Co je to kraslice?

Jak se barví kraslice

Vyvrtané vejce vložte do čisticí lázně ze Sava a vody, pak je důkladně omyjte vodou. Rozehřátým voskem orámujte vyvrtané otvory. Pracujte špendlíkem s hlavičkou, zabodnutým do tužky. Vyvrtané kraslice můžete i barvit nebo na ně nanášet barevné vosky (na orámování).
Archiv

Jak vznikl název kraslice

Odvozeno od přídavného jména krásný, jehož význam je nejasný; mohlo souviset s původním staročeským významem „zářivé, jasné barvy“ s odkazem na barvení vajíček nebo s jejich zdobením vyjadřovaným slovesem krášlit. Doloženo písemně od 14. století.

Čím škrábat kraslice

Technika vyškrabávání kraslic pochází ze Slovácka. Nejčastěji se používají černo-bílé vzory, které se o skořápky vyškrabávají jemným pilníkem.

Jak vyrobit velikonoční kraslice

Vejce namočte do sava, které si trochu nařeďte vodou. Jak dlouho vejce v savu nechat záleží na tom, jak moc blanky tam je. Po vyndání ze sava můžete vajíčka nazdobit voskem. Každou dirku jím obkružte, tím vznikne plastický vzhled.

Jak vyrobit kraslici

Do kalíšků dáme kus obyčejné voskovky – bílé, barevné nebo jejich kombinace, podle toho, jakou kraslici chcete. Necháme voskovky rozehřát a mezitím do konce tužky zapíchněte špendlík. Vše připraveno a můžeme začít zdobit vajíčka.

Jak zdobit kraslice s detmi

Celé vejce namalujte podkladovou barvou a nechte jej dobře zaschnout. Na barevnou paletu si naneste různé temperové barvy tak, aby se nesmíchaly. Jeden konec špejle namáčejte do barvy a pak jím na vejci vytvořte obtisk. Puntíky mohou pokrývat celé vejce nebo z nich mohou děti vytvořit třeba kytičky.

Proč se barví kraslice

Od dob raného křesťanství jsou kraslice v křesťanské tradici nedílně spojeny s Velikonocemi, kde symbolizují plodnost a znovuzrození.

Proč se barví vajíčka

Jako symbol životadárné síly a zrození navíc zobrazuje zmrtvýchvstání Ježíše Krista. K jeho oběti se váže i zvyk velikonoční vejce barvit – podle nejstarších dochovaných záznamů se totiž tato vejce barvila načerveno, což byla připomínka prolité Kristovy krve.

Jaké barvy na kraslice

Pokud chcete, aby vaše velikonoční vajíčka byla žlutá, sáhněte po kari, kurkumě či šafránu. Pro větší sytost barvy můžete vajíčka v této barvě nechat i přes noc. Tyrkysové barvu s jemným mramorováním zase vykouzlíte, když vajíčko ponoříte do směsi vody a jemně nakrouhaného červeného zelí.

Jaký vosk na kraslice

Můžete použít klasický včelí vosk, včelí vosk obarvený barvami nebo můžete použít i voskovky. Na obarvená vajíčka nanesete jedno nebo vícebarevné voskové kapičky, např. pomocí rozehřátého špendlíku či jehly upevněné na tužce, ze kterých vytvoříte rovnoměrné čáry.

Jak rozpustit vosk na kraslice

Do lžíce vložíme stejný díl parafínu (ze svíčky) a včelího vosku. Pod lžící postavíme nízkou čajovou svíčku, kterou vosk zahříváme. Vosk necháme rozpustit a udržujeme takovou teplotu, aby se z něho stále mírně kouřilo.

Proč se zdobí vajíčka

Vajíčka jsou odměnou pro koledníky i velikonoční dekorací, ale mají také svůj symbolický význam. Vejce znamená nový život nebo znovuzrození, v západním křesťanství symbol uzavřeného hrobu, z kterého vstal Kristus, ve východním křesťanství se barva červeného vajíčka vysvětluje jako Kristova krev…

Kdy se jí beránek

Podle tradice by se měl beránek péct na Bílou sobotu, stejně jako se pekl mazanec. Pro úplnost dodejme, že jidáše se pekly na Zelený čtvrtek. K Velikonočnímu pondělí patří boží milosti.

Co znamená červené vajíčko

Červené vajíčko znamená vždy lásku a je určeno vždy pouze mládenci, na kterého si dívka myslí. Je to také barva, která symbolizuje život, krev, ale také oheň a veselí.

Jak obarvit vajíčka v kávě

Pro tuto barvu budete potřebovat litr velmi silné černé vychlazené kávy, 2 lžíce octa a lžičku soli. Vše smíchejte vhrnci, do kterého přidejte uvařená vejce. Po třiceti minutách by měla být vejce obarvená světlehnědou barvou. Pro získání tmavší hnědé můžete vejce nechat opět namočená vtekutině přes noc vlednici.

Co to je pomlázka

Pomlázka je český velikonoční lidový zvyk spočívající ve šlehání žen muži pomocí prutu či spleteného proutí taktéž nazývaného pomlázka, prováděný na Velikonoční pondělí. Výrazem pomlázka mohou být také označen samotný akt podarování během koledy, vykoledované dary, jako vejce či kraslice, nebo také velikonoční nádivka.

Jak dlouho vydrží beránek

Záleží jen na vás, jaké chutě upřednostňujete. Beránek šlehaný má trvanlivost maximálně 21 dní. Trvanlivost biskupského beránka se pohybuje kolem 45 dní. Není tedy problém si nakoupit na svátky dopředu.

Co se smí a nesmí na Bílou sobotu

Křesťanské svátosti. Jelikož je Bílá sobota dnem rozjímání a smutku, nekonají se žádné mše ani bohoslužby. Pouze dochází k pomazání nemocných a svátosti smíření (zpovědi). Zároveň končí postní období a vracejí se zvony, které symbolicky odletěly do Říma na Zelený čtvrtek.

Co když je ve vajíčku krev

Tyto krevní místa způsobuje malé prasknutí v oblasti vaječníků při tvorbě vajíčka. Najdete-li ve vajíčku přímo krev nebo ve vaječném bílku, pak došlo k prasknutí žilky už v pozdější fázi tvorby vejce, a to ve vejcovodu. Tento „problém“ může mít i genetický předpoklad. Objevují se i vlivem stresu.

Jak dlouho se barví vajíčka

Do barvy ponoříme vejce a necháme je tam ponořená podle typu barev 0,5 – 1 minutu (tekuté) nebo 3 – 5 minut (práškové). Obarvená vejce vyjmeme a necháme oschnout. Chceme-li, aby byla vejce lesklá, přetřeme je zlehka tukem. Chceme-li vejce tmavší barvy, necháme je v barvě déle.

Co to je Velikonoce

Velikonoce jsou nejvýznamnější křesťanský svátek. Oslavují zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Jejich název se odvozuje od Velké noci. To je ona tajemná noc ze soboty na neděli, kdy došlo k Ježíšově vzkříšení.

Co znamenají barvy stuh

Důležitá byla i barva obdržených stuh. Červená byla z lásky, modrá symbolizovala naději, zelená přátelství a žlutá odmítnutí. Při obcházení vesnice muži neměli nijak složitá pravidla.

Z jaké mouky se dělá beránek

Jakou mouku na beránka použít

Na beránka se většinou používá polohrubá mouka, která lépe po upečení podrží tvar. Mouku vždy prosijeme, aby se provzdušnila. Známe desítky těst od třených a biskupských přes tvarohové, šlehačkové nebo jogurtové až po ořechové nebo kakaové či s čokoládou Margot.

Jak poznam že je beránek hotový

Je-li beránek upečen, poznáme tak, že do středu těsta vpíchneme špejli. Jestliže zůstane špejle po vyjmutí suchá, je beránek hotov.

Co se nesmí jíst na Velký pátek

Pranostika praví: „Na Velký pátek se nemá hýbat zemí, neb ona kvílí spasitele. “ A další lidová moudrost říká: „Kdo na Velký pátek orá, tomu se chleba nedostává. “ Značí to, že v tento den jsou zapovězeny veškeré práce na zahradě, v sadu i na poli.