Kdy sít letničky
Většina letniček není mrazuvzdorná, vysazujeme je tedy až po 15. květnu, kdy už nehrozí pozdní mrazíky. Pokud nakupujeme sazenice již hotové, vždy pozorně zkontrolujeme jejich zdravotní stav, abychom je nepřinesli i s nepříjemnými škůdci (např.
Jaké jsou druhy letniček
Letnička, pocházející z jižní Afriky, má jen dva kultivary, bílý a oranžový. Květní úbory, které mají tu vlastnost, že se otáčejí za sluncem, vykvétají v červnu a neúnavně kvetou po celé léto, až do října.
Jak se pěstují letničky
Pro pěstování letniček potřebujeme lehčí, výživnou hlinitopísčitou půdu. Po výsadbě nebo vzejití rostlin je důležité udržovat půdu bez plevelů a pravidelně ji kypřit. Pokud je sucho, prospívá rostlinám občasná, rozhodně ale ne každodenní, zato však vydatná zálivka nejlépe v ranních hodinách.
Jak šít letničky
Výsev se nejčastěji provádí do řádků s tím, že vzdálenost mezi řádky závisí na velikosti rostliny. U malých druhů stačí i 20 cm, v případě velkých a bujně rostoucích to může být až 70 cm. V řádku pak rostlinky vyjednotíme na požadovanou vzdálenost. Dalším způsobem je výsev do hnízd, který volíme u velkých semen.
Jak sázet letničky
Využití semen letniček
Přímo do země vyséváme letničky, které nesnášejí přesazování, a všechny otužilé druhy. Zaséváme do dobře připravené půdy, do řádků vzdálených od sebe dvacet až čtyřicet centimetrů (podle druhu rostlin). Až rostliny vzejdou, tak je podle potřeby vyjednotíme a přepichujeme.
Co se sází v dubnu
V půli dubna vyséváme do volné půdy ředkvičky, mrkev, karotku, pastinák, řepu, petržel, ředkev, vodnici, tuřín, kopr, zelí, kapustu a pozdní kedlubnu. Nakládačky, tykve, hrách, fazol, bob, cibuli a jarní česnek vysadíme až koncem měsíce. Do prvního května musí být v zemi také brambory.
Co v lete do truhliku
Mezi nejvhodnější balkonové rostliny na přímé slunce, které jsou odolné vysokým teplotám a zvládnou sucho, patří muškát, gazánie, petúnie, surfinie, minipetúnie, kosmatec, dále některé bylinky, jako třeba rozmarýn. Do květináčů k letničkám můžete zasadit i trvalky (levandule, sporýš argentinský nebo okrasné traviny).
Jaké letničky na záhon
10 nejkrásnějších letničekKrásenka zpeřená (Cosmos bipinnatus)Slunečnice roční (Helianthus annuus)Černucha damašská (Nigella damascena)Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus)Ostálka sličná (Zinnia elegans)Ostrožka zahradní (Consolida ajacis)Len velkokvětý (Linum grandiflorum)Vlčí mák (Papaver rhoeas)
Jak často zalévat letničky
Pravidelná závlaha je nezbytná Aby lobelky bohatě kvetly, potřebují pravidelnou závlahu. Nesmí jí ale být moc, protože by jim pak uhnily kořínky. Nejlepší je tedy zalévat v okamžiku, kdy hlína svrchu oschne.
Čím hnojit letničky
2 až 3 týdny před výsadbou letniček zapravíme do půdy proleželý kompost, případně vícesložkové hnojivo. Pokud je výsadba včasná, můžeme zarýpat koňský hnůj, v tomto případě je ale nejlepší zeminu vyhrnout, uložit vrstvu koňského hnoje, na něj vrstvu slámy, poté vrátit zeminu na své místo a přidat kompost.
Kdy kvete letnička
Letničky, které kvetou od května do října: tařicovka, šalvěj. Letničky, které kvetou od června do září: hledík, letní plamenka, měsíček lékařský, netýkavka, ostálka, petúnie, povíjník, sporýš, šrucha. Letničky, které kvetou od června do října: aksamitník, begónie, gazánie, nestařec, lichořeřišnice, hůlek.
Kdy dát sazenice ven
Ideální termín na přesazení ven se liší podle toho, co pěstujeme, a venkovních teplot konkrétního roku. Například koncem března lze při příznivém počasí začít s výsadbou okrasných trvalek kvetoucích v létě. V průběhu dubna můžeme ideálně sázet různé bylinky, většinu druhů zeleniny, brambor, salátu, brokolice apod.
Co do truhlíků v dubnu
V dubnu můžete na zahradu zasadit téměř všechny druhy zeleniny. Naklíčené brambory, salát, červenou řepu, ředkvičky, hrách, česnek, mrkev, kopr, zelí, kapustu nebo kedlubny. Některé druhy zeleniny se vyplatí nasadit do skleníku, rychleji budou plodit a v chladných nocích nezmrznou.
Kdy se sází kytky
Na sázení rostlin je nejlepší období vegetačního klidu. To je čas od pozdního podzimu až do časného jara. Je to období, kdy se růst zpomaluje či zastavuje a netvoří se příliš aktivně nová pletiva. Toto období je vhodné pro výsadbu prostokořenných sazenic, což jsou rostliny s nahými kořínky bez kořenového balu.
Jak dlouho vydrží muškáty
Muškáty potom vydrží v plném květu tři roky. V dalších letech nakvétají méně a méně. K řízkování vybíráme kvalitní muškáty, které jsme měli uložené přes zimu nejlépe ve skleníku nebo jinde v chladu a na světle.
Kdy hnojit letničky
Účinná výživa letniček
Chlévskou mrvu, která je u nás stále nejčastějším organickým hnojivem, zarýpáváme na podzim. Ve vegetačním období přihnojujeme letničky asi tak jednou za 10 až 14 dní nejlépe tekutými vícesložkovými hnojivy s vyšším obsahem fosforu a draslíku.
Co do truhlíků do stínu
Mezi balkonové rostliny dobře snášející stín řadíme například:Balkonové rostliny: begónie, africká kopřiva, popenec, netýkavka, fuchsie.Sezonní rostliny: zvonky, primule, dlužicha.Bylinky: kozlík lékařský, převislé a lesní jahody, máta, pažitka, mařinka vonná
Co s Letnickami
Letničky vyhoďte
Pokud máte ve venkovních truhlících letničky, jako surfinie, petunie, lobelky a další, vyklopte je a vyhoďte spolu se substrátem rovnou do popelnice. V žádném případě je nedávejte na kompost!
Co dát do truhliku na slunce
Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.
Jak daleko od sebe rajčata
Opora: Rozhodnete-li se pro rajčata tyčková, je třeba ještě před zasazením rostlin zarazit do země opěrné kůly nebo spirálové opory o délce zhruba 1,5 metru (asi jedna třetina opory bude pod zemí) a ve vzdálenosti přibližně 60 – 70 cm od sebe.
Co se sází v lednu
Lednové výsevy
Již počátkem měsíce můžete vysévat papriky, rajčata, mochyně peruánské, lilky a saláty, v druhé půli ledna pak celer, raný kedluben, květák, brokolici.
Co se sazi v dubnu
V půli dubna vyséváme do volné půdy ředkvičky, mrkev, karotku, pastinák, řepu, petržel, ředkev, vodnici, tuřín, kopr, zelí, kapustu a pozdní kedlubnu. Nakládačky, tykve, hrách, fazol, bob, cibuli a jarní česnek vysadíme až koncem měsíce. Do prvního května musí být v zemi také brambory.
Co se hodí k Muskatum
Truhlíky by měly být samozavlažovací. Je proto dobré pěstovat je s rostlinami, které je nejen zajímavě tvarově nebo barevně doplňují, ale které také k růstu a kvetení potřebují podobné podmínky. Jsou to například aksamitníky, krásnoočka, ostálky, dvouzubce, gerbery, dvoutvárky nebo libory (lantany).
Co si dát na zahradu
Brokolice, pekingské zelí, čínské listové zeleniny, saláty, špenát, ředkvičky a ředkve, roketa, vodnice, kopr… Všechny tyto plodiny se hodí na uvolněné záhony, mají totiž relativně krátkou dobu pěstování. Některé druhy pozdní letní výsevy přímo vyžadují.
Kdy můžu dát kytky ven
Středomořské druhy se vyndávají ven, když noční teploty neklesají pod 3 °C. Neuděláte chybu, pokud s tím ještě pár dnů počkáte a přemístíte je po ledových mužích. Pak již tolik nehrozí přízemní mrazíky. Pokojovky byste měli vynést na balkon či zahradu v době, kdy noční teploty neklesají pod 10 °C.