Co je to funkční trénink?

Co je to trénink

Trénink je příprava a vylepšování se v určité dovednosti. Cílem tréninku je získání určitých dovedností, zkušeností a schopností.

Co je tradiční silový trénink

Silový trénink je formou cvičení, které je primárně zaměřené na budování svalové hmoty a maximální síly. Není tedy divu, že tuto metodu cvičení aplikují zejména kulturisti nebo například trojbojaři, či vzpěrači. Hlavními rysy silového tréninku jsou určitě velké váhy a malý počet opakování.

Co je to core cvičení

Core trénink patří k relativně novým pojmům v kondičním a silovém tréninku, který se začal používat v 90. tých letech. Hlavním cílem core tréninku je především stabilizace segmentů, na níž se podílejí zejména správně aktivované hluboké svaly trupu, tedy „jádra“.

Jak na silový trénink

Při tréninku se využívá zátěž jak vlastního těla, tak také činek s různou hmotností. Zvedají se různé váhy a je ideální silový trénink cvičit 3x týdně. Cvičí se všechny tělesné partie, záda, nohy, prsa, paže, ramena i břicho. Patří sem i dřep, mrtvý tah a benchpress.

Kdy dělat kardio

Pokud se chcete zbavit přebytečné tukové hmoty, dejte si nejprve silový trénink a pak až delší kardio. "Kardio" před výkonem do 15 minut berte pouze jako rozehřátí, kdy prohřejete svalovou hmotu, zmobilizujete psychické síly a hormonální systém.

Jak zlepšit kardio

Nejjednodušší formou kardio cvičení je chůze venku či na páse, naproti tomu běh patří mezi nejnáročnější aerobní aktivity, které jsou vhodné pro aktivní sportovce. Skvělými způsoby jak spojit výlety s fyzickou aktivitou jsou cyklistika a jízda na inline bruslích, jako způsob aktivní regenerace je zase oblíbené plavání.

Jaké činky pro ženy

Činky se pro ženy dělají stejně jako činky standardní ve dvou základních provedeních. Takzvané monobloky bez možnosti nakládání a činky nakládací. Mezi činky můžeme také zařadit připínací závaží o nízkých hmotnostech. Pro ženy se doporučuje začínat s činkami o váze od 0,5 kg – 2 kg a cvičit při větším počtu opakování.

Co je to Diastáza

Diastáza je označení pro rozestup přímých břišních svalů.

Přímý břišní sval je párový a pne se od mečovitého výběžku hrudní kosti a chrupavkách pátého až sedmého žebra a končí na stydké kosti. Z obou stran břišní svaly přiléhají na vazivový pruh (linea alba).

Jak aktivovat střed těla

Cvičení v lehu na závěsném systému (TRX, Jungle apod.) je vhodné zejména pro posílení a zpevnění středu těla. Pokud cvik budete provádět pravidelně, dojde k posílení svalů v oblasti páteře, pánve, dolních končetin a břicha.

Co se děje s tělem po cvičení

Jednoduše řečeno po tréninku Vaše tělo opraví nebo nahradí poškozené svalové vlákna přes celulární proces. Opravené myofibrily zvýší tloušťky a počet k vytvoření svalové hypertrofie (růst). K růstu svalů dochází vždy, když rychlost syntézy svalových bílkovin je vyšší než míra rozpadu svalové bílkoviny.

Jak často silový trénink

Minimálně 2x týdně bychom měli zařadit silový trénink. Nezáleží přitom, zda budeme chodit do fitka nebo budeme cvičit doma. Cílem silového tréninku je procvičit všechny svalové partie, aby se co nejvíce eliminovala ztráta svalové hmoty, která hubnutí provází.

Co je nejlepší na kardio

Nejjednodušší formou kardio cvičení je chůze venku či na páse, naproti tomu běh patří mezi nejnáročnější aerobní aktivity, které jsou vhodné pro aktivní sportovce. Skvělými způsoby jak spojit výlety s fyzickou aktivitou jsou cyklistika a jízda na inline bruslích, jako způsob aktivní regenerace je zase oblíbené plavání.

Na co je dobré kardio

Kardio cvičení má velmi dobrý vliv na vaše zdraví. Pomůže kardio trénink zhubnout Kardio trénink je nejlepší způsob na hubnutí a spalování přebytečných tuků. Pravidelné cvičení má dobrý vliv na váš metabolismus a při každodenních aktivitách se vám místo cukrů a sacharidů, začnou spalovat tuky.

Co dřív kardio nebo posilování

Pokud se chcete zbavit přebytečné tukové hmoty, dejte si nejprve silový trénink a pak až delší kardio. "Kardio" před výkonem do 15 minut berte pouze jako rozehřátí, kdy prohřejete svalovou hmotu, zmobilizujete psychické síly a hormonální systém.

Jak by měl vypadat trénink

Tréninkový plán můžeme přirovnat k receptu, podle kterého připravujete oblíbené jídlo. Obsahuje určité ingredience (cviky), jejich množství (počet opakování, sérií a zátěž), čas vaření (délka tréninku) a také postup (jednotlivé fáze tréninku), který je třeba pro uvaření jídla (dosažení cíle) dodržet.

Jak se posiluje s činkami

Do obou rukou uchopte činky a ruce nechte podél těla tak, aby dlaně směřovaly k tělu. Poté pomalu zvedejte činky k sobě do té doby, než budou dlaně v úrovni vašich ramen. Poté se pomalu vraťte zpět. Toto posilování s činkami skvěle posílí sval vřetenní a zapojí také hluboký sval pažní.

Proč cvičit s činkami

Zlepšení kardiovaskulárního systému (snížení LDL cholesterolu a zvýšení HDL cholesterolu, snížení krevního tlaku). Mírní riziko propuknutí cukrovky (trénink s činkami dokáže v těle během 4 měsíců zvýšit využití glukózy o 23%). Zpevnění svalů vede k urychlení pracování metabolismu a tím i ke spalování kalorií.

Jak bolí diastáza

Možná budete muset zvednout hlavu několikrát, než opravdu ucítíte, jak svaly pracují. Pokud se Vám při zvedání hlavy dělá na břiše vyklenutí, budete muset použít prstů více, někdy i obě ruce, protože vaše diastáza je hodně velká. Pokud máte diastázu, cítíte mezi přímými břišními svaly mezeru.

Jak vypadá diastáza u mužů

Prsty nahmatáte oddálení přímého břišního svalu nad pupíkem nebo pod ním. Je cítit, jak se přímé břišní svaly rozestoupí. Za zjevný rozestup se považuje mezera větší než dva prsty. Menší rozestup by se měl časem upravit sám, ale samozřejmě není od věci jít tomu naproti jednoduchými cviky.

Jak poznat oslabeny stred těla

Pro lidi s oslabeným středem těla je typické nadměrné prohnutí bederní páteře, shrbená ramena a předsunutá hlava. S jistotou oslabený střed těla odhalí odborník – typicky fyzioterapeut.

Jak posílit pánevní dno

Nejprve zatněte svaly na 2 vteřiny a porté povolte alespoň na 10 vteřin. Čas, kdy svaly pánve zatnete postupně prodlužujte až na 10 vteřin. Při každém posilování pánevního dna se soustřeďte na to, abyste zatínali pouze svaly pánevního dna. Snažte se nezapojovat jiné svaly, jako například břišní, hýžďové nebo zádové.

Co si dát před tréninkem

Obecně je možné říci, že byste před cvičením měli zvolit snadno stravitelné jídlo, které je bohaté zejména na bílkoviny a sacharidy. Jako vhodný zdroj bílkovin můžeme zmínit například kuřecí a krůtí maso, cottage sýr nebo jogurt. Vhodným zdrojem sacharidů jsou zase například brambory, ovoce, rýže nebo vločky.

Co si dát k jídlu po cvičení

Hodinu až dvě po výkonu pak přijmout stravu s vysokou hodnotou bílkovin a přírodních sacharidů. Ideální je to například ve formě masa (krůtí, hovězí, kuřecí), ryb, luštěnin, vajec a především brambor (třeba jako příloha) + další zelenina (okurky, rajčata, salát).

Jak dlouho trva zpevnit tělo

Výsledky se obvykle dostaví zhruba po šesti týdnech pravidelného cvičení. Po této době se tělo naučí správně zapojovat jednotlivé svaly, člověk se narovná, začne se cítit lépe, ale váhové úbytky závisí také na úpravě stravy, která jde ruku v ruce s pohybovou aktivitou.

Jak cvičit po 50

American College of Sports Medicine doporučuje lidem nad 50 let trénovat všechny hlavní svalové skupiny v jednom tréninku nejméně dvakrát, maximálně až čtyřikrát týdně, aby získali svalovou hmotu. Pro optimální zdraví a kondici by měl být jednou týdně prováděn kardio trénink.