Co je to Kerná činnost?

Jak vznika Kerná pohori

Tato pohoří vznikla vyzdvižením zemské kůry a jejím následným rozlámáním. Díky absenci masivního bočního tlaku nedosahují tato pohoří výrazné nadmořské výšky – maximálně 3 000 metrů. Při zlomu zemské kůry může místo poklesu dojít k posunu do strany, označovanému jako přesmyk ker.

Co je to Horotvorná činnost

Vzniká v místě střetu litosférických desek, které zapřičiňují vrásnění a vznik lomů. Vrstvy sedimentů se tlakem zprohýbají v tzv. vrásy, což jsou vlnité útvary svrchní části litosféry, složené ze synklinály (prohnutí dolů) a antiklinály.

Jaké jsou typy pohoří

Pohoří se z geologického hlediska dělí na tektonická a netektonická.netektonická pohoří erozní pohoří sopečná pohoří (vulkanická)tektonická pohoří zlomová pohoří (kerná, bloková) vrásnozlomová pohoří vrásová pohoří příkrovová pohoří kerné pohoří

Co je to Vrásové pohoří

Vrásové pohoří, které je složeno z vrás, je příkladem nejvýznamnější spojité deformace hornin. Vrásová pohoří jsou jedním ze základních typů reliéfu, proto je jim v tomto učebním textu věnována minimální pozornost. U jednoduchých vrásových pohoří vzniká na místě antiklinály hřbet a na místě synklinály sníženina.

Co jsou to hory

Hora je výrazná vyvýšenina kupovitého, kuželovitého nebo tabulovitého tvaru s relativní výškou nad okolním terénem 300 m a vyšší. Není přesná definice pro určení rozdílu mezi horou a kopcem, ale útvary označované jako hora mají obecně větší sklon stoupání než kopec.

Která pohoří v ČR jsou sopečného původu

České země

Mezi největší a nejznámější sopečná pohoří v Česku patří České středohoří a Doupovské hory tvořené vulkanity z období třetihor, Javoří a Vraní hory jsou pozůstatky prvohorního (permského) vulkanismu.

Jak vznikla Litosfera

Zemská kůra vznikla ze zemského pláště složitým vývojem, který trval milióny let. Tvoří ji horniny různého stáří a původu. Mocnost zemské kůry je větší pod vysokými pohořími (přes 70 km) než pod oceány (jen 5-7 km).

Co je to endogenní pochod

Endogenní (vnitřní) geologické pochody

Zabývá se procesy, které probíhají v zemi a na povrchu se pouze mohou projevit jejich důsledky – např. sopečná činnost, zemětřesení, orogeneze (vrásnění), deformace zemské kůry.

Jaké jsou pohoří v České republice

Nejvyšší hory České republiky – Skompasem.cz

I ty na zmíněném serveru najdete, zde však uvádím jen výšky „hor“, tj. hlavních vrcholů. 50 nejvyšších hor České republiky leží v celkem 5 pohořích (Krkonoše, Hrubý Jeseník, Králický Sněžník, Šumava, Moravskoslezské Beskydy).

Co je to Antiklinala

antiklinála – vrása, jejíž vrstvy (horniny) objevující se uvnitř vyklenutí ležely původně nejníže.

Co tvoří Vrásu

Vrása je geologický útvar, který vzniká jako výsledek orientovaného napětí na boční strany kůry. Jedná se o nejčastěji vlnovitě přehnutou část zemské kůry, při kterém dochází k porušení původně horizontálního uložení vrstev. Často je pozorována u sedimentárních hornin, ale může se vyskytovat i u jiných druhů hornin.

Co to jsou Krkonose

Krkonoše (v místním nářečí Kerkonoše, polsky Karkonosze, německy Riesengebirge) jsou geomorfologický celek a nejvyšší pohoří Česka a České vysočiny. Leží v severovýchodních Čechách (západní částí leží v Libereckém kraji, východní v Královéhradeckém) a na jihu polské části Slezska (v Dolnoslezském vojvodství).

Jaký je rozdíl mezi horou a kopcem

Není přesná definice pro určení rozdílu mezi horou a kopcem, ale útvary označované jako hora mají obecně větší sklon stoupání než kopec. Hory vznikají pohybem a deformací Litosférických desek či vulkanickou aktivitou. Více hor na jednom místě může tvořit pohoří.

Kde je nejvíce sopek na světě

Indonésie je zemí s nejvyšším počtem sopek na světě. Tou nejaktivnější je Merapi na ostrově Jáva, vzdálená pouhých 30 kilometrů od města Yogyakarta. Od poslední erupce v květnu 2018 stále vyvíjí sopečnou aktivitu.

Kde jsou v Česku sopky

Nejvíce sopek je soustředěno v oblasti Doupovských hor a Českého středohoří. Izolovaná vulkanická centra nalezneme v Krušných horách, Lužických horách, v Českém ráji a na Ještědsko-kozákovském hřbetu.

Co je to Litosfera

Litosféra je pevný obal tvořený zemskou kůrou a nejsvrchnějšími vrstvami zemského pláště. Její tloušťka se pohybuje obvykle v rozpětí 70–100 km, extrémní hodnoty představují zhruba 200 km, kterých dosahuje na oceánské kůře, a 150 km, kterých dosahuje pod masívy horstev. Skládá se ze 7 velkých desek a 12 menších desek.

Které části Země tvoří Litosféru

Litosférou se rozumí povrchová zóna Země o mocnosti asi 70 km (pod oceány) až 150 km (pod kontinenty). Zahrnuje tedy oceánskou i kontinentální kůru a část svrchního pláště. Jako celek je pevná a je rozčleněna v pohyblivé litosférické desky.

Co je to endogenní

Endogenní (z řec. endon, uvnitř, a "genés", narozený, pocházející) označuje působení, sílu, látku nebo objekt, který pochází zevnitř, ze systému či organismu samého.

Co jsou to exogenní procesy

– Procesy, které mají svůj zdroj energie mimo Zemi (myšleno energii jejího jádra) – jde např. o sluneční záření, vítr, vodu, přitažlivé síly Slunce a Měsíce, rotaci Země či člověka.

Které české pohoří je plochou nejrozsáhlejší

Českomoravská vrchovina – Nejrozsáhlejší pohoří v České republice | Gigaplaces.com.

Jaké je naše nejvyšší pohoří

Nejvyšší pohoří ČR, přehled 16 pohoří

Pořadí Název pohoří Nejvyšší hora
1. Krkonoše Sněžka
2. Hrubý Jeseník Praděd
3. Králický Sněžník Králický Sněžník
4. Šumava Plechý

Co je to vrása

vrása deformace vyvolaná ohybem hornin a způsobující změnu úklonu vrstev a někdy i jejich směru. Ohyby vyklenuté vzhůru se nazývají antiformy, vyklenuté dolů synformy (tyto termíny se užívají zvláště v terénech budovaných metamorfity).

Co je to koryto vrásy

– koryto vrásy – část prohnutá dolů Sedla tvoří horské hřbety, koryta tvoří údolí. Kerná pohoří: velký tlak, kdy se nemohou ohýbat horniny, dochází k jejich zlomu. Zemská kůra je rozlámána na velké kry. Zemské kry se podél zlomů vysunují do výšky nebo klesají Vysoká pohoří: vznikají vrásněním a zlomy zároveň.

Jak dělíme vrásy

Podle úklonu ramen a osní plochy se rozlišují především vrásy přímé, šikmé, překocené, ležaté a zabořené (obr. 244). Flexura (nazývaná též monoklinální vrása, monoklinála) je vrása s paralelními vrstvami v obou ramenech spojených ukloněnou vrstvou, nepřerušenou a ukloněnou k níže ležícímu ramenu (obr. 242).

Jaký je rozdíl mezi Vrásou a zlomem

Jaký je rozdíl mezi vrásovou a zlomovou stavbou Vrásová stavba je tvořena vrásami – vrstvy a tělěsa jsou spojitě zprohýbány. Zlomová stavba se projevuje rozlámáním těles do různých bloků, které se vůdči sobě různě posouvají.