Co je to ficko?

Jak zapojit fíčko

Ke vstupu chrániče v jednofázovém obvodu připojíme fázový (hnědý) a neutrální (modrý) vodič. Ochranný vodič propojíme např. pomocí svorkovnice. Fázový vodič na výstupu RCD by měl být připojen k elektrickému jističi, zatímco neutrální vodič může být připojen přímo k instalaci.

Kam dát proudový chránič

Proudový chránič bývá umístěn společně s jističi v rozvodné skříni, kde je namontován na lištu. Do některých obvodů v elektroinstalaci se proudový chránič nezařazuje. Jsou to zejména samostatné obvody, kde jsou zapojeny mrazáky, lednice nebo výpočetní technika.
Archiv

Co dělat když nejde nahodit proudový chránič

Pokud bude N vodič za chráničem přizemněn, může přes N vodič téct nějaký "vyrovnávací" proud do PE, respektive do uzemnění. Aby se toto vyloučilo, je nutné zkusit zapnout chránič v beznapěťovém stavu – vypnout předřazený jistič nebo pojistky.

Jak obejít proudový chránič

V aplikacích, kdy proudový chránič neslouží jako ochrana osob před nebezpečným dotykem živých či neživých částí, ale např. jako ochrana před vznikem požáru, je vhodné použít selektivní typ S. Jeho odolnost proti rázovým proudům je zpravidla 5 kA.

Jak se zapojuje jistič

Vypneme nadřazený jistič a zkontrolujeme nepřítomnost napětí na všech vodičích! Přívodní vodič fáze (černý, hnědý, šedý) přišroubujeme na vstupní svorku jističe. Pokud není uvedeno od výrobce jinak, je jedno jestli se jedná o vrchní či spodní kontakt. Na výstupní svorku jističe připojíme vodič jenž vede ke spotřebiči.

Jak často testovat chránič

Pro zajištění správné ochranné funkce proudového chrániče ("Fíčka") je nutné chránič testovat aspoň jednou za půl roku, a to stisknutím testovacího tlačítka označeným "T" nebo "Test". Pokud je proudový chránič funkční, dojde k jeho vybavení a vypnutí elektrického obvodu.

Kdy je nutné použít proudový chránič

Proudovými chrániči musíte podle aktuálně platných ČSN ochránit všechny zásuvky do 32 A a všechny světelné obvody (tedy nejen ty v koupelně, jak to platilo kdysi). To platí pro nové i rekonstruované elektroinstalace. Pokud máte v rozvodné skříňce málo místa, můžete použít proudové chrániče s nadproudovou ochranou.

Proč vypíná proudový chránič

Pokud vyhazuje proudový chránič, můžou být příčinou spínané zdroje (Počítače apod.) mají v sobě filtr, jehož vedlejším efektem je malý únik do PE vodiče. K vypadávání chrániče může dojít, když je takových zařízení příliš mnoho, nebo je v některém zařízení výše zmíněný filtr vadný.

Proč vybavuje proudový chránič

Tedy odpověď z hlediska principu a funkčnosti je velmi jednoduchá Proudový chránič vypnul, protože chybový proud chrániče teče jinam než má (typicky do země, buďto přímo ochranným vodičem, nebo nepřímo přes osobu, která vodiče dotkne.

Kdy vypadne proudový chránič

Pokud unikající proud překročí určitou mez (běžně 30 mA, 100 mA, 300 mA) chránič vypne a odpojí chráněný obvod. Do chrániče se připojují všechny pracovní vodiče (tedy všechny fáze a střední nulový vodič, tzv. „nulák“). Ochranný vodič PE se nesmí připojit a vodiče PE a N se za chráničem nesmí spojit.

Kdy spadne proudový chránič

Padání je nepravidelné, někdy i týden nic. Většinou to udělá při vytíženém provozu, někdy proudový chránič nelze nahodit a tak postupně odpojuji ze zásuvek spotřebiče a když toho odpojím více tak pak to nahodím.

Jaký jistič na zásuvky

Protože se jističe zásuvkových a světelných obvodů používají standardně jako jističe vedení a ne k jištění připojovaných spotřebičů, stanovuje se hodnota dle průřezu (a uložení) jištěného kabelu. V běžné instalaci RD se proto ke kabelu 3Cx1,5 ke světlům dává B10, k dvaapůlce pro zásuvky pak B16.

Jaký mám jistič

Nejjednodušším způsobem je nahlédnout do vyúčtování za elektřinu, hodnota jističe je na něm uvedena. Pokud se například stěhujete do nového bytu a předešlé faktury nemáte k dispozici, je pro vás nejsnazší způsob zavolat na zákaznickou infolinku.

Jak vyzkoušet chránič

Každý proudový chránič musí být vybaven přístupným a zřetelně označeným testovacím tlačítkem TEST. Ověřování funkčnosti pomocí tlačítka TEST se má provádět v pravidelných intervalech podle doporučení výrobce, obvykle 1 měsíc. U novějších typů se zvýšenou provozní spolehlivostí je to půl roku až jeden rok.

Jaký je rozdíl mezi jističem a proudovým chráničem

Odpojí chráněný elektrický obvod, pokud část přitékajícího proudu uniká mimo obvod, například při poškození izolace nebo při dotyku člověka. Proudový chránič neomezuje procházející nadměrný proud (při zkratu nebo přetížení), k tomu slouží elektrický jistič.

Co dělat když nejde jedna fáze

Pokud vypadla jen jedna fáze, tak pozor na motory ( vodárnu, čerpadlo atd. ). Někdy se stane, že vypadne jen jedna fáze. To poznáte tak, že vám v domě nejdou jen některé zásuvky nebo světla, přestože daný okruh jističů je v pořádku. Ihned odpojte všechny třífázové elektromotory ( vodárnu, čerpadlo atd. ).

Proč padá jistič

Jak už jsme uvedli, tak jsou 3 základní důvody proč vypadnou pojistky: přetížení, zkrat a problém s jističem. Nejprve se podíváme na zkrat. K tomu může dojít v případě, kdy je jeden ze spotřebičů zapojených do sítě vadný a dochází v něm ke zkratu.

Jak velký průřez kabelu na 16A

Jeden milimetr čtvereční mědi dokáže bez nebezpečí přenášet proud 10 A, můžeme k němu připojit spotřebiče o příkonu 2300 W. Průřez 1,5 mm2 je určen pro proudy až 16 A, tedy příkon 3680 W.

Jaký příkon na 16A jistič

Jištění

Maximální velikost jističe/pojistky [A] Minimální průřez měděného elektrického vodiče [mm 2] Maximální příkon elektrického spotřebiče [kW] Jednofázová elektrická přípojka
10 1,5 2,3
16 2,5 3,6
20 4 4,6
25 6 5,7

Jak se pozná špatný jistič

Jak poznat, kdy vyměnit jističJistič nejde „nahodit“ Příčin pochopitelně může být mnoho.Jistič se příliš zahřívá Jistič může být teplý, ale rozhodně by neměl být tak horký, aby byl nepříjemný na dotek.Jistič zapáchá spáleninou. „Tady to smrdí, jako by se tu něco pálilo.Jistič je viditelně poškozen.Jistič je starý

Co znamená jistič 3×25

Hlavní jistič velikosti 3×25 A utáhne velkou většinu tuzemských domácností. „Vypadne“, teprve když množství proudu převýší 25 ampér. Maximální celkový příkon spotřebičů = 3 x 25 x 230 = 17 250 W, což umožňuje čilý kuchyňský, koupelnový i obývákový ruch, včetně několika běžících přímotopů.

Co je první chránič nebo jistič

Chránič je montován do rozvaděčů na standardizovanou DIN lištu před elektrický jistič příslušného obvodu, ale může být i vložen do zásuvky nebo prodlužovačky jako doplňující ochranný prvek.

Kdy se používá proudový chránič

Proudový chránič, anglickou zkratkou RCD (Residual Current Device), někdy slangově označován jako „fíčko“ (z německého „fehler I“) chrání proti zemním poruchovým proudům. Jeho smyslem je zabránit zásahu elektrickým proudem při porušení izolace nebo při náhodném přímém dotyku částí pod napětím.

Co dělat když nejdou zásuvky

Určitě si zavolejte elektrikáře. Jestli je instalace provedena jako rozvaděč, pak bude mít asi dost práce. Může jít opravdu o absenci jedné fáze, může být i špatně napojený hřeben pod jističem, může toho být opravdu více.

Jak poznat že je vadný jistič

Hager si pro vás připravil několik indicií, které vám pomohou odhalit problémy s jističi.Jistič nejde „nahodit“Jistič se příliš zahříváJistič zapáchá spáleninou.Jistič je viditelně poškozen.Jistič je starý