Co je to magma a láva?

Jaký je rozdíl mezi lávou a magmatem

Láva označuje taveninu, která se dostane na povrch, kdežto magma je tavenina, která je uvnitř v zemském tělese.

Co to je magma

Magma je termín označující směs roztavených hornin a plynů, která se nachází pod povrchem Země a dalších terestrických těles. Vyjma roztavených hornin může magma obsahovat i krystaly různých minerálů, rozpuštěné plyny či bublinky.

Jak se dělá láva

Láva: 1 lžíce saponátu na nádobí smíchaná se lžící prášku do pečiva (nebo jedlé sody) a potravinářského barviva. Směs můžeme rychle smíchat ve skleničce a poté rychle nalít do dutiny sopky. Přilitím octa do sopky začne chrlení lávy. Chrlení lávy je velmi efektní a dětem se velmi líbí.

Co obsahuje láva

Je tvořena roztavenými fázemi hornin, krystaly a plyny, které při kontaktu s okolním prostředím začínají vlivem nevyvážené teploty chladnout. Láva se většinou dostává do vzájemné interakce se dvěma nejdůležitějšími prostředími – vodou a vzduchem, které ovlivňují její výsledný vzhled (texturu, strukturu) a vlastnosti.
Archiv

Jak hluboko je láva

Krb bývá v hloubce 5–30 km pod povrchem země. Parazitický kráter: Pokud je sopka vysoká, magma neputuje pouze sopouchem, ale hledá si i jiné cesty, které pak ústí na svazích vulkánu. Magmatu vyvrženému na povrch se říká láva. Jde o roztavenou horninovou hmotu, jejíž obvyklá teplota je 700 až 1200 °C.

Kde vzniká láva

Vznik a druhy sopek

Magma je tekutá hmota s teplotou od 600 do 1200 ° C, která se pohybuje v oblasti zemského pláště, začínajícího 10 až 40 kilometrů pod povrchem. Ta se směrem ven dere přes takzvaný vulkanický komín – tam dochází k jejímu odplynění a po výronu se taková hmota nazývá láva.

Kde je magma

Magma – žhavotekutá tavenina, proniká litosférou. Hromadí se v magmatických krbech, kde tvoří primární geologická tělesa uvnitř litosféry (tělesa hlubinných hornin) nebo vystupuje přímo na povrchu (tělesa výlevných hornin).

Jak teplá je láva

Magmatu vyvrženému na povrch se říká láva. Jde o roztavenou horninovou hmotu, jejíž obvyklá teplota je 700 až 1200 °C.

Jak rychle teče láva

Rychlost lávových proudů je velmi různorodá (KUKAL, Z., 1983, 124). Viskózní kyselé lávy tečou zpravidla velmi pomalu, jsou to pouze cm/h – m/h. Havajské sopky uvolňují proudy o rychlostech 300 m /h – 3 km/h. Nejrychlejší jsou samozřejmě bazické taveniny, které mohou dosahovat desítek km/h.

Proč vybuchne sopka

Dojde-li zde k nahromadění dalšího magmatu, jehož množství překračuje únosnou tlakovou a teplotní mez, může si magma prorazit cestu až na povrch. Naopak z magmatu, které si tuto cestu nenajde, mohou vznikat podpovrchová vulkanická tělesa.

Jaká je teplota lávy

Jako lávu označujeme magmatickou směs, která se dostává na povrch v důsledku sopečné činnosti. Jedná se o roztavenou horninovou hmotu o teplotě 900 – 1100°C. Láva se může objevit na povrchu jak v průběhu erupcí (video), tak i po jejich ukončení jako klidně vytékající proud taveniny z vulkánu (např. havajské sopky).

Co to je kaldera

kaldera rozsáhlý kráter o průměru několika kilometrů až desítek kilometrů, vzniklý zpravidla propadnutím (kolapsem) centrální části sopky do vyprázdněného magmatického ohniště (krbu).

Jak se jmenuje největší sopka na světě

Mauna Loa (v jazyce původních obyvatel dlouhá hora) je aktivní štítová sopka, ležící na ostrově Havaj, který je součástí Havajských ostrovů v Tichém oceánu. Její výška od mořského dna až k vrcholu činí cca 10 km a její základna má průměr 120 km.

Co vyvrhuje sopka

Sopky kromě magmatu a plynů vyvrhují i pevné látky (nesoudržné sopečné vyvrženiny tzv. pyroklastiky), a to zejména ještě před výlevy samotných láv, kdy dochází k erupcím par a plynů, při nichž se do atmosféry dostává velké množství pyroklastického materiálu.

Co to je sopka

sopka – Geologická encyklopedie. sopka (vulkán) místo, kde láva a sopečné (vulkanické) plyny vystoupí na zemský povrch, ať již na souši nebo pod vodou. Většina sopek mívá sopečný kužel tvořený utuhlou lávou nebo sopečnými vyvrženinami neboli viz pyroklastickými horninami, které obklopují kráter.

Co je to štítová sopka

Štítová sopka je druh sopky s velice mírně ukloněnými svahy, které tvoří mnoho vrstev vysoce mobilní a tedy málo viskózní lávy s malým obsahem podílu SiO2. Oproti stratovulkánům nebývají štítové sopky explozivního charakteru a jejich erupce se projevují výlevem značného množství lávy do okolí.

Kde jsou v Evropě činné sopky

Jediná v současnosti trvale aktivní sopka přímo na evropském kontinentu se vypíná nad Neapolí do výšky 1281 metrů.

Kdy naposledy vybuchla Etna

Etna na rozdíl od Vesuvu, který naposledy vybuchl v roce 1944, je neustále činná. K menším či větším erupcím dochází prakticky každé dva roky. Poslední nebezpečný výbuch sopky byl v roce 1997, kdy proud lávy spálil některé nejvýše položené budovy. V létě 2014 sopka zkomplikovala leteckou dopravu nad Katánií.

Co to je tuf

Tuf (z italského tufo, což má stejný význam jako latinské tofus) je druh horniny ze sopečného popelu (pyroklastika) vyvrženého během sopečné erupce a postupem času konsolidovaného do jednolité masy. Na rozdíl od tufitů, které vznikají uložením a zpevněním ve vodě, jsou tufy zpevňovány na souši.

Co to je erupce

Erupce nastane, pokud celkový tlak uvolněných sopečných plynů dosáhne meze, kdy je jimi generované tlakové napětí schopné prorazit nadložní vrstvy. Během erupce je pak magma vyvrhováno pod tlakem na povrch, přičemž se do atmosféry uvolní sopečné plyny.

Kde se nachází nejaktivnější sopka na světě

Kilauea – Havaj, USA

Na Big Islandu – jednom z havajských ostrovů se nachází v současnosti nejaktivnější sopka světa. Po mnoho let byla považována za poměrně klidný vulkán.

V jakých státech jsou sopky

4. pliniovské erupce

Sopka Typ Stát, oblast
Pinatubo Stratovulkán Filipíny
Krakatau Kaldera Indonésie
Popocatépetl Stratovulkán Mexico
Mauna Loa Štítová sopka Havajské ostrovy

Co dělat na Sicilii

31 míst co vidět na SicíliiErice. Turistické město, Hrad.Etna. Sopka.Enna. Turistické město, Hrad, Katedrála, Hora, Vyhlídka.San Vito Lo Capo. Písčitá pláž, Letovisko.Palermo. Město, Katedrála, Palác.Agrigento. Archeologické nalezištěCefalu. Letovisko, Písčitá pláž, Katedrála, Hora, Vyhlídka.Taormina.

Jak se dostat z Catanie na Etnu

TIP: Pokud nemáte k dispozici auto, můžete využít dopravy autobusem z Catanie. Linka společnosti AST Autolinea Bus odjíždí z nádraží na Piazza Papa Giovanni XXIII v 8:15 ráno tam a zpět z Etny v 16:30. Zpáteční lístek stojí asi 7 €.

Jak vzniká TUF

Vulkanický tuf je usazená hornina ze sopečného popela, která vzniká při sopečné erupci a následném usazení při působení vzduchu. Tuf je poměrně měkký materiál a ve stavebnictví se využíval už době antiky. Jsou z něho také vytesané některé sochy na Velikonočních ostrovech v Polynésii.