Co je to lov na plavanou?

Co je to lov na feeder

Při lovu na feeder se používají speciální feederové pruty s tenkými ohebnými špičkami, které slouží k signalizaci záběru. Feeder znamená anglicky krmítko. Takže dalším typickým znakem lovu na feeder jsou krmítka. Díky feederovému krmítku nástraha na háčku leží vždy poblíž hromádky voňavého krmení.

Jak se chytá na těžko

Po nahození montáže se prut odloží do vidliček, rybář vypne vlasec, pak jej mírně povolí a pověsí se na něj signalizátor záběru. Jakmile ryba nasaje nástrahu a chce s ní odplavat, její pohyb se přenese přes napnutý vlasec na signalizátor a záběr se projeví jeho stoupáním, či klesáním, případně také poskakováním.

Jak navázat prut na plavanou

Montáž na plavanou – lov s boloňkou – řetízková montáž

Při lovu s boloňkou používáme dvě základní montáže. Jedna je tvořena větší zátěží – torpilou, zajišťovacími bročky a bročky vodícími. Druhá se jmenuje řetízková a je tvořena několika bročky zmenšujícími se směrem k návazci s háčkem. Jde právě o tuto montáž.

Kde se může chytat na plavanou

Kapry na plavanou můžeme lovit jak na stojatých, tak i proudnějších vodách. V tomhle není nejmenší problém, protože plavaná nabízí obrovskou všestrannost. Metod, jak se splávkem můžeme kapry chytat, je hromada.
Archiv

Jak se loví na feeder

Stačí na kmenový vlasec navléknout hokejku (zahnutou PVC hadičku s karabinkou na krmítko). Pod hokejku navlečeme gumový korálek, který bude chránit uzel a na konec kmenového vlasce navážeme obratlík. Do obratlíku navlečeme návazec a do hokejky připneme krmítko – feederový košík.

Jak casto Prehazovat feeder

Běžně na feeder přehazujeme jednou za 5-15 minut. Pokud nepřijde záběr dříve. Při lovu na boilie nebo pelety to může být i delší doba, třeba 45 minut. Nejprve si představíme výhody a nevýhody dvou odlišných přístupů – častého přehazování (do 5 minut) a méně častého přehazování (nad 15 minut).

Na co se nejlépe chytají ryby

Mámě tři možnosti, buď chleba nakrájíme a jednotlivé kostky napichujeme na háček, nebo z něj uválíme kuličky. Poslední možností je chytat na větší kus chleba plovoucí na hladině, tzv. „na mlaskačku“. Tip 1: Kuličky chleba lze namočit a pak vyválet v různých posilovačích, nebo mletém či drceném koření.

Jak dlouhý prut na plavanou

Na plavanou jsou pruty podobné: delší prut bývá v délce 250–300 cm a kratší má 180–200 cm. Pro sportovní účely a v zahraničí se používají i pruty přes 10 a 14 metrů. Těžký přívlačový prut mívá 220–280 cm a lehký by měl být v délce 180–220 cm. Prut na muškaření je obvykle dlouhý 250 cm.

Jak daleko olůvko od háčku

Nejjednodušší je montáž olůvka přímo na vlasec, přičemž po jeho navlečení zhotovíme z 5-10 mm dlouhé ventilkové gumičky zarážku dvojnásobným provlečením vlasce. Vzdálenost háčku od zarážky může být 25-50 cm. Olůvko je samozřejmě průběžné, aby při záběru nekladlo odpor.

Jak lovit na plavanou

Pro chytání na plavanou si můžeme vystačit jen s malým křesílkem. Ovšem hlavně při chytání s dlouhými pruty se pak využívají i další pomůcky, které usnadňují život rybáři. Důležitá pomůcka při chytání děličkou je tzv. rolna, která slouží k odrolování děličky až k části, kde ji oddělíme od topsetu.

Jak vybrat vlasec na plavanou

Kmenový vlasec je vhodné použít v průměro od 0,12 až do 0,18mm a následné návazec zvolit vždy o menšího průměru a nosnosti než li je kmenový vlasec. Jako kmenový vlasec doporučuji použít výrobky od značek Colmic a pro návazce od značky Damyl, Milo, Colmic či Maver.

Jak navázat prut na feeder

Feederovou udicí protáhneme kmenový vlasec, na něj nasuneme průběžné krmítko, pak přidáme stoper a následně navážeme obratlík, aby se návazec zbytečně nekroutil. Dále navážeme feederovou gumu dlouhou 10 až 15 cm, na ni navážeme další obratlík, ke kterému navážeme návazec s háčkem a můžeme jít chytat.

Jaký prut na feeder

Pro method feeder jsou vhodné pruty s parabolickou nebo poloparabolickou akcí. To znamená, že při zdolávání se ohýbají tyto pruty v celé horní polovině, nebo při velkém zatížení dokonce po celé své délce. Pruty s parabolickou akcí lépe utlumí výpady ryby a snižují riziko vyříznutí háčku u ryby.

Proč vůbec neberou ryby

Důvod, proč ryby neberou se najde vždy. A samozřejmě to nikdy není naše vina. Mohou za to většinou počasí, vodohospodáři, lodičkáři, teplo, zima, vítr, bezvětří, déšť, sucho, čistá voda, kalná voda a milión dalších důvodů. Nejlepší definice braní ryb říká, že ryby nejlépe berou zítra, včera a na protějším břehu.

Jak na kapry když to nebere

Nadzvedněte nástrahu

Pokud ryby spíš jen proplouvají kolem vašeho lovného místa, moc se nekrmí a jen sem tam si zobnou, nástraha ve sloupci je může snáze zaujmout. Mezi plovoucí nástrahy patří plovoucí boilie, burizony, extrudy, kukly, rohlíkové boilie, některé pelety a umělé nástrahy.

Jak navázat olůvko na vlasec

Postup navázání:

Přímo na kmenovou šňůru či vlasec navlékneme olůvko, za něj navlékneme gumový korálek, pak uvážeme obratlík s karabinkou nějakým vhodným uzlem. Samotný návazec pak tvoří metr dlouhý fluorocarbon, na který z jedné strany uvážeme háček, z druhé uděláme smyčku, tu pak zahákneme pomocí karabinky. Toť vše!

Jak dát boilies na háček

Postup vázání jednoduchého návazce na boiliesNejprve si ustřihneme kus potahované šňůrky.Nyní na šňůrku navlékneme nástrahu, kterou zajistíme s pomocí zarážky.Teď klasickým bezuzlovým vázáním navážeme kaprový háček.Na druhé straně návazce uvážeme smyčku, přes kterou ještě přetáhneme převlek proti zamotávání návazce.

Co je to feeder prut

Slovo „feeder“ znamená v angličtině krmítko a feederový prut je tedy krmítkový prut nebo prut pro chytání s krmítkem. Samo o sobě to nestačí – hlavním poznávacím znakem feederových prutů jsou výměnné chvějivé špičky sloužící k detekci záběru.

Jak se chytá na feeder

Průběžný method feeder je velice jednoduchý na navázání. Pod krmítko navážeme adaptér na návazec. Osobně se mi osvědčily rychlovýměnné korálky, ale může to být klidně obratlík či jiný adaptér. U průběžného způsobu navázání je potřeba, aby obratlík nedržel pevně v otvoru krmítka.

Kde hledat kapry v létě

Kam na kapry v létě – řeka, rybník nebo jezero Řeky poskytují proudění vody, což přináší vyšší obsah kyslíku a probouzí kapry k větší aktivitě. Rychlejší proudy mohou být oblíbeným místem pro letní lov kaprů, zejména v prohlubních nebo za vodními překážkami.

Na co nejlépe berou ryby

7 nejlevnějších nástrah na chytání rybChléb. Na střídku či kůrku chleba chytáme nejen kapry, ale i amury.Rohlík. Rohlík miluje většina kaprovitých ryb.Vařené kroupy. Ano, kroupy byly odedávna tradiční nástrahou našich pradědů.Vařené brambory. To je trefa!Tvrdý sýr.Vařené těstoviny.

Jak nahodit s prutem

Prut držíte špičkou nahoru. Dáte ho mírně za hlavu. (přibližně do polohy 10-11 na hodinách). Samotný nához provedete rychlým plynulým pohybem vpřed a ve správný okamžik uvolníte prstem vlasec (přibližně v poloze 1-2 hodiny na ciferníku).

Kdy chytat na boilies

Chytání na boilies či pelety v jarních měsících

V době před a po tření kaprů využíváme koule s větším podílem proteinů, kapři jim dávají přirozeně přednost, protože instinktivně vědí, co je pro ně dobré. Chtějí nabrat váhu po zimě a získat dostatek energie právě ke tření.

Jak poznat záběr na feeder

Záběry na feeder jsou signalizované chvěním jemné ohebné špičky. Aby byl záběr snadno rozpoznatelný, musí vycházet vlasec z prutu přibližně pod pravým úhlem. Toho dosáhnete správným postavením prutu. Špička prutu by měla být v základní poloze mírně ohnutá (vychílení cca o 2 cm stačí).

Jak nahodit feeder

Method feederová škola – Pracuj na technice nahazováníkrok: zaujmeme stabilní postoj, zaměříme cíl, zatáhneme brzdu.krok: přehodíme překlapěč, prut je po celou dobu nasměrován k cíli.krok: prut napřáhneme pěkně pomalu, ale postupně zrychlujícím pohybem. Následně intenzivním švihem přidáme náhodu na síle.