Co je to kapalina?

Jaký je rozdíl mezi kapalinou a tekutinou

Pojmem tekutina označujeme souhrnně jak kapaliny, tak plyny. Mezi společné vlastnosti kapalin a plynů patří tekutost. Je to dáno tím, že mezi molekulami kapalin a plynů nejsou tak silné vazby jako u pevných látek a molekuly kapalin a plynů se mohou snadněji pohybovat. Kapaliny od plynů se liší stlačitelností.
Archiv

Které rozdílné vlastnosti mají kapaliny a plyny

Tekutiny dělíme na kapaliny a plyny. Vzájemně se liší především stlačitelností a rozpínavostí. Plyny jsou rozpínavé, kdežto kapaliny vytvářejí volnou hladinu. Kapaliny jsou stlačitelné jen nepatrně, kdežto plyny jsou stlačitelné velmi jednoduše.

Jaký je rozdíl v uspořádání molekul kapalín a plynů

Tekutiny jsou složeny podobně jako pevné látky z molekul, které na sebe navzájem působí přitažlivými nebo odpudivými silami. Kapaliny se na rozdíl od plynů vyznačují malými vzdálenostmi mezi molekulami – řádově 10–10 m. Proto na sebe molekuly kapaliny působí značnými přitažlivými silami krátkého dosahu, tzv.
Archiv

Co je povrchová vrstva kapaliny

Vrstva molekul, jejíž vzdálenost od volného povrchu kapaliny je menší než poloměr sféry molekulového působení, se nazývá povrchová vrstva kapalin. Na každou molekulu, která se nachází v povrchové vrstvě kapalin působí sousední molekuly přitažlivou silou, která míří dovnitř kapaliny.

Které látky patří mezi tekutiny

Mezi tekuté látky (tekutiny) patří kapaliny, plyny, plazma a kvark gluonové plazma. Míru tekutosti vyjadřuje veličina viskozita.

Jaké jsou plynné látky

plynné – vzduch, oxid uhličitý, kyslík.

Co to je plyn

Plyn je soustava velmi řídce rozptýlených volně pohyblivých částic v prostoru. Pro jejich vlastnosti to má ten důsledek, že plyny jsou schopny velice snadno měnit svůj tvar i objem. Charakteristickou vlastností plynů je tlak, působící rovnoměrně na stěny nádoby.

Jak poznat skupenství látek

Látky v pevném skupenství mají stálý tvar a objem, jejich částice se výrazněji nepohybují. Látky v kapalném skupenství mají stálý objem, tvar mění podle nádoby. Částice jsou blízko sebe, ale mohou se volně pohybovat. Látky v plynném skupenství mají částice daleko od sebe, tyto částice na sebe víceméně nepůsobí.

Jakou hladinu mají kapaliny v klidu

U kapaliny v klidu je volná hladina kolmá k tíhové síle (Obr. 2.1. -1). Při pohybu nádoby s kapalinou volný povrch nabývá takového tvaru, že výslednice vnějších sil a tíhové síly je v každém místě povrchu kolmá k volnému povrchu (Obr.

Kdy kapalina smáčí stěny nádoby

Je-li úhel, který svírá kapka s povrchem (označovaný obvykle jako kontaktní úhel) menší než 90°, říkáme, že kapalina povrch smáčí. Pokud je naopak úhel větší než 90°, kapalina povrch nesmáčí.

Jak vzniká povrchové napětí kapalin

Povrchové napětí vzniká vzájemným působením přitažlivých sil mezi částicemi tekutého tělesa; Tyto jsou silnější než síly mezi dvěma částicemi plynu nebo částicí kapaliny a plynu. Důvodem k vzniku povrchového napětí je zlom v symetrii na povrchu ve srovnání s vnitřkem kapaliny a vnitřkem plynu.

Co to je tekutost

Tekutost je schopnost látky téci, neboli částice tekutých látek se mohou vůči sobě relativně snadno pohybovat (částice nejsou vázány v pevných polohách). Mezi tekuté látky (tekutiny) patří kapaliny, plyny, plazma a kvark gluonové plazma. Míru tekutosti vyjadřuje veličina viskozita.

Jak dělíme tělesa

Podle skupenství látky a typu látky se především rozlišují pevná tělesa, kapalná tělesa, plynná tělesa, tělesa z plazmy či exotická tělesa z Boseho-Einsteinova kondenzátu.

Jak se dělí pevné látky

Pevné látky rozdělujeme na krystalické a amorfní. V krystalických látkách jsou částice pravidelně uspořádány a vytváří krystaly. V amorfních látkách nejsou částice pravidelně uspořádány (například asfalt, sklo).

Jaké jsou druhy plynu

Zdroje plynu a využívané druhy plynu.

1. Karbonizační plynárny – průmyslové
8. Zemní plyn naftový
9. Kalový plyn, bioplyn
10. Zemní plyn karbonský z povrchové degazace
11. Propan – butan

Co je ve vzduchu

Ve vzduchu je 21 objemových % kyslíku, 78 % dusíku a 1 % jiných plynných látek (zejména oxid uhličitý a argon), dále i vodní pára, částečky prachu, mikroorganismy a různé průmyslové látky. Vzduch je důležitou průmyslovou surovinou, ze které se získává hlavně kyslík, dusík a argon.

Jaké máme skupenství

Nejčastěji rozlišujeme tři skupenství pevné, kapalné a plynné, která jsou běžná v našem okolí. Jako čtvrté skupenství bývá často označováno plazma. Skupenství látky úzce souvisí s vnitřní energií. Změny vnitřní energie mohou vést ke změně skupenství látky.

Jak muze v kapalinách vzniknout tlak

Hydrostatický tlak je tlak, který vzniká v kapalině její tíhou. Obdoba hydrostatického tlaku působícího v kapalinách se vyskytuje také v plynech, kde se označuje jako aerostatický tlak a pro tlak v atmosféře jako atmosférický tlak. Tlak působící v taveninách kovů se označuje jako metalostatický tlak.

Proč vzlíná voda

Teorie říká, že jsou-li oba konce kapiláry otevřené, jeden z nich je zanořen do kapaliny, a molekulové interakce mezi buňkami stěny kapiláry jsou silnější než interakce mezi molekulami kapaliny (kapalina s nízkým povrchovým napětím dobře smáčející materiál kapiláry), dochází k silovému působení, které nutí kapalinu …

Co je to kapilár

Kapilára je krevní céva s velmi tenkou stěnou, která tvoří oddíl mikrocirkulace krevního oběhu. Mikrocirkulace je velmi významný oddíl z hlediska výměny důležitých látek mezi krví a buňkami tkání, tvoří přechod mezi tepennou a žilní částí krevního řečiště.

Jaké vlastnosti má volný povrch kapaliny

Volný povrch kapaliny má podobné vlastnosti jako tenká pružná blána. Vysvětlení: Mezi molekulami jsou velmi malé vzdálenosti ⇒ molekuly na sebe působí velkými přitažlivými silami. Každá molekula je přitahována jen nejbližšími molekulami ve svém okolí (tzv. sféra molekulového působení).

Co je to kapilární jev

Mezi kapilární jevy patří především kapilární elevace a deprese a existence krajového úhlu. Jako kapilarita bývá také označována vzlínavost, tedy schopnost látek vést kapalinu vzhůru (proti směru gravitačních sil) působením kapilárních sil.

Čím je způsobená tekutost

Tekutost není u všech tekutin stejná (olej je méně tekutý než voda). Příčinou různé tekutosti je vnitřní tření (viskozita) tekutin. Kdyby nebylo vnitřní tření, nemohli bychom plavat ve vodě, veslovat. Tlak závisí přímo-úměrně na velikosti síly a nepřímo-úměrně na obsahu plochy, na kterou síla působí.

Jaké máme tělesa

Podle skupenství látky a typu látky se především rozlišují pevná tělesa, kapalná tělesa, plynná tělesa, tělesa z plazmy či exotická tělesa z Boseho-Einsteinova kondenzátu. Zvláštním případem jsou také tělesa ze sypké hmoty či tělesa z antihmoty či dalších exotických nebo hypotetických forem látky.

Jaké těleso je z vody

Dřevo je pevná látka. Tyto tělesa jsou z mléka, vody, oleje. To jsou látky kapalné. Tyto tělesa tvoří vzduch, pára.