Co je to hranostaj?

Jak přezimuje lasice hranostaj

Lasice hranostaj se vyskytuje v lesích, parcích i zahradách blízko lidských sídel, ale také při březích rybníků, potoků a řek. V létě je zbarven červenohnědě s bílým břichem a s černou špičkou ocasu a v zimě celý bílý až na černou špičku ocásku.
Archiv

Jaký je rozdíl mezi Lasičkou a kunou

Lasice vs kuny – rozdíly mezi těmito šelmami

Třeba kuna skalní má krásnou bělavou až nažloutlou náprsenku, podle které ji zaručeně poznáte. Lasice hranostaj má naopak jako jediná lasicovitá šelma černou špičku ocasu a k tomu velmi malé uši, které téměř nejsou poznat.
Archiv

Čím se živí lasice hranostaj

Kořistí jsou mi hlavně hlodavci, ptáci a jejich vajíčka. Kořist lovím zpravidla zakousnutím se do krku. Když je o potravu nouze, spokojím se i se žížalami a jinými bezobratlými.
Archiv

Co je to Kolčava

Lasice kolčava (Mustela nivalis) je naše nejmenší šelma – délka těla samičky je 11 až 22 cm, samečka 13 až 26 cm, ocásek mívá dlouhý 3 až 5 cm a její hmotnost se pohybuje mezi 45 a 160 g. Shora má hnědou, na břiše bílou srst; na rozdíl od podobného hranostaje nemá černou špičku ocasu.
Archiv

Jak dlouho žije lasička

Úmrtnost bývá značná, zvláště u mláďat, a lasice se ve volné přírodě zřídkakdy dožijí více než 2 let. V zajetí to může být až okolo 10 let.

Jak se zbavit lasičky

Použijte hlínu, klacíky, trávu či seno. Nejlepší návnadou pro lasice je čerstvé maso, drůbež či vejce. Umístěte návnadu daleko dozadu do klece a dejte pozor, ať ji nedáte příliš blízko stěny. Lasička by tak mohla jednoduše na jídlo dosáhnout a vaše návnada by tak přišla vniveč.

Co je vetsi kuna nebo lasička

Já si výjimečně odpustila přednášku o tom, že kuna je přece asi 5x větší a svišť ještě více. Je to přece lasička, ježiši! Tak jsem se rozhodla udělat přehled o zástupcích čeledi lasicovití (Mustelidae) v České republice. Řazeni jsou od nejmenšího po největšího.

Jak vypadá trus od kuny

Kuní trus je přibližně 8-10 cm dlouhý a 2 cm široký. Trus je podlouhlý a na konci ústí do špičky.

Jak zabiji Lasicka

To srstnatá škodná to má s lovením trochu jinak. Kuna nebo lasička slípku nejprve zakousne, ukousne ji hlavu a nechá ji ležet na místě. Liška si ulovenou slepici zase celou odnese až noře, zvlášť v případě, pokud je matkou – myslí totiž na svá malá liščata.

Jak na Lasicku

Použijte hlínu, klacíky, trávu či seno. Nejlepší návnadou pro lasice je čerstvé maso, drůbež či vejce. Umístěte návnadu daleko dozadu do klece a dejte pozor, ať ji nedáte příliš blízko stěny. Lasička by tak mohla jednoduše na jídlo dosáhnout a vaše návnada by tak přišla vniveč.

Jak lovi lasička

Potrava lasiček

Způsobem života i způsobem získávání potravy se kolčava i hranostaj hodně podobají. Lasičky mají štíhlé, hadovitě protáhlé tělo s krátkými nožičkami. Snadno se tak dostávají do myších či hraboších děr, loví i hryzce. Pochutnají si ale také například na slimácích či hmyzu apod.

Jak zabiji lasička

Kuna nebo lasička slípku nejprve zakousne, ukousne ji hlavu a nechá ji ležet na místě. Liška si ulovenou slepici zase celou odnese až noře, zvlášť v případě, pokud je matkou – myslí totiž na svá malá liščata.

Co žerou lasice

Potravou jsou myši a hraboši, méně hmyz, obojživelníci a ptáci, výjimečně králíci, zajíci či bažanti.

Co dělá kuna na půdě

Kuna nesnáší hluk, ultrazvukové vlny, silné světlo, některé pachy a v neposlední řadě kočky. Všech těchto věcí lze využít proti ní. Proti kuně na půdě pomáhá pustit v podkroví hlasitě rádio.

Jak poznám že je kuna

Bezpečně ji poznáme podle bílé náprsenky, která ji sahá až na přední končetiny. Živý se drobnou zvěří, kterou dokáže ulovit, vejci a ovocem. Kuna skalní na půdu zavítá ze dvou důvodů. Buď hledá teplé přístřeší, kde by se mohla zahnízdit nebo potravu.

Kdy kuna spí

Kdy kuna spí Kuna je noční šelma, spí převážne přes den, pokud není vyrušena. Je však schopná lovit i přes den. Nejaktivněji hledá kořist po západu slunce a za úsvitu.

Co dělá kuna ve dne

Setkat se s ní ve dne lze pouze v době kaňkování, kdy jsou tyto šelmičky velmi aktivní a krátká noc jim na vybití energie nestačí. Jinak je to opatrný noční lovec, o jehož blízké přítomnosti svědčí často pouze stopy nebo značky trusu na kamenech a pařezech.

Jak zabít kuny

Zabít nebo otrávit kunu je trestné. Český svaz ochránců proto vyzval majitele domů a chat, aby napsali své zkušenosti s vypuzením kun. Kuny se můžete zbavit pouze tak, že ji netrýznivým způsobem vypudíte z domu pryč. Nesmí se ani odchytit živá.

Jak dlouho zije lasička

Úmrtnost bývá značná, zvláště u mláďat, a lasice se ve volné přírodě zřídkakdy dožijí více než 2 let. V zajetí to může být až okolo 10 let.

Kde žije Lasice Kolčava

Rozšíření: Holarktický druh, vyskytuje se v celé Evropě (kromě Irska a Islandu), v severní Asii (areál zasahuje k jihu až do hor Střední Asie), v severozápadní Africe, rovněž v severní části Severní Ameriky. Byl vysazen na Novém Zélandu, Azorech i jinde.

Kdy Kuna spí

Kdy kuna spí Kuny jsou aktivní převážně v noci. Přes den spí ve svých úkrytech, které se mohou nacházet v hromadách klestí či dřeva, na půdách, ve stodolách nebo zahradních domech. Pokud slyšíte v noci zvláštní zvuky z půdy, může se jednat o kunu, která se právě probudila a hravě vám řádí nad hlavou.

Jak vypadá Kuna

Kuna lesní je štíhlá a ve srovnání s většinou lasicovitých dlouhonohá šelma s dlouhým huňatým ocasem. Hustá lesklá srst je tmavohnědá, na ocase a na tlapkách téměř černá, s šedavou až žlutohnědou podsadou. Nepravidelná žlutavá (zažloutlá až žlutá) skvrna na hrdle (tzv.

Které zvíře na zimu úplně zbělá

Zbarvení hranostaje je v létě hnědé (zahrnuje poměrně rozsáhlou škálu od světle až po tmavě hnědou barvu) s bílým břichem, které v zimě nahrazuje hustší čistě bílý kožich. Pro hranostaje je typická černá špička ocasu, která zůstává u letní i zimní srsti.

Kde žije lasička

Stanoviště Lasice kolčavy vyhledávají sušší místa ve volné krajině – pole a louky s mezemi, méně v okolí lidských obydlí. Úkryty si vyhledávají v různých štěrbinách, hromadách dříví, stromových dutinách i myších norách.

Jak chovat Lasičku

Hranostaj – chov v zajetí

Lasičku musíte nechat i volně proběhnout v domácnosti, aby měla dostatečný pohyb. U velmi ochočené lasičky je možné s ní chodit i ven na vodítku, ale musíte mít na paměti, že se jedná stále o šelmu. Hranostaje je možné koupit v některém zverimexu nebo přímo od chovatele.