvar, jenž obvykle vzniká na podkladě nějaké lidské myšlenky či souboru myšlenek. Autor se zamýšlí na základě získaných poznatků nad problémem, snaží se dospět k obecnějšímu řešení. Úvaha je ovlivněna úrovní myšlení, zkušenostmi a názorem autora.

Jak napsat S přáním hezkého dne

S pozdravem, S přátelským pozdravem, Se srdečnými pozdravy, v e‑mailu lze také S přáním pěkného dne –⁠⁠ za těmito pozdravnými formulemi se nepíše žádné interpunkční znaménko, větné s pokračováním na dalším řádku, např.

Jak poznat reportáž

Reportáž je více subjektivní a živější. Autor by měl svým pohledem přenést čtenáře na místo události. Je to vyprávění, příběh, v podstatě kratší literární útvar. Měl by být čtivý, může se v něm objevit vtip, ale vždy se musí nějak projevit pocity novináře.

Jak popsat oči

se může popsat poloha oka kombinací svislé a vodorovné složky otáčení nebo jednoho otáčení kolem svislé osy, která je kolmá k rovině zahrnující primární a terciální oční postavení. Každý z těchto postojů má za následek odlišný torzní úhel oka v terciálním směru pohledu.