Co je to lumbální punkce?

Co se zjistí z lumbální punkce

Některá degenerativní onemocnění jako Alzheimerova nemoc nebo jiné lze přesněji diagnostikovat pomocí vyšetření mozkomíšního moku. Lumbální punkce pomůže odhalit jiné onemocnění, které degenerativní proces jen napodobuje, např. chronickou infekci.
Archiv

Jak lezet po lumbální punkci

Po lumbální punkci pacient leží v poloze na břiše cca 2 hodiny a pak je odvezen rodinnými příslušníky domů, kde po zbytek dne dodržuje režim vleže (hlava v rovině těla). U malého množství pacientů může dojít k přechodné bolesti hlavy. Výkon se provádí tzv. atraumatickou jehlou a je zpoplatněn částkou 650,- Kč.

Jak dlouho se čeká na výsledky lumbální punkce

-výsledky vyšetření jsou známy podle druhu požadovaného vyšetření od několika minut či hodin (statim vyšetření při podezření na zánět, krvácení pod pleny mozkové) do několika týdnů (oligoklonální IgG pásy u demyelinizace) atd.
Archiv

Jak dlouho odpočívat po lumbální punkci

Po provedení lumbální punkce budete ležet cca 4 hodiny na lůžku neurologického oddělení. Během této doby budou k dispozici předběžné základní výsledky vyšetření.

Jak bolí Lumbálka

Vyšetření může být provázeno mírným krvácením z místa vpichu v důsledku drobného poranění podkožních žil. V následujících dnech se může dostavit mírná až středně těžká bolest hlavy a mírné ztuhnutí šíje, které je způsobeno menším snížením objemu mozkomíšního moku. Potíže mizí v několika dnech a jsou zcela nezávažné.

Jak dlouho bolí záda po lumbální punkci

Bolesti se vyskytují zpravidla po zaujmutí vertikální polohy, po uložení páteře do horizontální polohy (lehnutí si) zpravidla mizí. Při vztyčené poloze je totiž v páteřním kanálu několikanásobně vyšší tlak než při poloze horizontální. Potíže trvají typicky dny (nejčastěji 4 dny), mohou ale přetrvávat i měsíce.

Co s sebou na lumbální punkci

S sebou do nemocnice přineste zprávu z neurologického vyšetření a výsledky ostatních provedených vyšetření (CT nebo MR vyšetření mozku, vyšetření očního pozadí, odběry – koagulace) + vyplněné žádanky k vyšetření mozkomíšního moku, pokud Vám byly lékařem vydány.

Co jíst po lumbální punkci

Po výkonu klid. režim na lůžku 24 hodin, z toho 2 hod. po zákroku na břiše, optimálně bez polštáře dle individuální snášenlivosti. Nutný je dostatečný příjem tekutin (neslazené čaje, běžné stolní vody, ne minerálky či džusy).

Kdy se dělá punkce

K punkci se většinou přistupuje u akutně se rozvíjejících potíží, kdy dutiny a jejich okolí citelně bolí, pacient mívá horečku, rýmu a celkově mu není dobře a kdy rentgen potvrdí rozsáhlý zánět zejména v největší čelistní dutině.