Co je to ghí?

Na co se dá pouzit ghí

Ghí použijte při restování zeleniny, jako základ na polévku, omáčku, na jíšku, ale můžete jím hotový pokrm obohatit až na závěr na zjemnění. Mastěte jím knedlíky, brambory, kaše a nákypy. Potřete jím topinky, palačinky, na sucho opečené placky. Použijte jej při pečení cukroví, buchet, pečiva.

Jak se dělá ghí

Dejte máslo do hrnce a při středním plameni nechte rozpustit. Přiveďte k varu a když začne bublat, stáhněte žár na minimum jen tak, aby lehce probublávalo. Začne se tvořit pěna a na dně hrnce sraženina bílkoviny. Takto táhněte, dokud nedocílíte krásné zlaté barvy a vůně, jako když se dělá popkorn.
ArchivPodobné

Kde koupit ghí

V nabídce BENU lékárny naleznete přepuštěné máslo od několika značek. Zvolit můžete například ghí od českého výrobce zdravé výživy Allnature. Balení jsou na výběr dvě a to 450 ml nebo 1000 ml. Stejný objem má také produkt Organis Ghí.
Archiv

Jak smažit na ghí

Zatímco klasické máslo se začíná přepalovat u 150 °C, máslo ghí začíná až zhruba u 250 °C. Výborně se hodí na smažení, restování a opékání. Použít ho můžete všude tam, kam byste dali normální máslo, ale nemůžete. Neobejde se bez něj indická kuchyně, ale klidně si ho jen namažte na topinku.
Archiv

Jak se vyslovuje ghí

g se čte jako g před a, o, u, souhláskou a ve skupinách ghe, ghi. g se čte jako dž před e, i a ve skupinách gia [dža], gio [džo], giu [džu].

Jaký je rozdíl mezi ghí a Přepuštěným máslem

Ve srovnání s klasickým máslem je ghí bohatší na obsah tuků, a naopak neobsahuje téměř žádné bílkoviny ani sacharidy (laktózu). Rozdíl, a tím pádem i vliv na naše zdraví, není oproti máslu nějak významný a ghí nemá žádné detoxikační či jiné zázračné účinky, které mu jsou připisovány.

Jak má vypadat ghí

Hotové ghee přelijte do vhodné nádoby. Mělo by mít barvu tekutého medu, být krásně průhledné a vonět po oříškách (vůně spáleniny vám naznačí, že jste to přehnali s teplotou).

Jak dlouho vydrží ghí

Nejen v Indii se používá ghí (ghee). Jde totiž o přepuštěné máslo, které dobře znaly už naše prababičky. Je mnohem trvanlivější než běžné máslo, vydrží až několik měsíců a snese vysokou teplotu.

Co je Máselný tuk

Ghí je čistý tuk, který se připravuje velice pomalým přepouštěním másla. Při této proceduře se z másla odpařuje voda, ale i vznikající pěna, ve které jsou mléčné bílkoviny, cukry a další látky, které obsahuje běžné máslo.

Jak využít pěnu z přepuštěného másla

Je-li opravdu dobře přepuštěné a přecezené, vydrží takto bezproblémově 2–3 měsíce. Sebranou pěnu (rantaš, cmour či varmuža) – můžeme použít tradičně na omaštění šišek, knedlíků či kaší, nebo třeba pro zjemnění polévek.

Jaké máslo na ghí

Také ve studené kuchyni najde ghí své uplatnění.

Pokud si k snídani rádi dáváte chleba nebo opečený toust namazaný máslem, i v takovém případě můžete klasické máslo nebo margarín ghíčkem nahradit. Zajímavé je i to, že ho můžete použít zevně.

Jak poznat zkažené ghí

Pokud by se nám dovnitř dostala vlhkost nebo voda, ghí se zkazí. Zkažené ghí má plíseň na části kam se voda dostala.

Jak si vyrobit máslo

Z čeho se dělá domácí máslo

Stačí šlehačku šlehat tak dlouho, až zhoustne, zhrudkovatí a srazí se, nebo se vlastně spíš oddělí mléčný tuk od podmáslí. Z hrudek tuku, které zůstanou v nádobě, stačí scedit podmáslí a vytvořit pěkný bochníček másla. Žádná další surovina než smetana ke šlehání není na výrobu másla potřeba.

Co to je smetana

Smetana je mléčný výrobek, jedná se o nejtučnější část mléka, která se usazuje na jeho povrchu. Smetana se získává sbíráním nebo odstřeďováním a v obchodě se prodává sladká nebo kysaná (v řadě jazyků se původně ruský výraz smetana užívá právě pro zakysanou smetanu). Obsahuje nejméně 10 % tuku.

Kdo vymyslel máslo

Na konci 19. století francouzský císař Napoleon III. vypsal odměnu 100 000 zlatých franků tomu, kdo vytvoří první levnou alternativu másla. Získal ji francouz Hippolyte Mège-Mouriès, který vytvořil margarín, tvořený jen z živočišných tuků.

Co použít místo smetany na vaření

Jestliže nutně potřebujete smetanu, ale zrovna vám došla, smíchejte 200 m mléka s 80 ml rozpuštěného másla. Díky máslu získá mléko krásnou smetanovou konzistenci. Pokud nemáte doma ani máslo, můžete tuto surovinu v nejhorším případě nahradit i margarínem nebo olejem.

Proč se srazí smetana v omáčce

Sražená omáčka vám vznikne, když ji během vaření dostatečně nepromícháte a tak v ní zůstanou žmolky. Co s tím Vlijte ji do mísy a prošlehávejte ji balonovou metlou, nebo ručním mixerem, až bude hladká. Poté ji vlijte zpět do kastrolu, po prohřátí přeceďte přes jemný cedník do mísy, vlijte zase do kastrolu a prohřejte.

Co to je margarín

Margarín patří mezi roztíratelné tuky. Jak vyplývá z definice, jedná se o výrobek na bázi tuhé, tvárné emulze, převážně typu voda v oleji. Dnes se vyrábí jen z rostlinných tuků, dříve se k výrobě používaly i tuky živočišné (sádlo, lůj, částečně ztužené rybí tuky).

Co je Rama

Skvěle chutná a snadno se roztírá. Vyladěným složením kvalitních rostlinných olejů je Rama bohatá nejen na chuti, ale je vhodnou součástí pestré vyvážené stravy při vašem životním stylu. Univerzální pomocník při přípravě svačin, snídaní, ale i do teplé kuchyně, při restování nebo pečení.

Jak si vyrobit smetanu

Smetanu nahradíme mlékem, do kterého přidáme kousek másla (nebo oleje). Mléko dostane smetanovou konzistenci – smícháme 200 ml mléka s 50-80 ml rozpuštěného másla. Pokud chybí doma i máslo, dá se v nejhorším případě nahradit i olejem. Touto "smetanou" můžeme zjemnit třeba omáčku nebo polévku.

Čím se dá nahradit jogurt

Velký seznam náhrad: Když vám něco chybí Bílý jogurt: Zakysaná smetana, podmáslí, řecký jogurt (použijte ho o něco méně a dořeďte vodou, nutné to ale není), kokosový jogurt (veganský). Za 1 hrnek jogurtu lze použít i 3/4 hrnku mléka smíchaného se lžičkou citrónu nebo octa (tedy o něco méně než jogurtu).

Kdy přidat ocet do omáčky

Takže ocet přidávejte až nakonec, po smetaně, až budete omáčku dochucovat, a snažte se pak koprovku co nejrychleji dostat na talíř. Omáčka se sraženou smetanou se dá poměrně dobře napravit ponorným mixérem.

Jak přidávat smetanu aby se nesrazila

Zakysanou smetanu přidáváme do vařeného pokrmu až zcela nakonec. Do menší misky z hrnce odebereme dvě naběračky vřelé polévky (omáčky). K ní přidáme všechnu zakysanou smetanu a lžící ji v polévce (omáčce) velmi dobře rozmícháme. Hned potom vlijeme obsah misky zpět do hrnce s polévkou (omáčkou) a promícháme.

Jak poznat Zlukly tuk

Jak poznáte zkažený margarín Stejně jako máslo. Má nezvykle nažloutlou barvu a po delší době mění i vůni a chuť. Stejně jako žlukne rtěnka, žlukne i máslo nebo margarín.

Co je zdravější Rama nebo máslo

Tento boj vyhrává na plné čáře kvalitní margarín. I tak ale není nutné máslo z jídelníčku zcela vyřadit. Stačí konzumaci omezit a dopřát si ho v rozumných dávkách. Záleží na tom, kolik živočišných tuků již konzumujeme v skryté formě v mase, masných a mléčných výrobcích.