Co je to Kerná pohoří?

Jak vznika Kerná pohori

Tato pohoří vznikla vyzdvižením zemské kůry a jejím následným rozlámáním. Díky absenci masivního bočního tlaku nedosahují tato pohoří výrazné nadmořské výšky – maximálně 3 000 metrů. Při zlomu zemské kůry může místo poklesu dojít k posunu do strany, označovanému jako přesmyk ker.

Co to je pohoří

Pohoří nebo také hory, jsou podle nejjednodušší definice skupiny hor obklopených nižším georeliéfem. Do pohoří přitom patří celá část krajiny převyšující nižší georeliéf, tedy nejen vrcholky, ale i horská sedla, údolí a plošiny menšího rozsahu.

Co je Kerna cinnost

Procesu, kdy je zemské kůra rozlámána na mensł casti nazývané, se říká kerná/sopečná činnost. V důsledku této činnosti vznikají kerná/sopečná pohoří. Kernými/sopečnými pochody bývají dotvářena také kerná/sopečná apohoří.
Archiv

Co je to Horotvorná činnost

Vzniká v místě střetu litosférických desek, které zapřičiňují vrásnění a vznik lomů. Vrstvy sedimentů se tlakem zprohýbají v tzv. vrásy, což jsou vlnité útvary svrchní části litosféry, složené ze synklinály (prohnutí dolů) a antiklinály.

Jaké máme pohoří

Pohoří České republiky a jejich nejvyšší horyKrkonoše – Sněžka – 1603 m.n.m.Hrubý Jeseník – Praděd – 1491 m.n.m.Králický Sněžník – Králický Sněžník – 1423 m.n.m.Šumava – Plechý – 1378 m.n.m.Moravskoslezské Beskydy – Lysá hora – 1324 m.n.m.Krušné hory – Klínovec – 1244 m.n.m.Rychlebské hory – Smrk – 1127 m.n.m.

Co je to Vrásové pohoří

Vrásové pohoří, které je složeno z vrás, je příkladem nejvýznamnější spojité deformace hornin. Vrásová pohoří jsou jedním ze základních typů reliéfu, proto je jim v tomto učebním textu věnována minimální pozornost. U jednoduchých vrásových pohoří vzniká na místě antiklinály hřbet a na místě synklinály sníženina.

Jaké jsou pohoří v České republice

TOP 10 nejvyšších pohoří ČR:

1 Krkonoše Sněžka
2 Hrubý Jeseník Praděd
3 Králický Sněžník Králický Sněžník
4 Šumava Plechý
5 Moravskoslezské Beskydy Lysá hora

Co jsou prirodni cinitele

voda, rozdílná teplota, led, sníh, vítr, kořeny rostlin.

Co je to endogenní pochod

Endogenní (vnitřní) geologické pochody

Zabývá se procesy, které probíhají v zemi a na povrchu se pouze mohou projevit jejich důsledky – např. sopečná činnost, zemětřesení, orogeneze (vrásnění), deformace zemské kůry.

Jaké je naše nejvyšší pohoří

Nejvyšší pohoří ČR, přehled 16 pohoří

Pořadí Název pohoří Nejvyšší hora
1. Krkonoše Sněžka
2. Hrubý Jeseník Praděd
3. Králický Sněžník Králický Sněžník
4. Šumava Plechý

Co je to Antiklinala

antiklinála – vrása, jejíž vrstvy (horniny) objevující se uvnitř vyklenutí ležely původně nejníže.

Které části má vrása

Vrása má svoji typickou stavbu a můžeme rozpoznat její vyklenutou část nahoru – antiklinála (nebo také sedlo) a část prohloubenou – synklinála (taktéž koryto). Bod s největším zakřivením se nazývá vrchol vrásy.

Jak může působením větru docházet k obrušování skal

1) Eroze. Pouštní vítr unáší spoustu hrubého písku, který obrušuje skály a balvany. Vznikají hrance(kameny, které mají jednu plochu obroušenou do hladka), skalní hřiby (vítr u země unáší více písku, více zde obrušuje), skalní okna (Arches – USA, Pravčická brána) a další útvary.

Co jsou vnější činitelé

Na zemský povrch působí nejen vnitřní činitelé, ale i činitelé vnější. Jsou to: – voda, vítr, teplota, rostliny, živočichové a člověk.

Co je to endogenní

Endogenní (z řec. endon, uvnitř, a "genés", narozený, pocházející) označuje působení, sílu, látku nebo objekt, který pochází zevnitř, ze systému či organismu samého.

Co jsou to exogenní procesy

– Procesy, které mají svůj zdroj energie mimo Zemi (myšleno energii jejího jádra) – jde např. o sluneční záření, vítr, vodu, přitažlivé síly Slunce a Měsíce, rotaci Země či člověka.

Co je to vrása

vrása deformace vyvolaná ohybem hornin a způsobující změnu úklonu vrstev a někdy i jejich směru. Ohyby vyklenuté vzhůru se nazývají antiformy, vyklenuté dolů synformy (tyto termíny se užívají zvláště v terénech budovaných metamorfity).

Jak dělíme vrásy

Podle úklonu ramen a osní plochy se rozlišují především vrásy přímé, šikmé, překocené, ležaté a zabořené (obr. 244). Flexura (nazývaná též monoklinální vrása, monoklinála) je vrása s paralelními vrstvami v obou ramenech spojených ukloněnou vrstvou, nepřerušenou a ukloněnou k níže ležícímu ramenu (obr. 242).

Co způsobuje zvětrávání hornin

Nejčastější je rozklad lišejníky, rozšířenými po celé Zemi. Lišejníky uvolňují kyselinu, která rozrušuje horniny, což má za následek vznik půd. Větší organismy se dále podílejí na rozrušování hornin například kořenovým systémem, který je schopen se dostat do menších puklinek a následně rozervat skalní masiv.

Co vytvářejí vnitřní přírodní činitelé

Zemský povrch se neustále mění v důsledku působení vnitřních a vnějších přírodních činitelů. Vnitřní přírodní činitelé způsobují vznik různých tvarů zemského povrchu, např. utvářejí pohoří. Vnější činitelé způsobují narušování a postupné zarovnávání zemského povrchu.

Co patří mezi vnitřní přírodní činitelé

Členění geomorfologie

Vnější jsou např. vítr, voda, ledovec. Vnitřní např. vrásnění, zemětřesení, sopky.

Co je to exogenní faktor

Exogenní (z řeckých slov exó, vně, mimo a "genés", narozený) označuje působení, sílu, látku nebo objekt, který pochází zvenčí, z vnějšku systému či organismu. V geologii jimi jsou síly působící na zemský povrch z vnějšku – tedy eroze povrchu větrem, vodou, ale i působení slunečního záření apod.

Co je to Antiklinála

antiklinála – vrása, jejíž vrstvy (horniny) objevující se uvnitř vyklenutí ležely původně nejníže.

Jaký je rozdíl mezi Vrásou a zlomem

Jaký je rozdíl mezi vrásovou a zlomovou stavbou Vrásová stavba je tvořena vrásami – vrstvy a tělěsa jsou spojitě zprohýbány. Zlomová stavba se projevuje rozlámáním těles do různých bloků, které se vůdči sobě různě posouvají.

Co vzniká rozpadem hornin na Zemi

Zvětráváním vzniká různě mocný zvětralinový plášť, na němž dochází ke tvorbě půdy, která později podléhá vlivům eroze. Eroze následně může odnášet zvětraliny (rezidua) na nová místa, kde vzniká nános sedimentů. Během přenosu je zvětralina dále vystavována rušivým účinkům, které materiál zmenšují a třídí.