Co je to kastilské mýdlo?

Co je chemický mýdlo

Mýdlo je z chemického hlediska směsí hydratovaných alkalických solí (sodných nebo draselných) vyšších karboxylových kyselin (mastných kyselin) přírodního původu. Charakteristickým znakem je přítomnost dlouhého uhlovodíkového řetězce, přičemž každá molekula má tzv. nepolární hydrofobní a polární hydrofilní část.

Jak funguje mýdlo chemie

Chemicky tedy mýdla patří mezi aniontické tenzidy, mají hydrofilní část (aniont od karboxylové skupiny) a hydrofobní část (uhlovodíkový řetězec). Hydrofobní část interaguje s nečistotou a hydrofilní s vodou. Tím výrazně usnadní rozpuštění nečistot ve vodě, která je následně odplaví.

Jak si vyrobit tekuté mýdlo

Na jemném struhadle nastrouháme 50 g jádrového mýdla a rozmícháme ho v 1 l vody. Přivedeme k varu, často mícháme metličkou, aby se mýdlo zcela rozpustilo. Za občasného promíchání necháme vychladnout, přidáme 2 lžičky glycerinu (klidně ho vynechejte), 2 lžíce kokosového oleje a 10 kapek oblíbeného éterického oleje.

Proč mýdlo myje

Mýdlo obklopí virovou nebo bakteriální částici hydrofobními skupinami a umožní její odstranění pomocí vody. Existují i mýdla, která obsahují látky zvané amphiphiles, které přímo porušují membránu viru či bakterie, a tím je zneškodňují. Ale i bez těchto látek je mýdlo funkční a odstraní viry i bakterie z pokožky.

Jak zahustit tekuté mýdlo

Mýdlo lze zahustit solí. Je vhodné pro plnění do láhví a do dávkovačů mýdle nebo pěny.

Co je to Marseillské mýdlo

Marseillské mýdlo se vyrábí z rostlinných olejů, tradičně z oleje olivového, později také z palmového tuku. Mýdlo se vaří ve velkých kotlích, a to po dobu několika dní a za neustálého míchání. Marseillské mýdlo se ve Francii používá na mytí a čištění čehokoli, od praní prádla po mytí citlivé dětské pokožky.

Co to je mýdlo

Mýdlo je směs organických látek v pevné nebo kapalné formě, působící jako anionický tenzid, tedy látka, hromadící se ve fázovém rozhraní a snižující povrchové napětí vodných roztoků. Je používáno jako prostředek osobní hygieny, pro čištění povrchů (zejména odmašťování) a k praní prádla.

Jak využít tuhé mýdlo

Proč tato reklama I starší nebo rozpraskaný kus tuhého mýdla může být doma užitečným pomocníkem. Dá se z něj vyrobit ekologické tekuté mýdlo, prací prášek i repelent. Pomůže vás zbavit skvrn na oblečení, dokáže předejít usazování nečistot v troubě.

Jak používat mýdlo

Pokud si ruce myjeme častěji, měli bychom používat šetrné mycí prostředky a po osušení rukou nanést na pokožku hydratační krém na ruce. Každé mytí pokožku odmastí, protože mýdlo odstraní přirozený ochranný film, který kůži chrání. Pokožka se pak snadněji vysuší, je citlivá, suchá a může i popraskat.

Jak dlouho známé výrobu mýdla

Největší rozvoj výroby mýdla nastal kolem roku 600 n.l., kdy byzantští lazebníci již vyráběli mýdla z olivového oleje, kysličníku vápenatého a louhu, který získávali z dřevěného palmového popela. V této době vznikl cech lazebnický, a tím i rozvoj "podnikatelských aktivit", jak tomu v 21. století říkáme.

Na co je jádrové mýdlo

Jemné jádrové mýdlo je výborným pomocníkem do domácnosti díky své multifunkčnosti. Využijete ho pro praní drobného prádla v ruce, pro odstranění skvrn i pro mytí rukou.

Co obsahuje žlučové mýdlo

Složení: > 30 % mýdlo (sodné soli mastných kyselin – bez palmového oleje), < 5 % glycerin, vonné látky (obsahuje d-limonene, benzyl salicilate, citronellol, geraniol), žlučové enzymy. Tento výrobek neobsahuje ropné deriváty, palmový olej, syntetickou parfemaci ani barviva.

Jak vzniká mýdlo

Odborně řečeno mýdlo vzniká reakcí mastných kyselin z tuků a silné zásady. To znamená reakcí olejů s hydroxidem sodným. Takovéto mýdlo známe pod názvem „jádrové“. Lze použít také oxid draselný, to však při výrobě mýdla tekutého.

Jak rozpustit tuhé mýdlo

Není to složité: nastrouhejte mýdlo do misky a vložte do vodní lázně na sporáku. Nastrouhané mýdlo se začne teplem rozpouštět – k naředění můžete použít trochu vody, ale také tělové mléko nebo tekuté mýdlo. Přesné dávkování přísad vám neřekneme, ale nesmějí nikdy převážit nad množstvím nastrouhaného tuhého mýdla.

Jak vyrobit tuhé mýdlo

Pevné tuky se nechají rozpustit na mírném ohni v hrnci, pak se přidají tekuté oleje. „Poměry olejů a tuků záleží na každém výrobci, jejich typu a na tom, jaké chcete vyrobit mýdlo. Když tvrdé, přidá se více tuhých tuků, když měkké, tak více tekutých olejů,“ popisuje Roman.

Jak používat mýdlo na holení

Začínám jednoduše tím, že horkou vodou nahřeju mýdlo. Poté důkladně namočím štětku na holení. Naberu trošku mýdla na štětku – jednoduchým točením. Takto vypadá štětka s mýdlem před začátkem tvorby pěny.

Z jakých látek se vyrábí mýdlo

Mýdla (sodné nebo draselné soli vyšších mastných kyselin) se vyrábějí alkalickou hydrolýzou acylglycerolů (tuků). Tuky jsou estery glycerolu a vyšších mastných kyselin (kyselina stearová, k. palmitová, k. olejová).

Jak správně používat žlučové mýdlo

Namočeným mýdlem drhněte skvrnu na vlhkém textilu. Nechejte cca 15 minut účinkovat, poté místo důkladně opláchněte nebo vyperte celý oděv. Pokud skvrna nezmizí celá, proces opakujte. Při ošetření barevného textilu před použitím vyzkoušejte jeho stálobarevnost aplikací na místě, které není vidět.

Jak vycistit skvrnu Žlučovym mýdlem

Navlhčíme textil v místě skvrny, naneseme mýdlo a promneme. Mnutí je třeba provádět s ohledem na daný materiál. Necháme cca 15 minut účinkovat, poté místo opláchneme nebo celé vypereme (možné provést pouze u výrobků z vlněného včesu). Pokud skvrna nezmizí celá, proces opakujeme.

Kdo vymyslel mýdlo

ŘÍMANÉ – Gaius Plinius ve své encyklopedii Historia Naturalis uvádí, že mýdlo vynalezli Galové, proto je i dodnes mýdlo značeno saipo – sapo. Zde se mýdlo vyrábělo z kozího tuku a popela.Na pergamenu řeckého lékaře z roku 164 stojí, že se s touto hmotou dá čistit – mýt.

Co se zbytky tuhého mýdla

Stejně jako zbytky jídel i zbytky starého mýdla můžete ještě využít. Ze zbytků starých mýdel si můžete opět vyrobit tekuté mýdlo. Sesbírejte všechny zbytky starých mýdel a ty vložte do nádoby, do níž jste přidali trochu tělového mléka na ruce. Nádobu umístěte do vodní lázně, kterou budete postupně zahřívat.

Jak dlouho tuhne mýdlo

Doba tuhnutí mýdla je velmi individuální a závisí jednak na velikosti formičky a také na okolní teplotě. Obecně lze říct, že cca po 15 minutách se dá s mýdlem manipulovat a zhruba po 30 minutách lze z formy vyjmout. Pokud chcete tuhnutí urychlit, vložte formičku s hmotou na dlažbu, do špajzu apod.

Jak se holit bez pěny

Vmasírujte do pokožky hydratační olej na holení nebo gel na holení intimních partií. Napněte pokožku a holte. Holení po směru růstu chloupků je jemnější, ale s dobrou a ostrou žiletkou je možno se oholit i proti směru, v tomto případě se dostanete mnohem blíž ke kůži a oholení bude preciznější.

Co znamená mokré holení

Mokré holení je metoda holení vousů velmi blízko mokré pokožky. Pleť může být mokrá jen od teplé vody (sprchování je vždy dobrý nápad před holením, protože vaše pokožka i vousy změknou) nebo od holicí pěny nebo gelu.

Na co je dobré žlučové mýdlo

Účinně odstraňuje odolné a mastné skvrny od ovoce, inkoustu, krve, trávy, čaje.