Jaký je rozdíl mezi Šišticí a Šiškou
Ta se po opylení dále vyvíjejí v semena, zatímco šištice zrají a dřevnatějí v šišky. Po dozrání semen se šupiny šišek díky vysychání rozevírají a semena vypadávají ven. Prázdné šišky pak ze stromů opadávají (většina dřevin), rozpadají se už na stromě (jedle) nebo vytrvávají několik dalších let na větvích (modřín).
Jak vypadají šišky smrku
Smrk omorika: Jeho šišky nepřehlédnete
Samčí šištice jsou světle červené, samičí purpurové. Mladé šišky mají nepřehlédnutelnou tmavě fialovou až namodralou barvu, a když dozrají, zhnědnou.
Kdo jí šišky
Křivkám nejlépe vyhovují právě podhorské smrčiny s bohatou úrodou šišek. Z šišek vybírají semínka, jimiž se živí. K tomu jim dokonale slouží jejich zakřivený zobák. Čelisti vnoří mezi šupiny šišek, rozevřou je a jazykem vybírají chutná smrková, borová nebo jedlová semínka.
Kdy jsou šišky
Plody a šišky lesních dřevin se sbírají po celý rok. Sběr šišek smrku a borovice ale probíhá od konce listopadu do března. Dub a buk se sbírají v říjnu a v listopadu.
Jaký strom má malé šišky
Borovice je jedním z nejvyšších jehličnatých stromů v Česku. Má dlouhé jehličky a malé šišky, které také najdeme na zemi.
Kdy má smrk šišky
Šišky dávají velké množství semen, jejichž klíčivost trvá několik let. Smrk omorika ("Pančičův smrk", Picea omorika) začíná plodit již od 12. roku, v porostech ovšem později. Fialově naběhlé šišky se šupinami sbíhajícími na stopku vytrvávají na stromě asi 3 roky; šišky z první úrody mnohem déle.
Jak často má smrk šišky
Semena mají střední klíčivost. Smrk pichlavý (Picea pungens) začíná plodit asi ve 20 (30) až 50 letech, maxima plodnost dosahuje v 50-150 letech, semenné roky se opakují v několikaletých intervalech.
Kdy rostou šišky
Na rozdíl od listnáčů si jehličnany zachovají své olistění, tedy jehlice, po celou zimu. Tyto dřeviny vytvářejí zajímavé útvary – šišky, jež dozrávají právě na podzim a často zdobí zahradu až do další sezony, kdy opadají.
Kdy sbírat jedlové šišky
Sběr musí být tedy dobře načasován a probíhá obvykle během měsíce září, kdy zelené šišky zrají a začínají hnědnout. Výběr lokalit ke sběru není náhodný a je směřován jen do porostů, které jsou geneticky kvalitní a jsou pro sběr úředně uznány.
Jak zasadit strom ze šišky
Jak na to:V lese najděte šišku.Vezměte menší květináč a šišku zahrabejte zhruba do půlky do zeminy.Přidejte kolem ní různé kamínky, můžete ji trochu zabalit i do mechu.Den co den šišku kropte vodou, ale ne moc, aby nezačala plesnivět.Když se budete o šišku dobře starat, po měsíci by se měl objevit malý výhonek.
Na čem rostou šišky
Zdřevnatěním samičí šištice vzniká šiška. Šišky se otevírají při vyschnutí (např. u smrku, borovice, modřínu) nebo se rozpadají přímo na stromě (např. u jedle).
Jak získat semena že šišky
Ze šišky do šišky
Šišky nechejte dva až tři dny doma uložené na listu papíru. V teple se lehce otevřou a vypadnou z nich semínka. Tomu můžete napomoci i občasným zatřesením šiškou nad papírem. Semínka pečlivě schraňujte.
Jak vypadá smrk
Vzhled. Smrk ztepilý je statný stálezelený jehličnatý strom s rovným kmenem, který je v mládí pokrytý hladkou, světlehnědou kůrou, která se s přibývajícím věkem mění v šedohnědou až červenohnědou šupinovitou rozpukanou borku. Koruna je štíhle jehlancovitá, větve v ní vyrůstají v pravidelných přeslenech.
Jak se pozna smrk
Smrky jsou vždyzelené stromy obvykle dosahující mohutného vzrůstu (nejvíce smrk sitka až 80 m), s korunou většinou kuželovitého nebo válcovitě kuželovitého tvaru. Větvení je výrazně monopodiální, větve vyrůstají v přeslenech.
Jak vyklíčit šišku
K samotnému sázení si zvolte otevřenou šišku. Do jejích rozevřených šupin jemně vsuňte mech a do něj pak vložte semínka. Šišku navlhčete vodou z postřikovače. Poté si vezměte menší květináč, nebo misku naplněnou zeminou a šišku do ní z půlky zahrabejte.
Odkud je smrk
Smrk ztepilý (Picea abies) je statný stálezelený jehličnatý strom, který byl původně rozšířen ve střední a jihovýchodní Evropě (od Alp po Balkán), kde tvořil spolu s dalšími dřevinami horské a podhorské lesy.
Kdy se otevírají šišky
Dokud je šiška v procesu vývoje semen vyživována stromem, je zavřená. Jakmile ale semena dozrají, strom ji vyživovat přestane a šiška začíná schnout a rozevírat se. Za vlhkého počasí se však opět uzavře.
Kdy se otevre Šiška
Dokud je šiška v procesu vývoje semen vyživována stromem, je zavřená. Jakmile ale semena dozrají, strom ji vyživovat přestane a šiška začíná schnout a rozevírat se. Za vlhkého počasí se však opět uzavře. Tento pohyb není aktivně řízen stromem, souvisí pouze se strukturou šupin; proto k němu dochází i u spadlých šišek.
Jak roste šiška
Smrk (picea) Samčí šištice vyrůstají v paždí jehlic na loňských větvích, přičemž samičí šišky rostou na konci loňských větví, většinou ve špičce koruny. Ty jsou na větévkách během kvetení vzpřímené, po opylení se stáčejí směrem dolů. Semena šišek jsou opatřena blanitými křidélky.
Jak zasadit šišky
Jak na to:
Vezměte menší květináč a šišku zahrabejte zhruba do půlky do zeminy. Přidejte kolem ní různé kamínky, můžete ji trochu zabalit i do mechu. Den co den šišku kropte vodou, ale ne moc, aby nezačala plesnivět.
Co je omorika
Omorika je velmi štíhlý smrk s téměř vodorovnými, krátkými větvemi, které odstávají od kmene. Borka kmene je šedohnědá a šupinovitě se odlupující. Pupeny jsou tmavohnědé, vejčité a nemají pryskyřici. Jehlice jsou smáčknuté, se dvěma výraznými bílými pruhy na spodní straně, proto je občas zaměňován za jedli.
Jak dlouho žije smrk
V lese jeho růst pokračuje, a to klidně o 0,5 až 1 metr za rok. Růst se zastavuje ve výšce 50 až 60 metrů. Strom žije dál a dožívá se až 400 let.
Jaký je rozdíl mezi smrkem a jedli
Rozpoznáte smrk od jedle Mnozí to nedokážou, a přitom je to tak jednoduché – na smrku rostou šišky dolů, na jedli stojí jako svíčky. Smrkové jehličky jsou kulaté a špičaté, jedle je má ploché a na rubu jsou dva světlé proužky.
Proč se šiška ve vodě zavírá
Vysvětlení: Šiška má pletiva, která reagují na vlhkost. Pokud je šiška zelená, s ještě nezralými semeny, je stále vyživovaná stromem a tedy vlhká. Jakmile ale semena dozrají, strom šišku přestane vyživovat a ona usychá. Na to právě reagují její pletiva a šiška se otevírá, semena teprve nyní mohou ven.
Co je plod smrku
Plody. Šišky válcovité, 8–16 cm dlouhé v průměru měřící 3–4 cm. Před dozráním u zelené formy světle zelené, u červené formy hnědo až fialověčervené, později přecházejí do společné hnědé barvy.