Co je to Mezideponie?

Kdy je zemina odpad

Zemina je odpadem

Pokud subjekt nechce nebo nemůže výkopovou zeminu, která mu vznikla v rámci jeho stavební činnosti využít v místě stavby a rozhodne se zeminu netestovat dle výše uvedené vyhlášky, stává se výkopová zemina odpadem.

Co je deponie zeminy

deponie, což je dočasné místo vymezené k uložení vykopané zeminy. Cena uložení výkopové zeminy na deponii se pohybuje kolem 300 korun za jeden kubík (přičemž 1 m3 výkopové zeminy váží přibližně 1,5 tuny), uložení sutě bývá asi o třetinu dražší.

Jak se nakládá s odpady

Nakládejte s komunálním odpadem jako ob- vykle. Třiďte jako obvykle do barevných kontejnerů (pytlů). Směsný komunální odpad odkládejte do čer- ných kontejnerů (na místa k tomu určená). Jednorázové ochranné pomůcky (roušky/re- spirátory/rukavice) můžete po použití odklá- dat do směsného komunálního odpadu.

Co s přebytečnou hlínou

Firmy většinou zeminu odvážejí na rekultivační skládky. Každá specializovaná firma má v nabídce vícero míst, kam zeminu odváží a proto si můžete vybrat lokalitu blízkou vašemu bydlišti tak, abyste platili co nejkratší dojezdovou vzdálenost.

Kam s kontaminovanou zeminou

Při havárii může být zasažena okolní půda. Kontaminovanou zeminu je tedy třeba odbagrovat a odvézt na biodegradační plochu. Postižená oblast je potom zavezena čistou zeminou. Místa zasažená ekologickou havárií je třeba sledovat pomocí odebírání a analyzování vzorků, aby bylo zajištěno úplné odstranění následků havárie.

Co to je deponie

Co je deponie Deponie jsou skládky zemin, písků, stavební suti a dalších surovin. Odpad vznikající při stavební činnosti je tedy možné uskladnit na specializovaných skládkách a následně zužitkovat při jiných stavebních činnostech.

Jak se zbavit hlíny

Zeminu můžete odvézt svépomocí, pak musíte splnit podmínky dané zákonem. Jednodušším řešením je odvoz zeminy prostřednictvím firmy, která vám ji ze zahrady odveze kontejnerovým nákladním vozem na skládku či na jiné místo určení.

Kdo musí vést evidenci odpadů

Kdo má povinnost vést průběžnou evidenci Každý, kdo produkuje nebo nakládá s odpady s výjimkou fyzických nepodnikajících osob – občanů, musí podle zákona o odpadech č. 185/2001 Sb. vést průběžnou evidenci odpadů.

Jak se dělí odpad

Dělení Odpady lze dělit z různých hledisek. Podle skupenství hmoty se dělí na pevné a kapalné, podle původu na odpady z těžby, průmyslové odpady, zemědělské odpady a komunální odpady. Specifickým druhem odpadu jsou odpady z výroby, především strojírenské.

Jak odvézt zeminu

Zeminu můžete odvézt svépomocí, pak musíte splnit podmínky dané zákonem. Jednodušším řešením je odvoz zeminy prostřednictvím firmy, která vám ji ze zahrady odveze kontejnerovým nákladním vozem na skládku či na jiné místo určení.

Jak uchovávat substrát

Jak správně uskladnit půdu Ornici nevrstvěte na velké hromady, ale spíš do podlouhlých útvarů o výšce maximálně 1,5 metru. Během stavby na hromadě likvidujte plevel, aby se ornice nestala zásobárnou jeho semen a oddenků. Téma ochrany vrchních vrstev půdy a její uskladnění důkladně proberte i s realizační firmou.

Co se zeminou ze stavby

V případě, že výkopová zemina je odpadem, pak s ní lze nakládat buď v zařízení schváleném v souladu s ustanovením § 14 odst. 1 zákona o odpadech, tj. schváleném krajským úřadem, nebo jí lze využít v zařízení provozovaném v souladu s ustanovením § 14 odst. 2 zákona o odpadech, tzn.

Co patří do suti

Jedná se o cihly, beton, sklo, plasty, kovy, asfaltové směsi, dehet, keramiku, zeminu, štěrk, izolační materiály. Může se jednat taky o barvy a obaly od barev, okenní rámy, kusy trubek nebo třeba kliku i záchodovou mísu.

Co je to černá skládka

Černá skládka je obecně místo, které není určeno pro skladování odpadu a kde je odpad nelegálně odkládán. Osoby, které sem odpady nelegálně odkládají, jsou obvykle obtížně dohledatelné. V praxi se tak jedná často o odlehlá místa, ze kterých se postupem času stávají smetiště různých druhů odpadu.

Jak správně třídit odpad

Modrý kontejner slouží k vyhazování papíru, žlutý je na plasty, do hnědého kontejneru dávejte biologický odpad. Nápojové kartony můžete v některých obcích házet do žlutého kontejneru, jinde na ně mají speciální nádoby. Elektroodpad patří do specializovaných kontejnerů nebo na ekodvůr. To samé platí pro baterie.

Kam dát zeminu

Zeminu můžete odvézt svépomocí, pak musíte splnit podmínky dané zákonem. Jednodušším řešením je odvoz zeminy prostřednictvím firmy, která vám ji ze zahrady odveze kontejnerovým nákladním vozem na skládku či na jiné místo určení.

Co se zeminou

Vzhledem k tomu, že zemina pro květináče při používání ztrácí živiny, je dobré abyste před opětovným použitím smíchali starou zeminu s novou a tím ji osvěžili. Jedním z nejjednodušších způsobů, jak znovu použít zeminu pro květináče, je přidat ji do stávajících záhonů a kompostových zásobníků.

Kdo je vlastníkem odpadu

(3) V případě komunálních odpadů a odpadů z obalů, s výjimkou odpadů z domácností, je původcem těchto odpadů vlastník nemovité věci, kde vznikají, pokud tak vyplývá z písemné smlouvy s osobou, která by byla původcem odpadu podle odstavce 1, a nejpozději v okamžiku vzniku odpadu se stává vlastníkem odpadu.

Kdo likviduje odpady

Likviduje se buď ve speciálních spalovnách nebezpečných odpadů (těch je na území ČR celkem 22), nebo ve specializovaných firmách, nebo se ukládá na zabezpečené skládky nebezpečných odpadů. Tematika nebezpečných odpadů se netěší takové publicitě jako recyklace.

Jak dlouho trvá než se rozloží

Jak dlouho se rozkládají odpadky

ohryzek jablka, hrušky 16 dní
plechovka 15 let
igelitový sáček či taška 25 let (nové ekologické tašky se samorozkládacím degradabilním plastem 1 rok)
žvýkačka 50 let
plastový kelímek 70 let

Co patří mezi nebezpečný odpad

Mezi nebezpečné odpady patří barvy, lepidla, rozpouštědla, oleje, pesticidy, léky a domácí chemikálie.

Kam uložit hlínu

Je nutné ji odvézt na obcí určené místo, kde je navážka vítaná nebo na určenou skládku zeminy. Velmi často se nám ale stává, že na stavbu přijde některý ze sousedů s tím, že mu zemina naopak chybí. Nabídne, že si zeminu z výkopových prací či stavby zahradního jezírka vezme rád a zdarma na svůj pozemek.

Co se starým substrátem

Zde je nutné zdůraznit pravidlo, že starý, revitalizovaný substrát mícháme s novým půdním mixem nebo s kompostem teprve poté, co jej rozprostřeme na suchém a dostatečně vzdušném místě, kde pomocí síta odstraníme všechny zbytky kořenového balu z předchozího pěstebního cyklu.

Co s použitým substrátem

Na suchém a slunném místě ho nechte proschnout. Poté substrát přesijte přes síto s průměrem oka 5 mm, které zachytí veškeré nežádoucí zbytky kořenů a jiných částí rostlin. Takto očištění substrát uchovejte přes zimu na chráněném místě, například v garáži, kůlně nebo ve sklepě.

Kam vyhodit zeminu

Většinu stavebního odpadu lze odvézt dosběrného dvora. POZOR! Je třeba si vždy zjistit podmínky konkrétního dvora. Ty provozované obcí obvykle povolují bezplatně na hlavu občanům pouze určitý objem odpadu – nejčastěji to bývá 1m³/měsíc.