Co je to Gemiparie?

Kdy končí Oogeneze

Než je však vajíčko savců schopno být oplozeno, musí projít dlouhým obdobím vývoje, které začíná již před narozením samice a končí až během její pohlavní dospělosti. Vývoj vajíčka, označovaný jako oogeneze, tak může trvat třeba i 150 let, jako je tomu v případě velryby grónské, která se dožívá přes 200 let.

Co je Fisiparie

Hlavními způsoby nepohlavního rozmnožování jsou dělení a pučení: Dělení (fisiparie) – dceřiní jedinci vznikají rozdělením mateřského jedince, který zaniká. Prvoci se dělí podélně (trypanosomy) nebo příčně (nálevníci).
Archiv

Jak se rozmnožují bezobratlí

Vyskytuje u skupin bezobratlých s jednodušší tělesnou stavbou a výraznou schopností reparační regenerace (houbovci, žahavci, ploštěnci, kroužkovci, mechovci, chapadlovky, ostnokožci, pláštěnci). Hlavními způsoby nepohlavního rozmnožování jsou dělení a pučení. Dělení (fisiparie) bývá nejčastěji podvojné (binární).
ArchivPodobné

Co to je rozmnožování

Rozmnožování – jeden z charakteristických znaků organizmů. Uskutečňuje se pohlavně nebo nepohlavně. – nevytvářejí se specializované pohlavní buňky = nový jedinec je tvořen z tělních buněk mateřského jedince – je běžné u prvoků, z mnohobuněčných často u přisedlých, nepohyblivých nebo cizopasníků.

Jak je velké ženské vajíčko

A přitom si namlouvá buněčného giganta. Lidské vajíčko má totiž průměr větší než 0,1 milimetru, což je šířka lidského vlasu, a dá se vidět pouhým okem,“ přiblížila předmět svého výzkumu Holubcová.

Co je to Meioza

Meióza (zrací dělení) je proces redukčního dělení buňky, který probíhá ve dvou po sobě následujících děleních a jehož výsledkem jsou buňky s haploidním počtem chromozomů. Meiotickým dělením vznikají pohlavní buňky (gamety).

Co je Paratomie

a) paratomie – přestavba nově vznikajících jedinců probíhá v období vzniku tzv. rozdělovacích zón, tedy ještě před rozdělením mateřského jedince je nový jedinec vybaven všemi orgány (hvězdice). Příkladem může být příčné dělení některých polypovců (Hydrozoa).

Kdo žije v moři

Mořští živočichovéHumr evropský Největší z korýšů je ceněn především pro chutné masa.Oliheň Oliheň patří do třídy hlavonožsců.Krab. V amerických a evropských pobřežních vodách žije mnoho těchto korýšů.Chobotnice.Hřebenatka.Kalamár.Krevety.Langusta.

Co žije v potoce

Z českých potoků a řek mizí vodní živočichové. Zatímco v historii se vyskytovalo na území České republiky 12 druhů ryb, které migrují mezi mořem a řekami, v současnosti evidují odborníci pouze dva druhy – úhoře říčního a lososa obecného.

Jak se rozmnožovat

Osou rozmnožování člověka je pohlavní styk mezi mužem (samcem) a ženou (samicí), který vyústí v těhotenství a posléze porod. Výjimečně se vyskytuje tzv. polyembryonie, při níž se rýhující vajíčko dělí za vzniku jednovaječných dvojčat (celosvětově cca 0,3 – 0,4 % těhotenství).

Jak vznikla první buňka

Předpokládá se, že všechny v současnosti známé buňky se vyvinuly ze společného předka, tedy buňky, která žila asi před 3,5–3,8 miliardami lety. První buňka zřejmě vznikla tak, že byly nukleové kyseliny (buď DNA, nebo podle teorie RNA světa spíše ještě RNA) obklopeny fosfolipidovou membránou, jakou známe i dnes.

Jak poznat že se vajíčko Oplodnilo

Když dojde k oplodnění vajíčka, následně asi po deseti dnech dochází k uhnízdění vajíčka v děloze. Některé ženy to dokonce cítí jako malé píchnutí v bříšku. Může se to projevit i jednorázovým špiněním. Ale ve většině případů se uhnízdění děje aniž by o něm žena věděla.

Jak poznam že mi praskl folikul

Prasknutí folikulu je nejen možným důvodem ovulačních bolestí, ale někdy způsobuje i únik do dutiny břišní, kde se projeví drobným krvácením. Jedná se o naprosto přirozený jev, proto není potřeba mít jakékoliv obavy. Tekutina z prasklého folikulu se následně velmi rychle vstřebá do tkáně.

Jaký je rozdíl mezi Mitózou a Meiózou

Meióza sestává ze dvou odlišně koncipovaných dělení buněk, takže jejím výsledkem jsou 4 od rodiče odlišné buňky, na rozdíl od 2 s rodičem shodných buněk, které vznikají při mitóze.

Co je to mitoza

Mitóza je typ buněčného dělení, při kterém z jedné mateřské diploidní buňky vznikají dvě dceřiné diploidní buňky s identickou genetickou výbavou. Tímto způsobem se dělí somatické buňky, pohlavní dělení je označováno jako meióza. Mitóza je poslední fází buněčného cyklu následující za G2 fází.

Co to je partenogeneze

Partenogeneze (také samobřezost nebo pannobřezost) znamená vývin nového jedince ze samičího vajíčka neoplozeného samčí pohlavní buňkou. Je principiálně podobná u rostlin i u živočichů, ale u rostlin se spíše označuje jako apomixie.

Čím se zabývá embryologie

Embryologie je věda zabývající se vývojem jedince v prenatálním období.

Co roste v moři

V mořské květeně daleko převažují nižší rostliny, tedy řasy, které v tomto prostředí mohou tvořit i docela velké a mohutné formy, vzpomeňme především řasy hnědé, chaluhy, z nichž např. Macrocystis pyrifera může tvořit stélky dlouhé až mnoho desítek metrů. Obecně známé jsou i rozsáhlé porosty hroznovic (Sargassum).

Jak se jmenuje největší ryba na světě

Vyza velká dosahuje délky až téměř 8,5 metru a hmotnosti 1000 kg. Nejtěžší jedinec měl doposud 1571 kg. Loví se převážně pro jikry známé jako černý kaviár a také pro jejich kůži, která se používá v koželužnictví.

Co žije kolem vody

Mnoho druhů hmyzu, ryb, ptáků, obojživelníků , savců i rostlin zde nachází své útočiště (např. lipan, pstruh, parma, cejn, plovatka, rak, škeble, motýlice, vážka, komár, skokan, kachna, užovka, labuť, kvakoš, bukač, ledňáček, netýkavka, vrba, olše, stulík, lakušník, pomněnka, kosatec žlutý, zblochan).

Kdo se rozmnožuje u vody

Kromě ryb sem patří obojživelníci, ptáci a plazi vázáni na vodu a také někteří savci spojeni svým životem také neodmyslitelně s vodou.

Co to je kopulace

Kopulace je pohlavní akt, který u mnohobuněčných živočichů spočívá v bezprostředním kontaktu dvou jedinců vedoucímu k oplodnění. Odvozené adjektivum je kopulační (nikoli kopulativní). Kopulace je biologický termín; u člověka se tento akt označuje spíše jako soulož (koitus, pareunie).

Jak funguje rozmnožování

Pohlavní rozmnožování (sexuální reprodukce) je biologický proces, kterým vyšší organismy tvoří své potomky kombinací svých pohlavních buněk vzniklých meiózou. Umožňuje ji pohlavnost, existence minimálně dvou typů pohlavních buněk, obvykle produkovaných odlišnými pohlavními orgány.

Co je to život

Život je víceznačné slovo, které v biologii znamená charakteristiku všech jsoucen či organismů, schopných zejména látkové výměny, reprodukce a rozmnožování, případně evoluce, která tedy považujeme za živá.

Která buňka je největší

Průměr buňky je kolem 60–70 µm, největší je ženská pohlavní buňka – vajíčko – oocyt (200–250µm) a nervová´buňka – neuron, nejmenší je červená krvinka – erytrocyt (7,5µm).