Co je to Meristem?

Co je to kambium

Česky kambium je rostlinné pletivo, pomocí něhož vzniká sekundární dřevo a sekundární lýko. Řadí se mezi druhotná dělivá pletiva – sekundární meristémy. Ve stonku rostliny vytváří kambium válec, který tloustne do šířky (kmen stromu). U dřevin vytváří letokruhy, u nichž je patrná pouze vrstva dřeva.

Kde se nachází Felogen

Felogén (perikambium, korkové kambium) je druhotný meristém, který se zakládá pod pokožkou rostlin a způsobuje její tloustnutí. Směrem dovnitř stonku vytváří parenchymatické buňky zelené kůry.

Jakou funkci má Dělivé pletivo kořene

Dělivá pletiva (meristemy) jsou tvořena drobnými buňkami se zachovanou schopností dělení – pouze z nich vznikají další pletiva a nové rostlinné orgány. Z dělivých pletiv postupným zvětšováním a přeměnou buněk vznikají pletiva trvalá (krycí, vodivá, zpevňovací ap.), jejichž buňky už nemají schopnost se dále množit.
ArchivPodobné

Co je Protomeristém

Původní meristém – protomeristém (promeristém): Nachází se ve vrcholu stonku a kořene a v listovýchprimordiích. Vznikají z něj buňky primárního meristému. Primární (prvotní) meristém: Vzniká z původního meristému.
Archiv

Kde se nachází kambium

Kambium se zakládá ve středním válci jakožto prstenec meristematických buněk, probíhající jak cévními svazky (svazkové, fascikulární kambium), tak dřeňovými paprsky (mezisvazkové, interfascikulární kambium). Svazkové kambium produkuje centripetálně elementy xylému a centrifugálně elementy sekundárního floému.

Co patří ke krycím Pletivům

Mezi krycí pletiva patří pokožka (epidermis), průduchy, trichomy (chlupy), hydatody, a další. Epidermis (pokožka) je jednovrstevné pletivo chránící rostlinu především na listech, stoncích a kořenech.

Co produkuje kambium

Kambium se zakládá ve středním válci jakožto prstenec meristematických buněk, probíhající jak cévními svazky (svazkové, fascikulární kambium), tak dřeňovými paprsky (mezisvazkové, interfascikulární kambium). Svazkové kambium produkuje centripetálně elementy xylému a centrifugálně elementy sekundárního floému.

Co je to rostlina

Rostliny jsou skupinou organizmů, které jsou převážně fotosyntetické. Vytvářejí kyslík nutný pro existenci většiny organizmů, jsou nedílnou součástí životního prostředí (např. v něm zadržují vodu), jsou zdrojem potravy pro živočichy i člověka. Rostlinami se zabývá botanika.

Jak se dělí pletiva

Na primární stavbě (tj. před potencionálním sekundárním tloustnutím) těla vyšších rostlin se podílejí následující čtyři typy pletiv: pletiva meristematická, pletiva základní, pletiva krycí a pletiva vodivá. Všechny tyto čtyři typy pletiv se skládají z charakteristických typů buněk a obvykle plní více než jednu funkci.

Co produkuje Felogen

Felogen (korkotvorné kambium)

Felogen produkuje sekundární kůru (peridermis), která u většiny dřevin nahrazuje odumírající primární krycí pletivo (epidermis). V kořeni vzniká felogen většinou z pericyklu.

Co je to Apoplast

V rámci rostlinných pletiv či celých rostlin se pak často užívá pojem symplast (pro navzájem propojené protoplasty sousedních buněk) a apoplast (pro systém jejich buněčných stěn a mezibuněčných prostor).

Co to je stonek

Stonek je nadzemní část rostliny, která nese listy, pupeny a generativní orgány (květ, plod a semeno). Její další funkcí je ukládání zásob, zajištění transportu živin a případně má i funkci asimilační (pokud obsahuje chloroplasty) (1).

Co je to Trichom

Trichom („chlup“) je dlouhý výčnělek na pokožce rostliny, vznikající z pokožkových buněk rostliny. Může být jednobuněčný i vícebuněčný. Buňky mladých trichomů jsou živé; buněčný obsah dospělých trichomů často odumírá.

Co je to Rhizodermis

Pokožka nadzemních orgánů se nazývá epidermis, pokožka kořene rhizodermis (z řec. rhiza= kořen). Pokožku většinou tvoří jediná vrstva těsně k sobě přiléhajících buněk bez chloroplastů (s výjimkou průduchů).

Co vzniká činnosti Felogenu

Felogen produkuje sekundární kůru (peridermis), která u většiny dřevin nahrazuje odumírající primární krycí pletivo (epidermis). V kořeni vzniká felogen většinou z pericyklu. Činnost felogenu v kořeni je méně intenzivní než ve stonku.

Co vylučují rostliny

Ve dne, kdy svítí slunce, probíhá v listech fotosyntéza a rostliny z oxidu uhličitého a vody vyrábí kyslík a sacharidy. Kyslík vypouští do atmosféry a sacharidy si nechávají v buňkách jako zdroj energie nebo jako stavební materiál pro další části rostliny.

Co je druh u rostlin

„Druhy jsou skupiny rostlin, které v mezích své proměnlivosti plodí shodné potomstvo.

Co to je parenchym

Parenchym je označení pro funkční tkáň nebo buňky nějakého orgánu. Tato tkáň nebo buňky zajišťují samotnou funkci daného orgánu, a pro každý orgán jsou charakteristické. Například mozkový parenchym je tvořen neurony a neurogliemi. Protikladem parenchymu je stroma, což je podpůrná tkáň.

Co je to Sklerenchym

Sklerenchym je rostlinné pletivo, někdy se mu říká kamenné buňky. Vyskytuje se v plodech (je dobře pozorovatelné mikroskopem v hrušce) a svazcích cévních. Neobsahuje mezibuněčné prostory, tzn. interceluláry.

Co jsou Cystolity

Epidermis listů fíkovníků (Ficus) je třívrstevná. Nápadně velké epidermální buňky se nazývají lithocysty. V nich jsou na lopatkovitě rozšířených celulózních stopkách uloženy hroznovité shluky uhličitanu vápenatého, tzv. cystolity.

Co je Koleoptile

Vzcházení – fenofáze, kdy rostliny na sledované ploše vzcházejí a začínají řádkovat. Jednotlivá rostlina vzchází, jakmile nad povrch půdy pronikne hrot její zárodečné pochvy (koleoptile).

Co to je lodyha

Lodyha (caulis) je nadzemní nedřevnatý stonek bylin, který nese listy (na rozdíl od stvolu). Listy nejsou jen na jedné části stonku – jsou rozmístěny po celé jeho délce, stonek navíc přetrvává jen jedno vegetační období.

Co je to šlahouny

Šlahoun (specializovaný typ výhonku) je neodborný název pro pružný dřevnatý výběžek stonku z úžlabí přízemních listů. Bývá zpravidla nevětvený, listnatý. Nese na zkrácených větévkách (brachyblastech) květenství nebo květy, např. ostružiník (Rubus fruticosus).

Čím se liší trichomy a Emergence

lupulinové žlázky; •trichomy absorpční: jsou schopné přijímat vodu a v ní rozpuštěné anorganické látky. Jsou to především trichomy tvořící kořenové vlášení, tzv. rhiziny. Emergence jsou mnohobuněčné výběžky pokožky, do nichž vniká podpokožkové pletivo.

Co je to Allorhizie

V primární kořen neboli hlavní kořen se mění kořínek při prorůstání do půdy (2). Ten buďto brzy zaniká nebo dál růst a nepravidelně se větvit, při růstu a nepravidelném větvení se tento typ kořenové soustavy nazývá allorhizie.