Co je to kyselina sírová?

Na co se používá kyselina sírová

Využití kyseliny sírové

Své využití má i v procesu těžby a zpracování některých rud a nerostů, při výrobě baterií nebo během úpravy některých povrchů leptáním. Dále se používá také při průmyslovém čištění a samozřejmě ji najdete i v laboratořích coby laboratorní chemikálii.
Archiv

Co způsobuje kyselina sírová

Vlastnosti. Toxicita: Může způsobit podráždění dýchacích cest, poškození tkání, poleptání kůže, při styku s očima může dojít od podráždění spojivek až k trvalé ztrátě zraku. Reaktivita: Reaguje s vodou – silná exotermní reakce.
Archiv

Kde se nachází kyselina sírová

Používá se při výrobě potravinářských přísad a napomáhá při zpracování potravin, například alkoholických nápojů a sýrů, do nichž se přidává v bezpečných množstvích. Kyselina sírová nachází uplatnění i mimo potravinářství – při výrobě průmyslových hnojiv, chemikálií, plastů, léčiv a barviv.
Archiv

Jak vyrobit kyselinu sírovou

Příprava kyseliny sírové

Průmyslově se kyselina sírová získává kontaktní metodou oxidací oxidu siřičitého, který pochází převážně ze spalování síry nebo sulfidů kovů (např. pyritu).

Kde se v ČR vyrábí kyselina sírová

V roce 1872 byla do Kaznějova zavedena železnice a na druhé straně obce otevřen nový důl. Majitel chemičky se rozhodl novou továrnu na znovu rentabilní oleum postavit právě tam, u dolu David. Kyselina sírová se stává hlavním výrobním programem a začíná se vyvážet do řady zemí světa.

Co rozpustí kyselina sírová

Kyselina sírová je velmi reaktivní, reaguje téměř se všemi kovy kromě železa (v koncentrovaném stavu jej pasivuje), olova, zlata, platiny a wolframu, 20% vodný roztok nereaguje s mědí.

Jakou barvu má kyselina sírová

Kyselina sírová
Sumární vzorec H2SO4
Vzhled bezbarvá olejovitá kapalina
Identifikace
Registrační číslo CAS 7664-93-9

Jak koncentrovat kyselinu sírovou

Zkoncentrovat kyselinu sírovou lze pouze pohlcováním SO3 do zředěné kyseliny. Vznikne nejdříve H2S2O7 kyselina dvojsírová,která se postupně změní na OLEUM. Je silně hygroskopické a postupně se ředí na požadovanou koncentraci.

Jak skladovat kyselinu sírovou

Při směšování s vodou se musí dbát, aby příliš nevzrůstala teplota roztoku. Kyselina se vždy přidává do vody, nikdy ne naopak, pomalu a za míchání! Skladujte na čistém, suchém, dobře větraném místě. Uchovávejte v těsně uzavřených obalech.

Jak neutralizovat kyselinu sírovou

neutralizaci louhů (zásad, hydroxidů) provedeme zředěným roztokem octa, citronovou šťávou nebo borovou vodou;oči žádnými roztoky nevyplachujeme, pouze důkladně proplachujeme vodou;poleptané místo překryjeme sterilním krytím;v případě potřeby, u poleptání oka vždy, vyhledáme lékaře.

Co se stane když vypiju kyselinu sírovou

Požití této látky je silně nebezpečné. Způsobuje poleptání vnitřností, které pak mohou proděravět, otoky a dušení.

Co se stane kdyz vypiju kyselinu

Při vniknutí do očí vzniká slzení, bolest a fotofobie (slabá kyselina vyvolá konjunktivitidu, silná kyselina vážně poškozuje rohovku s ulceracemi až perforací). Vdechnutí vyvolá kašel, dyspnoe, bolest hlavy a celkovou slabost, sputum je pěnivé. V průběhu 6–8 hodin se může vyvinout edém plic s hypotenzí a šokem.

Co dělat když někdo vypije louh

Při požití kyselin a louhů nikdy nevyvoláváme zvracení! Postiženého necháme vypít větší sklenici vody a tím se snažíme snížit koncentraci chemické látky v trávicím ústrojí.

Co dělat když vypiju kyselinu

Je-li postižený v akutním stavu, okamžitě vytočte 155. Řiďte se všemi radami dispečera/ky. Pokud došlo k požití malého známého množství konkrétní chemikálie (typicky léků) a dotyčný nejeví akutní známky, můžete kontaktovat Toxikologické informační středisko na čísle: 224 91 92 93.

Co se stane když sním kyselinu citronovou

Vedlejší účinky kyseliny citronové mohou být i velmi závažné. Ať už jde o velké bolesti žaludku, zvracení, trvalý průjem nebo vykašlávání krve, pomalé dýchání nebo arytmii. V některých případech se může objevit i zmatenost, úzkost, poruchy nálady, záchvaty a křeče.

Co neutralizuje louh

Není hořlavý ani výbušný, ale je to velmi silná žíravina a zdraví škodlivá látka. Vždy, když s louhem pracujeme, musíme používat ochranné pomůcky. Při poleptání okamžitě omývejte napadené místo pokožky proudem studené vody a následně neutralizujte poleptané místo slabou kyselinou (zředěný ocet nebo kyselina citronová).

Jak vypadá poleptání kyselinou

Konkrétní příznaky poleptání závisí na konkrétní chemikálii a na zasaženém místě. Patří mezi ně svědění, pálení, zbělení, ztmavnutí či jiná změna barvy kůže nebo sliznice, zvýšená citlivost, dýchací potíže, krvácení, nekróza tkáně, případně smrt.

Na co je dobrá voda s citronem

Citrony obsahují především velké množství vitamínu C, flavonoidy, důležité minerální látky a kyseliny. Mají také silné antiseptické a díky flavonoidům i protirakovinné účinky, detoxikují organismus, podporují metabolismus, zvyšují pružnost cév… Konzumace těchto plodů i jejich šťávy bychom se skutečně vyhýbat neměli!

Proč jíst citrón

Citrony jsou skvělým zdrojem vitamínu C. Citrony dále obsahují flavonoidy (zejména diosmin a hesperidin), které mají společně s vitamínem C silné antioxidační účinky. Dále citron obsahuje draslík, který napomáhá snižovat krevní tlak. Citron má navíc nízký obsah kalorií a žádný tuk.

Jak cistit odpad louhem

Při čištění odpadů vsypeme do sifonu umyvadla, výlevky, vany cca 100 g hydroxidu sodného a zalijeme 0,5 l horké vody. Necháme působit 30 minut a pak propláchneme. Při větších nečistotách proceduru opakujeme.

Co se stane kdyz se pije hodně citronu

Nadměrné pití citrońové vody může způsobovat pálení žáhy a časem to může dojít tak daleko, že jícen je tak podrážděný, že se žaludeční kyseliny pak neustále do něho vrací zpět. Symptomy mohou být silné pálení žáhy, nevolnost a zvracení.

Proč pít ráno teplou vodu s citronem

Teplá voda s citronem odplaví toxiny

Citronová šťáva působí jako diuretikum, s čímž souvisí i rychlejší odplavení všech toxinů z těla. Kromě toho kyselá citronová šťáva upravuje pH močových cest, takže tvoří méně „přátelské“ prostředí pro množení bakterií.

Proč pít teplou vodu s citronem

Tento "zázračný" nápoj pomáhá vyrovnat Vaše PH, udržet čistou a zářivou pleť, nastartuje Váš zažívací systém a také pomáhá redukovat váhu! Recept je jednoduchý, do sklenice vlažné vody (cca 2 dcl) si vymačkejte šťávu alespoň z poloviny citronu. A nezapomeňte, doporučuje se raději teplá případně vlažná voda, ne studená.

Co pít ráno na lačno

Pití sklenice horké či teplé vody na lačno pomůže nastartovat pohyby střev a zlepší tak pravidelnost vašeho vyprazdňování. Výsledek v podobě pravidelné stolice by se měl dostavit již po týdnu, kdy začnete své dny sklenicí teplé vody.

Co dělat když se ucpe odpad

Zaručenými pomocníky jsou hydroxid sodný nebo jiné (často předražené) výrobky na něm založené. Stačí je nalít nebo nasypat do odpadu, nechat působit a nakonec zalít horkou vodou. Při údržbě velkých objektů se však neobejdete bez profesionálních odstraňovačů ucpaných odpadů, jako je třeba Melt.