Co je to LUTR?

Jak zjistit jestli je kvas hotový

Přípravu kvasu je třeba provést správně

Špatnou pálenku poznáte na první pohled, tedy spíše na první ochutnání. Kromě toho, že mívá možná až příliš vysoký obsah alkoholu, bývá kyselá a nepříjemně škrábe v krku.

Jak funguje Palirna

Páry zkondenzované v deflegmátoru vytváří zpětný tok (reflux). Velikostí zpětného toku (chlazením deflegmátoru ) řídíme celý destilační proces. Při velkém zpětném toku dostáváme destilát o vyšší lihovitosti, při malém zpětném toku je výsledný destilát méně lihovitý.

Jak zjemnit calvados

A další otázka, jak zjemnit calvados

Jak udělat Jablkovici Celá jablka nadrtíme v drtičce, naplníme jimi sud(y) a ponecháme několik měsíců kvasit na temném a chladném místě s teplotou do maximálně 15°C. Chcete-li docílit skutečně prvotřídní kvality pálenky a vlastníte lis na ovoce, použijte pro kvas jablečný mošt.

Jak vznika metanol v alkoholu

Při teplotě kolem 60 stupňů se z něho odpařuje metanol, takže je třeba topit po kotlem obezřetně a tuto dávku zachytit a vylít. Pak se začne oddělovat etanol, asi při teplotě kolem 80 stupňů, a na to páleničáři čekají. "Metanol je ale v každé pálence, je to jeho přirozená součást.

Jak dlouho vydrží kvas

Dobře vedený kvas vydrží v chladničce o hladu třeba i měsíc nebo dva, poté se však musí omlazovat (= rozkrmit) v několika cyklech. Malé množství rozkvasu (nakrmeného kvasu připraveného k pečení) se umístí do čisté (!)

Jak poznat kvalitní kvásek

Kvásek neroste a nemá bublinky

Pokud je kvásek ve stavu rození (tj. kvásek teprve zakládáte a má jen pár dní), je tento stav pár dní po založení běžný a je třeba vydržet a krmit, brzy se kvasinky namnoží a on se opět rozjede. Druhou možností u mladého kvásku je nehodná konzistence (špatný poměr mouky a vody).

Jak dlouho trvá vypálení

Vypálení destilátu trvá přibližně u objemu do 100 l 2 hod, 300 l 3 hod.…. Můžete čekat přímo na místě, nebo se vrátit po vypálení destilátu.

Jak dlouho trvá vypálení kvasu

Podle zákona si můžete pro svou potřebu nechat vypálit 30 litrů 100% alkoholu, tedy 60 litrů 50%. Pálení obvykle trvá kolem dvou hodin, ve své pálenici se už domluvíte, kdy kvas můžete přivézt a kdy si máte přijet pro hotovou pálenku, jaké lahve doporučují.

Jak dlouho nechat otevřenou slivovici

První, co je třeba před samotnou archivací slivovice a dalších vysokoprocentních pálenek udělat, je, nechat je takzvaně vydýchat. Tahle fáze trvá zhruba čtrnáct dní, kdy byste alkohol měli uložit v otevřených nádobách naplněných zhruba do tří čtvrtin objemu.

Kdy ředit pálenku

Pálenku ředíme na požadovanou lihovitost destilovanou vodou potravinářskou. Lijeme ji vždy za stálého míchání do alkoholu. Voda musí mít stejnou teplotu jak destilát. Při nedodržení těchto zásad hrozí zakalení pálenky.

Jak poznat že je tam metanol alkohol

Na "zasvěcených" internetových diskusích se dočtete, že jakmile je v lihovině přítomen metylalkohol neboli dřevný líh, hoří jinou barvou plamene než lihovina, která je v pořádku. Ano, metanol hoří oranžovým plamenem, kdežto etanol modrým, ale to platí pouze pro čisté látky.

Proč je pro nás jedovatý methanol

Metanol sám o sobě vykazuje nízkou toxicitu, ale produkuje toxické metabolity. Metanol se metabolizuje alkoholdehydrogenázou v játrech na formaldehyd a následně aldehyddehydrogenázou na kyselinu mravenčí. Ta se teprve pomalu metabolizuje na CO2 a H2O.

Jak se krmí kvásek

Kvásek se krmí stejným způsobem, jako když ho aktivujeme v prvním kroku při pečení chleba. Pokud zrovna v týdnu nepečeme, vždy jedenkrát za týden od posledního krmení kvásek nakrmíme. Aby byl kvásek silný a zdravý, je třeba pro krmení dodržovat poměr 1:4:4 (tj. 5 g kvásku, 20 g mouky, 20 g vody).

Jak si udělat kvásek

Kvásek je hrst čistě namleté celozrnné hladké žitné mouky smíchané s vlažnou vodou. Směs si rozmícháme v uzavíratelné sklenici, kterou necháme stát v teple, samozřejmě zatím bez víčka. Směs začne zhruba po čtyřech dnech kvasit a vznikne malý živý organismus.

Jak dlouho má vzejít kvásek

Kvas v teple vyhladoví za 24 hodin, v mírném chladu za 48 a v lednici za 5 dnů. Do vrcholné kondice se po nakrmení dostane při 25 °C asi za 6-12 hodin (podle procentuálního poměru starého kvasu při krmení), v ten moment je vhodné zadělat těsto a využít tak kypřících schopností kvasu.

Jak probudit kvásek

Nakonec to nejdůležitější, a to návod, jak kvásek opět probudit. V troše vlažné vody (asi 50 g) kvásek co nejlépe rozmíchejte a doplňte moukou do obvyklé hustoty. Přes noc by se měl probudit, nicméně doporučuji pak ještě alespoň jeden krmicí cyklus (takže vyhodit vše až na lžíci nebo dvě a doplnit podle potřeby).

Kdy pálit třešně

Kvašení je ukončeno za 10 až 14 dnů. Po dokvašení je nutné pálit co nejdříve. Z 300 kg třešní lze získat 9 až 12 litrů absolutního alkoholu.

Co je to Lajtr

První pálení bylo „na hrubo“. Vznikla při něm pálenka zvaná „lajtr“ s koncentací alkoholu kolem 30%. Vzniklý produkt bylo nutné ještě jednou přepálit, aby se zvýšila koncentrace a oddělily se jednotlivé složky.

Jak zastavit octové kvašení

Těsným uzavřením nádob se hledí omezit přístup vzduchu a tím především potlačit octové kvašení, kterým se tlumí normální průběh kvašení a snižuje výtěžek alkoholu.

Jak poznat pravou slivovici

Dobrá slivovice voní po kvase a nedrhne v krku. Zda slivovice voní krásně po kvase, to většina z nás lehce pozná. Pokročilejší degustátoři mohou vyzkoušet i další test kvality. Stačí si kapku slivovice promnout mezi prsty a dle odporu tekutiny zjistíte, že pijete kvalitní destilát.

Jak poznat špatnou slivovici

Co by mělo být ve Slivovici cítit (chuť, aroma)

Musí vonět a chutnat po švestce a nesmí v ní být cítit nežádoucí dochuti a vady. Ideální je, když v chuti nalezneme i chuť a vůni pecek, ale ta by neměla přebít chuť švestek.

Jak dlouho nechat větrat pálenku

Čerstvou pálenku musíte nechat vyvětrat. To trvá asi 10 až 14 dní. Mezi základní chemické procesy probíhající při ležení pálenek patří esterifikace (reakce alkoholů s organickými kyselinami) a oxidace (přeměna alkoholů v aldehydy a organické kyseliny případně ketony).

Jak se ředí alkohol

Využijte měkkou vodu

Na původu vody tolik nezáleží, důležitá je její kvalita, tvrdost – respektive v tomto případě měkkost – a obsah minerálních látek. Voda musí být při ředění pálenky měkká nebo měkčená. Můžete také použít destilovanou vodu pro potravinářské účely.

Jak chutna metanol

Metylalkohol se podle chuti, pachu ani barvy nedá od běžného alkoholu (etanolu) rozeznat. Jeho přítomnost se zjišťuje v laboratoři pomocí plynové chromatografie. Žádný rychlý test na metanol ve formě např. lakmusového papírku bohužel neexistuje.

Proč hoří alkohol

Směs alkoholu a vody hoří tehdy, když v ní koncentrace etanolu převýší 45 %. Ten má chemický vzorec C2H5OH, jeho molekula se tedy skládá z kyslíku, šesti atomů vodíku a dvou atomů uhlíku. Právě ony mění při hoření svou stálou adresu.