Co je to hovězí Tokáň?

Co je to Tokáň

Tokáň (maďarsky tokány) je pokrm z masa, který pochází z Maďarska. Toto jídlo je podobné guláši, na rozdíl od něj však obsahuje méně řídké šťávy nebo žádnou. Může být připraven jak z hovězího, skopového, vepřového nebo jehněčího.

Co je to Pivovarský Tokáň

Tokáň pochází z maďarské kuchyně. Je velice podobný guláši a jak už to tak bývá, existuje mnoho variant přípravy. Tokáň si dnes připravíme na černém pivu, přidáme špek, cibuli, česnek, rajský protlak, okurky a šunku.
Archiv

Co je vepřový Tokáň

Ostrý pikantní pokrm z maďarské kuchyně. Připravuje se také z hovězího masa. Hotový tokáň podáváme s tarhoňou, širokými nudlemi nebo noky.

Jak se dělá ragú

Maso (hovězí, vepřové, zvěřina, drůbeží…) pokrájíme na kostky, ochutíme solí, pepřem, přidáme k zeleninovému základu a necháme zatáhnout. Přidáme protlak, který s masem a zeleninou promícháme, přilijeme vývar, přidáme koření a necháme vařit doměkka. Během vaření občas promícháme a podlijeme dle potřeby.

Jak se vaří Tokáň

Maso nakrájíme na nudličky, na oleji osmahneme nakrájenou cibuli, přidáme maso, prolisovaný česnek a orestujeme. Přidáme sůl, pepř, protlak a zalijeme bílým vínem. Dusíme mírně, bez páry s napůl přiklopenou pokličkou. Šťáva musí zhoustnout, tak jen mírně doléváme.

Jak uvařit perkelt z vepřového masa

Cibuli nakrájíme nadrobno a orestujeme na oleji. Jakmile zesklovatí, přidáme k ní na kostky nakrájené maso. Osolíme, přidáme papriku, pepř, pálivou papriku nebo chilli, mletý kmín a spolu asi 5 minut restujeme. Maso podlijeme horkou vodou a dáme vařit do tlakového hrnce asi na 20 minut.

Co je to soté

Soté (z francouzského sauté pro minutku, rychle osmažené jídlo) je pokrm z masa, nakrájeného na kousky (menší než u ragú), rychle osmahnutého na malém množství tuku. Takto se uzavře povrch masa, které tak zůstane šťavnaté. Většinou se maso dále dusí do měkka a kombinuje se se zeleninou.

Co je zadní hovězí

Hovězí kýta je tzv. hovězí zadní maso, považované za jedno z nejhodnotnějších částí hovězího. Kýtu dělíme na několik částí: ořech (předkýtí), vrchní a spodní šál a květovou špičku. Jednotlivé svaly obsahují velmi málo tuku a vaziva.

Co je to námořnické maso

Cibuli zpěníme na tuku, přidáme sladkou (pálivou) papriku, kmín, maso na kostičky a podlijeme vodou. Přidáme bujón, pepř, libeček a kečup dle chuti, 4 celé stroužky česneku (nebo nakrájené na kolečka) a ještě 2 stroužky prolisujeme. Osolíme a zahustíme moukou. Vhodnou přílohou jsou těstoviny nebo rýže.

Co to je perkelt

Perkelt (maďarsky Pörkölt) je pokrm z masa, který pochází z Maďarska. Toto jídlo je podobné guláši, obsahuje však méně vody a podává se obvykle s přílohou (např. tarhoňa, noky, rýže). Může být připraven jak z hovězího nebo vepřového masa, tak třeba z kuřecího či rybího, případně z jejich směsi.

Jaké maso na perkelt

Při přípravě perkeltu sáhneme po červeném masu, tedy po zvěřině, hovězím či skopovém. Samozřejmě, že můžeme perkelt připravit i z masa vepřového nebo drůbežího, ale top je zvěřina.

Co je to kuřecí soté

Kuřecí prsíčka nakrájíme na proužky, obalíme v Solamylu. Dáme na pánev s olejem, opečeme za stálého míchání. Olej slijeme, přidáme na kolečka nakrájený pórek a na plátky nakrájený česnek. Vše opečeme, osolíme a před dohotovením zalijeme trochou šlehačky a prohřejeme.

Které hovězí maso je nejlepší

Nejlepší, nejemnější a zároveň nejdražší částí hovězího masa je svíčková. Je to ideální maso na minutky, případně na tatarák. Nad svíčkovou je v hřbetní části roštěnec. Tento druh masa se dělí na vysoký a nízký roštěnec.

Jaké hovězí maso na omáčku

Loupaná plec je výborná nejen na steaky, ale právě na přípravu hovězí pečeně na smetaně (naší svíčkové), která je z ní úžasná. A nejen svíčková! Co se týká klasických omáček – rajské, koprové, křenové nebo třeba houbové, tady má loupaná plec téměř výsadní postavení. Maso z loupané plece je šťavnaté a křehké.

Co je to AZU po Tatarsku

"Azu" je tradiční pokrm tatarské kuchyně. Připravíme jej z hovězího zadního masa, které nakrájíme na nudličky a společně s cibulí, rajským protlakem a kořením, restujeme. Podáváme se špagetami, hranolky, nebo chlebem.

Jak se dělá hovězí na divoko

Troubu vyhřejeme na 200 °C. Na rozškvařené slanině s olejem necháme maso zatáhnout. Orestujeme ho, osolíme, přidáme cibuli, česnek, podlijeme vývarem, zastříkneme vínem a vložíme do trouby. Průběžně podle potřeby otáčíme, podléváme vývarem a vínem cca 2,5-3 hodiny podle kvality masa.

Jaký je rozdíl mezi Perkeltem a gulášem

Rozdíl spočívá především v hustotě. Zatímco pravý maďarský guláš je v originále polévka, perkelt má hustší omáčku, která vznikne úplným rozvařením většího množství cibule. Perkelt je ve své originální verzi méně náročný na množství surovin. Patří do něj pouze maso, cibule, paprika, sádlo a sůl.

Jak zahustit perkelt

Kuřecí maso můžeme vyndat a obrat ho od kostí, kdo je jak zvyklý, maso vrátíme do hrnce. Do hrnce přidáme potřebné množství vody, rajčatový protlak, špetku bazalky a oregána. Než perkelt začne opět vřít, uděláme z vody a mouky jíšku. Perkelt zahustíme a nakonec přidáme 2 lžíce bílého jogurtu pro zjemnění.

Co z kuřecího masa a smetany

Nejlepší kuřecí maso na smetaně 5 receptů, na kterých si zaručeně pochutnáte⭐ Zapečené kuře na smetaně⭐ Kuřecí maso se smetanou na kari.⭐ Smetanové kuřecí kousky s fazolkami.⭐ Kuřecí nudličky se smetanou a špenátem.⭐ Kuře na paprice se smetanou.⭐ Kuřecí játra v jemné omáčce.

Jak udělat aby bylo hovězí maso měkké

Zkuste pomalé pečení, budete překvapeni výborným výsledkem! Princip pomalého pečení spočívá v tom, že se maso připravuje za nižší teploty, ale o to déle. Tím se rozpustí kolagen, který hovězí maso obsahuje, a dostaví se žádoucí měkoučký a šťavnatý výsledek.

Jaké hovězí maso na guláš

Ten správný klasický guláš se ale dělá z hovězí kližky nebo krku. V tomto mase jsou totiž kolagenová vlákna, která někdo příliš nemusí, pokud se ale kližka v guláši vaří dostatečně dlouho, tak se všechen tuk, respektive kolagenová vlákna, úplně rozpustí. Pak se guláš nemusí ani zahušťovat.

Jaké hovězí maso na plátky

Vůbec nejlepší kousky hovězího masa jsou kýta a svíčková. Kýta je libový kus masa vhodný k závitkům, roštěnkám a někdy i na steaky. Nejdražší a nejlepší kus hovězího masa je ale svíčková, která se vyznačuje jemnými vlákny, křehkostí a velmi nízkou tučností. Ideální je na minutky, medailonky a také na tatarský biftek.

Co s vařeným hovězím masem z polévky

Právě uvařené maso z hovězí polévky lze využít na chutné hašé, které můžeme podávat například s vařenými brambory a domácí čalamádou. Postup: Uvařené maso umeleme nebo rozdělíme na vlákna a jemně nasekáme, přidáme namočené rohlíky ve vývaru, osmaženou cibuli.

Jaké hovězí maso na polévku

Nejčastěji se jedná o hovězí hrudí, maso z krku, plec, oháňka nebo žebra i s masem. Maso bychom měli, na řadě je kořenová zelenina. V první řadě používáme mrkev, dodá totiž vývaru jemně nasládlou chuť a trochu vývar obarví. Celer přinese do vývaru výtečné aroma a petržel vývar krásně ovoní.

Jaký je původ slova guláš

Slovo je odvozeno z maďarského „gulya“ (stádo hovězího dobytka) a tureckého slova Asker, nebo také As (orchonská ujgurština), což je význam pro vojáka nebo vojsko, tedy Gul As, maso pro vojáky, ze kterého pochází maďarský název gulyás (výslovnost [gujáš]) a z toho dále české guláš.