Jak zachránit meruňku
Je-li už rostlina postižena, neexistuje žádný způsob léčby. Může se stát, že neodumře celá najednou, ale nakonec nezbude než ji vykopat.
Jak zacelit strom
Mechanicky poškozený kmen
Nanejvýš lze odstranit nožem a nebo škrabkou zbytky poškozené kůry, která brání zarůstání místa poškození kalusem (hojivým pletivem, pomocí kterého strom sám regeneruje). Je též vhodné přihnojení, kterým hojení poškozených míst stromu kalusem urychlíme.
Jak se zbavit Klejotoku
Nejsnadněji vyřešíme klejotok u větví, pod je ustřihneme a nebo odřízneme alespoň 20 cm pod napadeným místem. Poté ošetříme ránu po řezu hustým latexem s příměsí Kuprikolu (desinfekční přípravek na bázi mědi).
Jak chránit ovocné stromy před mrazem
U menších stromů též lze omotat kmeny kartonovým papírem, jutou, rákosem (rákosová rohož), chvojím (větvičky neopadavých jehličnanů, nejlépe jedle), slámou apod.. A opět nesmíme zapomenout na borku. Před mrazem je také třeba chránit i mnohé okrasné dřeviny. Půdu pod nimi zakryjeme listím či mulčí.
Proč praská kůra na stromech
Během zimy se často objevují na kůře mnoha stromů praskliny, často velmi hluboké otevřené rány. Děje se tak vlivem velkého teplotního rozdílu mezi dnem a nocí. Kůra popraská a vznikají tak otevřené rány. Na praskání borky trpí méně odolné ovocné stromy, jako meruňky, višně, třešně, broskvoně, mandloně a jiné.
Čím ošetřit strom
Řezy ošetřujte, protože rány větší než tři centimetry jsou ideální vstupní branou pro stromové choroby. K ošetření použijte štěpařský vosk, speciální hojivý balzám, nebo alespoň k ochraně latexový nátěr. Dbejte na to, aby nástroje byly patřičně ostré, protože tak minimalizujete poškození v místě řezu.
Co teče ze stromů
Pryskyřice teče ve dřevní hmotě pryskyřičnými kanálky a přirozeně chrání stromy při poranění kůry či dřeva a také proti parazitickému hmyzu, například kůrovci.
Jaký teplotu snese meruňka
Naběhlé květy meruněk mohou odolávat teplotám do minus dvou stupňů, když je to méně, bývají už většinou bezbranné. „Takový mráz působí destruktivně na květy ovocných stromů. Na meruňkách je vidět, že mají hnědé okvětí. Květy se na stromech ještě drží, ale jakmile se zase oteplí, budou opadávat,“ doplnil.
Čím obalit stromy na zimu
Kmen omotejte ideálně jutovinou či chvojím, použít můžete ale i staré krabice, slámu či rákos. Můžete použít i bublinkoovu fólii, musíte však stromku umožnit výměnu vzduchu, aby se kmen nezapařoval. Před balením nezapomeňte odstranit spadané listí.
Jak loupat kůru ze stromů
Loupání se provádí u stromů na stojato, tzn. že proškolení lezci z každého napadeného stromu odstraní v době líhnutí lýkožrouta všechnu kůru. Ta dopadne pod strom a lýkožrout v ní zahyne – není nutné ji likvidovat. K zákroku ale musí dojít dříve, než škůdce dokončí vývin, vyletí a napadne další stromy.
Čím omotat stromy
Kmen omotejte ideálně jutovinou či chvojím, použít můžete ale i staré krabice, slámu či rákos. Můžete použít i bublinkoovu fólii, musíte však stromku umožnit výměnu vzduchu, aby se kmen nezapařoval. Před balením nezapomeňte odstranit spadané listí.
Jak na řez stromů
Základem je, že větve řežeme pod úhlem 30-45°vždy cca. 0,5 cm nad pupenem (aby se list nebo větev rozvinula). Dbáme na to, aby všechny řezy byly hladké, s čistými neotřepenými okraji. Rány po odřezání větví doporučujeme ošetřit vždy když je průměr větve větší než 1cm, aby strom nenapadla infekce.
Jak ošetřit velký řez stromů
Řezy ošetřujte, protože rány větší než tři centimetry jsou ideální vstupní branou pro stromové choroby. K ošetření použijte štěpařský vosk, speciální hojivý balzám, nebo alespoň k ochraně latexový nátěr. Dbejte na to, aby nástroje byly patřičně ostré, protože tak minimalizujete poškození v místě řezu.
Co to je Smola
Pryskyřice (lidově smůla, smola) je výměšek, který produkuje řada rostlin, zejména jehličnatých stromů a obsahující zejména uhlovodíky. Používá se např. pro výrobu laků, lepidel nebo kadidla a parfémů. Zkamenělá pryskyřice se označuje jako jantar.
Čím zakrýt stromy před mrazem
Malé stromky můžete také tzv. obalit, což je ochrání nejen před sluncem, ale i před sněhem a holomrazy. Kmen omotejte ideálně jutovinou či chvojím, použít můžete ale i staré krabice, slámu či rákos. Můžete použít i bublinkoovu fólii, musíte však stromku umožnit výměnu vzduchu, aby se kmen nezapařoval.
Co proti mrazu
Postřik měďnatými nebo biologickými přípravky pokud se v době květu očekává výskyt mrazíků. Pomáhá při teplotách mírně pod 0 °C (max. -5 °C). Fungicidní postřik pomáhá odstranit bakterie, které tvoří kondenzační jádra a umožňují rychlejší zmrznutí vody a tvorbu ledových krystalů.
Jak sundat kůru
Například se zbavujeme kůry díky ručnímu pořízku. Pokud se vám do této lety osvědčené metody nechce, bude vám stačit vysokotlaký čistič. Právě vapka je další z možností, jak odkornění uspíšit. Menší kousky dřeva můžete odkornit i pomocí frézy na motorovou pilu, nebo díky kulatému hoblíku.
Jak stříhat vlky na jabloni
Vlky odstraňujte v létě
Vlk se říká větvím, které vyrůstají kolmo vzhůru a nekvetou. Když je odstraníme během léta, rána se stačí zacelit a nevyraší na ní další výhony. Snažte se větve ostříhat, co nejblíže kmenu. Výhonek pak znovu neobrazí, a navíc se neporaníte o pahýl, když polezete na strom.
Co je Zahnův řez
Zahnův řez je metoda postupného sesazování nevhodné větve řezem na dlouhý oslabeně aktivní čípek, což je různě dlouhá, řezem potlačená část větve. Tento čípek po seříznutí stagnuje v růstu. Nesmí však být příliš krátký, aby nezaschl. Dostatečnou růstovou aktivitu na čípku udržuje slabší postranní obrost.
Kdy se stříhá Hruška
U stromů se slabým růstem provádíme stříhání hrušky ideálně – před obdobím vegetačního klidu. Řez bujně rostoucích stromů je vhodný na jaře, v období rašení až kvetení – tento řez omezí růst. Zimní řez hrušně se nesmí provádět při teplotě nižší než -8 °C, mráz by mohl poškodit obnažené pletivo.
Kdy se stříhají keře a stromy
Pro stromy je vhodná doba řezu od poloviny léta do konce srpna. Většinu keřů je vhodné řezat na jaře před tím, než začnou růst nové listy. Keře prořezávejte, když jsou příliš husté, nebo když se značně sníží množství květů či plodů. Živé ploty stříhejte každý rok.
Co to je kadidlo
Kadidlo – olibanum, luban nebo frankincense je spojováno s náboženstvím a liturgickými obřady již po tisíciletí. Pravým kadidlem, neboli kadidlem posvátným se nazývá vonná pryskyřice z kůry stromů Boswelia Sacra, rostoucího na jihu Arabského poloostrova, v oblasti Dhofár.
Co to je pryskyřice
Pryskyřice (lidově smola, smůla) je výměšek, který produkuje řada rostlin, zejména jehličnatých stromů a obsahující zejména uhlovodíky. Používá se např. pro výrobu laků, lepidel nebo kadidla a parfémů. Zkamenělá pryskyřice se označuje jako jantar.
Jak zabalit strom
Stromky či keře (u kterých ještě případně můžete nejprve stáhnout větve k sobě, jak je uvedeno výše) můžete například přímo obalit netkanou textilií, jutou nebo bublinkovou fólií a zajistit provázkem.
Jak opracovat kmen
Využít lze jak kmen s pravidelným kulatým průřezem, tak nepravidelně tvarovaný. Někdy se hodí dřevo s hrubou rozpraskanou kůrou, jindy spíše s hladkou. Pokud je kůra nesoudržná, drolí se, raději ji odstraníme. Povrch dřeva buď jen vybrousíme do hladka, nebo ho natřeme matným bezbarvým lakem či napustíme voskem.