Co je to koučování?

Kdo může být kouč

Mýtus#2: Koučem se může stát každý.

Ačkoliv je koučování neregulovaná profese, koučem se nemůže stát každý. Na koučování je především třeba mít vyzrálou a vyrovnanou osobnost. Kouči potřebují absolvovat akreditovaný výcvik metod a dovedností, aby dokázali svoji práci dělat na profesionální úrovni.

Co je účelem koučování

Koučink je proces práce, která má za cíl zlepšit výkon klienta, a to především díky práci “jeden na jednoho”, jako i reflexe způsobu uplatnění specifických znalostí a dovedností. Koučování má roli hnací síly, které uvolní lidský potenciál k vytváření nových a kreativních nápadů, modelů a chování, které vedou k úspěchu.
Archiv

Co je životní kouč

Životní koučink je založen na rovnocenném partnerství kouče a koučovaného. V průběhu koučinku se společně zaměřují na sny a touhy klienta. V průběhu koučovacího procesu dochází ke konkretizaci cílů, jejich vizualizaci a zkoumání možností jak stanovené cíle realizovat.

Jaký je rozdíl mezi koučem a mentorem

Koučink pomáhá lidem růst a dosáhnout svého potenciálu. Narozdíl od mentora nemusí být kouč odborníkem v odvětví, ve kterém se chce jeho klient rozvíjet. Role kouče je nasměrovat koučovaného správným směrem pomocí správné kladených otázek a nechat ho samotné dojít si ke kýženým odpovědím.

Jak poznat dobrého kouče

Dobrý kouč pomáhá druhým k pozitivním změnám v jejich životech bez ohledu na druh jejich cílů. Chce od vás to nejlepší a pomůže vám, abyste uspěli. Neradí, ale klade otázky a pomáhá svým klientům k tomu, aby sami nalézali odpovědi. Je odborníkem na proces přeměny v zažitém chování.

Co dělá osobni kouč

Osobní kouč je někdo, kdo vám pomůže dosáhnout vašich cílů. Poskytne vám podporu a vedení jak v oblasti osobní, tak i profesní. Identifikuje s vámi překážky, které brání v dosažení vašich cílů. Pomůže vám vytvořit akční plán, který bude šitý na míru právě vám a vaší jedinečné situaci.

Co to je mentoring

Mentoring, v počeštěné formě také mentorství nebo mentorování, je profesní vztah dvou osob, kdy mentor předává své zkušenosti a znalosti svému svěřenci – menteemu (mentorovanému). Mentor tak působí jako průvodce v určité oblasti či tématu a pomáhá menteemu nalézt správný směr či řešení.

Jak se stát koučem osobního rozvoje

Abyste mohli začít oficiálně působit jako kouč nebo koučka osobního rozvoje, potřebujete k tomu získat relevantní znalosti. A to nejlépe absolvováním nějakého kurzu či výcviku. Jestliže chcete v České republice jako kouč nebo koučka podnikat, je nutné disponovat živnostenským oprávněním pro volnou živnost.

Co řešit s koučem

Pojďme se podívat na ty nejzákladnější oblastí, které lze řešit koučinkem:Time management (řízení času) – Pomůže ti lépe zvládnout svůj čas, aby jsi dosáhl všeho, co v životě chceš.Sebepoznání a objevení životní cesty – Pomůže ti objevit, kdo skutečně jsi, kým chceš být a kam chceš směřovat.

Jak probíhá mentoring

Mentoring je vlastně nesmírně starou, dalo by se říct prvotní formou učení. Je založen na vztahu dvou osob – starší a mladší. Zatímco starší, “mentor”, předává své zkušenosti, kontakty, či pracovní grify, mladší (“mentorovaný”, “učeň”) bedlivě pozoruje, plní drobné pracovní úkoly a především se učí.

Kdo to je mentor

Mentor je obvykle zkušenější či starší člověk, který se stará o mladšího a méně zkušeného svěřence (mentee), je mu oporou i rádcem, pomáhá mu lépe poznat sebe sama, svůj potenciál a své schopnosti.

Jak zacit s koučinkem

Koučink můžete začít nacvičovat prakticky v každé konverzaci. Nesnažte se za každou cenu vyjádřit váš názor, ale učte se naslouchat. Zkuste si vždy představit, co si váš protějšek myslí a co asi cítí. Klaďte takové otázky, abyste ho pochopili.

Proč se stát koučem

Velmi zjednodušeně bychom mohli říct, že koučink cílí na budoucnost a nehledá kořeny problémů v minulosti. Koučink si bere za cíl vést člověka k plnému využití jeho schopností, možností a potenciálu. Platí přitom, že každý člověk je tím nejlepším odborníkem (či odbornicí) na sebe sama.

Proč mít kouče

koučovacích otázek vám umožnit, abyste odpověď našli vy – sami v sobě, ve svých preferencích, touhách, přáních a možnostech. Kouč je tedy spíše jakýmsi průvodcem, někým, kdo nehodnotí, neurčuje správné a špatné odpovědi, ale naopak naslouchá, ptá se, interaguje.

Co očekávat od mentora

Od osoby mentora se očekává, že umí naslouchat, věnuje menteemu svůj čas a úsilí a povede ho tak, aby dosáhl stanoveného cíle, protože jeho úspěch stojí na prvním místě.

Na co se zeptat mentora

Protože jde o vztah založený na důvěře, mentee se může zeptat na cokoliv. Neexistuje hloupá otázka! Mentor by měl aktivně naslouchat, podporovat menteeho zvídavost a dávat zpětnou vazbu. Neměl by kritizovat a ani říkat menteemu, co má dělat.

Co dělá mentor

Mentor je obvykle zkušenější či starší člověk, který se stará o mladšího a méně zkušeného svěřence (mentee), je mu oporou i rádcem, pomáhá mu lépe poznat sebe sama, svůj potenciál a své schopnosti.

Jak být kouč

Pokud se rozhodnete pro vykonávání profese kouče, je na místě si ze všeho nejdříve vybrat kvalitní kurz nebo výcvik, který vás naučí koučovat. V ideálním případě by tento kurz měl být zaměřen hlavně na praktické využití získaných dovedností. Své dovednosti přitom postupně skládejte jako puzzle.

Jak se naučit koučovat

5 kroků pro začátek koučováníJako první doporučuji absolvovat kvalitní koučovací kurz vedený profesionálním koučem.S pomocí získaných informací si vytvoříte první klientelu, díky které si vyděláte na další výcvik.Následně si své vzdělání a dovednosti postupně rozšiřujte a neustále se učte.

Proč koučink

Mít možnost volby přináší člověku úlevu a chuť pustit se do akce. A právě koučink člověku pomáhá uvědomit si, že má vždy a v jakékoli situaci možnost volby. Že vždy může učinit rozhodnutí, kam chce zaměřit svoji pozornost a díky tomu zvýšit spokojenost ve všech oblastech svého života.

Jak být dobrým mentorem

Dobrý mentor je ochoten sdílet nejen své úspěchy, ale i neúspěchy, zkušenosti na dané profesní cestě. Dovede naslouchat, dodávat podnětné nápady a pomáhat menteemu nahlížet na problematiku z nových úhlů pohledu. Tímto přístupem mentor podporuje vytvoření bezpečného prostředí pro učení se.

Co očekávat od mentoringu

Rozšíří si poznatky o zkušenosti od úspěšné osoby z praxe oboru, který je pro něj zajímavý. Vyzkouší si reálné činnosti a rozvíjí tak své zkušenosti a schopnosti. Získá výhodu na pracovním trhu. Získá okamžitou zpětnou vazbu a užitečné osobní kontakty.

Jak se stát Kouckou

Pokud chcete v ČR jako kouč (koučka) podnikat, potřebujete dále živnostenský list pro volnou živnost. Většina živnostenských úřadů v ČR koučům a koučkám vpisuje do patřičné kolonky v rámci volné živnosti název „poradenská činnost“.