Co je to jednoletá rostlina?

Co je to dvouletá rostlina

Dvouleté rostliny, zkráceně též dvouletky (bieny), jsou rostliny, které žijí dva roky: první jaro vyklíčí a vytvoří vegetativní orgány. Na druhý rok (stimulace růstového vrcholu obvykle mrazem) pak vyprodukují semena a uhynou – patří tedy do tzv. monokarpických (jednou plodících) rostlin.

Co je to letniček

Letničky jsou jednoleté rostliny, tzn. že během jednoho roku vyklíčí, vyrostou, vykvetou, vytvoří semena a s prvním mrazem zahynou. Na rozdíl od trvalek, které se k zimnímu klidu stáhnou pod zem a následujícího roku opět vyraší, letničky zimu nepřečkávají.

Kdy sít dvouletky

Dvouletky vyséváme právě v tomto období, v červnu a v červenci, do pařeniště, truhlíků nebo na pečlivě připravený výsevný záhonek. Výsevy trpí při klíčení vlivem vysokých teplot (především u macešek), kdy půda velmi rychle vysychá, semínka proto jen slabounce zasypeme a po zalití je zastíníme a pravidelně zaléváme.

Jak pěstovat dvouletky

Dvouletky se množí převážně semeny.

Vyséváme je od června do srpna do truhlíků, pařenišť, případně dobře připravených záhonů. Mají rády spíše humózní půdu na slunném místě. Snesou však i polostín. Nevhodné jsou půdy suché nebo čerstvě hnojené chlévským hnojem.

Co je to trvalka

Trvalky jsou víceleté, vytrvalé rostliny, které − na rozdíl od stromů a keřů − nevytváří žádné dřevnaté výhonky. Na jaře patří k prvním kvetoucím rostlinám v zahradě, již v únoru se objevují talovíny, sněženky a krokusy. V létě se k nim přidávají překrásné trvalky.

Co je podobné Kopretině

Osteospermum má pravidelné a barevné květy. Je podobná kopretině, je ale mnohem výraznější. Pokud toužíte po změně a nevysazovat stále stejné letničky, sáhněte po této rostlině.

Kdy vysévat Gazanie

Semena gazánií jsou celkem velká a klíčí dobře, vlastní sazenice si zvládne vypěstovat i začátečník. Osivo vyséváme v březnu do truhlíčku za okno nebo do skleníku či pařeniště. V průběhu růstu nejlépe dvakrát pikýrujeme. Na stanoviště se předpěstované sazenice vysazují až po patnáctém květnu.

Jak dlouho kvete Pomněnka

Pomněnka lesní kvete od května do září.

Kdy hnojit trvalky

Kromě toho je důležité pamatovat na to, že trvalky potřebují pravidelné hnojení po celou sezónu. Pokud používáte organická hnojiva, doporučuje se aplikovat je jednou za rok v raném jarním období. Pokud používáte syntetická hnojiva, můžete je aplikovat v průběhu sezóny podle potřeby svých rostlin.

Jak často zalévat trvalky

Vychovejte si své trvalky

Nejdřív každý druhý den, pak třetí, pak každých pět dní. Chápete princip. Rostlinám dáte čas zvyknout si a pošťouchnete je, aby zapustily kořeny hlouběji, kde se drží voda. Interval zálivky samozřejmě nejde paušalizovat.

Jaké jsou druhy kopretin

Existuje však mnohem více druhů kopretin jako například kopretina irkutská, velkokvětá, luční, zahradní, pařížská, panonská, žlutá či kopretina řimbaba. U nás je nejrozšířenější kopretina irkutská, bílá a kopretina panonská. Lidové názvy pro kopretinu jsou svatojánské kvítí, slunéčko, husička nebo čáp.

Co je Osteospermum

Osteospermum je rostlina pocházející z Afriky, která je u nás známá jako africká kopretina, paprskovka, kapská či modrooká kopretina nebo také modroočka. Tato exotická rostlina připomíná svým vzhledem kopretinu, avšak její květ je mnohem zajímavější. Květy mohou být velké až 12 cm.

Jak přezimovat gazánie

Přezimování je možné

Postačí i obyčejné přepravky vyložené novinovým papírem. Přezimovací místo by ideálně mělo být světlé s teplotou neklesající pod 5 °C, optimální rozmezí je pak 5–10 °C. Na jaře trs sestříhneme a přesadíme do nové zeminy. Na záhon rostliny přemístíme až v půli května.

Jak dlouho kvete gazánie

Kvete: Kvete od června do srpna. Použití: Hodí se jak do skalek, tak do okrasných nádob a truhlíků.

Co symbolizuje Pomněnka

“ Nešťastná snoubenka pak nosila modré květinky, pojmenované pomněnky, až do své smrti na jeho hrob. – Pomněnka je symbolem věrné lásky, věrnosti a přátelství až za hrob. – Pomněnka je Venušinou rostlinou a vyjadřuje nejčistší sílu ženského principu.

Kdy zasít pomněnky

Výsev – semínka pomněnky vysévejte v červnu do teplého pařeniště. Můžete je také vysít do výsevných misek nebo květináčků umístěných na parapetu. Ten by měl být slunný, ale bez přímého slunce. Použijte substrát učený pro výsev.

Jak se starat o trvalky

Krásné trvalky v každém ročním období

Na jaře byste měli trvalkový záhon zbavit listí a ostříhat zmrzlá květenství a zmrzlé listy. U vysokých trvalek seřízněte výhon z minulého roku až po zem; spodní listy ponechejte. Je důležité, aby seschlé výhony z minulého roku nebránily v růstu čerstvým, mladým výhonkům.

Jak casto hnojit trvalky

Kromě toho je důležité pamatovat na to, že trvalky potřebují pravidelné hnojení po celou sezónu. Pokud používáte organická hnojiva, doporučuje se aplikovat je jednou za rok v raném jarním období. Pokud používáte syntetická hnojiva, můžete je aplikovat v průběhu sezóny podle potřeby svých rostlin.

Kdy je lepší zalévat ráno nebo večer

Obecně je nejvhodnější zalévat těsně před východem slunce nebo naopak později večer. Zkrátka v době, kdy je teplota vzduchu nejnižší. Nejnižší teplota je právě těsně před východem slunce, kdy je také největší vzdušná vlhkost, takže se opět minimalizuje výpar.

Kdy je nejlepší sázet trvalky

Optimální doba pro sázení trvalek je jaro nebo časné léto. Rostliny sázené v tuto dobu dobře zakoření a lépe přečkávají zimu než trvalky sázené na podzim. Záleží samozřejmě i na tom, zda máme rostliny napěstované v kontejnerech nebo je získáme prostokořenné.

Na co je dobrá kopretina

Pleťová voda z kopretiny se hodí na rány, modřiny, vředy. Dále působí jako diuretikum (je močopudná) a má stahující účinky (adstringens) – proto se hodí např. na hemoroidy. Někteřé ženy ji využívají na vaginální střiky.

Jak a kdy stříhat kopretiny

Vděčné zahradní kopretiny

Po odkvětu můžeme výhony seříznout a rostliny ke konci léta většinou znovu vykvetou. Pevné tmavozelené výhony s kopinatými listy dorůstají do výšky 50-100 cm a ukončuje je jeden květní úbor se žlutým středem, plnokvěté odrůdy mají střed méně nápadný.

Co dát na dno květináče

Na dno hliněného květináče umístíme drenážní vrstvu. Můžete použít hrubý štěrk, kamínky nebo střepy ze starých hliněných květináčů. U těch plastových není drenážní vrstva nutná, my ji ale vždy do květináče přidáváme, abychom měly jistotu, že kořeny rostliny nebudou sedět ve vodě.

Jak množit osteospermum

Množení: Množíme semeny, které sejeme od února do dubna. Poté rostliny vysazujeme ven na záhon nebo do okrasných nádob či truhlíků. Dále můžeme množit řízkováním.

Čím hnojit Gazanie

Při pěstování v nádobách je drenážní vrstva nutností. Občas rostliny hnojíme tekutým hnojivem v zálivce, nebo při okopávání do půdy zapravíme kvalitní, především velmi dobře rozložený kompost.