Co je to Mezenchym?

Co vzniká z Mezoderm

Mezi lidské orgány mezodermálního původu patří například svaly, kostra, oběhová soustava, vylučovací soustava, pohlavní soustava; v podstatě však také orgány vzniklé ze stěn coelomu (např. část cévní soustavy) a dále struna hřbetní.

Jak se nazývá nauka o tkáních

Histologie (z řečtiny: histos = tkáň, logos = nauka) je vědní disciplína, která se zabývá studiem mikroskopické struktury živočišných tkání (rostlinné tkáně – pletiva – jsou také zkoumány histologicky) a orgánů mnohobuněčných organismů. Je předmětem studia na přírodovědeckých a lékařských fakultách.

Co je to Ektoderm

Ektoderm je termín s velkým významem v embryologii. Jedná se o zevní zárodečný list, který se vyskytuje u vyvíjejícího se zárodku, a který se stává základem celé řady tkání našeho organizmu (např. epitelů a nervové trubice).

Co je to Entoderm

Entoderm nebo také endoderm je vnitřní zárodečný list, vznikající během embryogeneze. Vzniká imigrací buněk do vnitřního prostoru gastruly.

Co je to epitel

Epitel neboli epitelová tkáň je jedním ze čtyř základních typů tkání. Epitel je vrstva buněk, která kryje povrch těla nebo vystýlá nějakou tělní dutinu (např. břišní, hrudní, pánevní apod.). Až na drobné výjimky jsou všechny vnější a vnitřní povrchy těla pokryty epitelem.

Co je to Urotel

Přechodný epitel (přechodní epitel, urotel) je typ pletiva, který se skládá z více řad epiteliálních buněk, které se mohou rozpínat a smršťovat a tím mění svůj tvar. Je to typický epitel pro močový měchýř.

Co je to Mezoderm

Mesoderm vzniká ve třetím týdnu vývoje zárodku, který se označuje, jako gastrulace. Gastrulace začíná vývojem primitivního proužku, skrz který následně invaginují buňky pod epiblast. Buňky, které při invaginaci zůstanou ve střední časti, se nazývají mesoderm.

Co je to Endoderm

Entoderm nebo také endoderm je vnitřní zárodečný list, vznikající během embryogeneze. Vzniká imigrací buněk do vnitřního prostoru gastruly. Entoderm se zpočátku skládá ze zploštělých buněk, které se postupně řadí do sloupců.

Co je to Gastrulace

Gastrulace je u člověka složitý proces, v němž se uplatňuje buněčná migrace, výběrové dělení některých skupin buněk a další mechanismy. Před gastrulací vypadá zárodečný terčík lidského embrya jako placička tvořená pouhými dvěma vrstvami (hypoblastem a epiblastem).

Co vzniká ze Somitu

Přeměna prvosegmentů (somitů)

myotom = mediální → Uchovávají si epitelové a segmentální uspořádání a dají vznik kosternímu svalstvu.

Co je Mezotel

Mezotel je tenká vrstva dlaždicobunečného epitelu, která pokrývá některé tělesné dutiny − pleura, peritoneum, perikard a mediastinum. Vrstva mezotelu, která pokrývá orgán se nazývá viscerální mezotel a ze strany dutiny je to parietální mezotel. Mezotel je součástí serózy.

Kde se nachází epitel

Epitel kryje vnější nebo vnitřní povrchy organismu, má žlázovou funkci (většina žláz v těle, včetně jater, slinivky, štítné žlázy a adenohypofýzy je tvořena epitelovou tkání), specializované epitely mají smyslovou funkci (neuroepitel) nebo podpůrnou (epitelové retikulum brzlíku).

Co je Papilokarcinom

Uroteliální karcinom / karcinom z přechodních buněk je nádor vycházející z této tkáně, nejčastěji je v močovém měchýři. Tento nádor často roste ve formě bradavičnatých výrůstků – papil, je pak označován jako papilokarcinom.

Co je to Blastula

Blastula je rané embryonální stadium, ve kterém má zárodek kulovitý tvar a uvnitř obsahuje dutinu, blastocoel. V klasickém schématu embryonálního vývoje vzniká v procesu blastulace (blastogeneze) z moruly, což je plná koule.

Co to jsou tkáně

Tkáně jsou soubory buněk stejného tvaru a jedné hlavní funkce, které vznikly specializací buněk. Rozlišujeme pět typů tkání: epitely, pojiva, svalovou a nervovou tkáň a krev. Soubor tkání pak tvoří jednotlivé orgány.

Jak poznat rakovinu močového měchýře

Jak se rakovina močového měchýře projevuje Nejčastějším příznakem je nález krve v moči. Typické je, že krví zbarvená moč se objeví bez dalších příznaků jako je bolest nebo potíže při močení.

Co je Uroteliální karcinom

Uroteliální karcinom / karcinom z přechodních buněk je nádor vycházející z této tkáně, nejčastěji je v močovém měchýři. Tento nádor často roste ve formě bradavičnatých výrůstků – papil, je pak označován jako papilokarcinom.

Co je to morula

Morula je plný kulovitý shluk buněk (blastomér), vznikající v prvotních fázích embryogeneze, a to překotným dělením oplodněného vajíčka. Na jejím povrchu se v procesu rýhování vytvářejí typické (často pro určitou skupinu živočichů specifické) rýhy.

Co to je zygota

Zygota je buňka s kompletní sadou chromozómů (u člověka to znamená sestavu 2n – diploidní – to jest každý chromozóm ve dvou kopiích). Zygota vzniká oplozením – splynutím pohlavních buněk, u člověka to značí samčí gametu (spermie) a samičí gametu (vajíčko).

Co to je buňka

Buňka (lat. cellula) je základní stavební a funkční jednotka těl živých organismů, nikoliv však těch nebuněčných, jako jsou viry, viroidy a virusoidy. Jsou obklopené membránou a uvnitř obsahují koncentrovaný vodný roztok různých látek (cytoplazmu). Obvykle obsahují genetický materiál a jsou schopné se dělit.

Co to je pojivo

Pojivo je vazná látka spojující částice jiné tuhé hmoty v celek.

Kde bolí močový měchýř

Bolest je typicky v podbřišku nad stydkou sponou a někdy může vyzařovat do třísel, pochvy, močové trubice, konečníku či do křížové oblasti. Samotné močení většinou nebývá doprovázeno obtížemi – pálení a řezání při močení je málo časté. Pacientky velmi často trpí také bolestmi při pohlavním styku.

Jak bolí rakovina močového měchýře

Nevysvětlitelná bolest

Mezi příznaky rakoviny močového měchýře totiž patří i nevysvětlitelné bolesti břicha. Mohou se šířit i do boků, pánve nebo kostí dolních končetin. „Bolesti v kříži mohou být rovněž příznakem tohoto onemocnění. Často již bohužel znamenají pokročilejší stadium,“ dodává Josef Štolfa.

Kam metastazuje nádor močového měchýře

zpočátku tumor roste ve sliznici, pak časně proroste do submukózy, svaloviny a okolního tuku, metastazuje do uzlin pánevních, později paraaortálních, vzácněji hematogenně.

Co je to vajíčko

Vajíčko (latinsky ovum) je samičí pohlavní buňka. Slouží k pohlavnímu rozmnožování organismů a nese genetický materiál matky. Když dojde k oplodnění (splynutí se samčí pohlavní buňkou), vzniklá buňka se nazývá zygota. Proto říkáme, že zygota vznikne splynutím vajíčka a spermie.