Co je to ministerstvo?

Jak funguje ministerstvo

Ministerstvo je ústřední orgán státní správy, v jehož čele stojí člen vlády (ministr). Jinak se ministerstvo od ostatních ústředních správních orgánů (např. Českého statistického úřadu) neodlišuje.

Co je to ministerstvo vnitra

Ministerstvo vnitra je ústředním orgánem státní správy, zřízeným zákonem č. 2/1969 Sb., o zřízení ministerstev a jiných ústředních orgánů ČR, ve znění pozdějších předpisů. Jeho působnost je stanovena tímto právním předpisem a celou řadou dalších zákonů.
Archiv

Co řídí ministerstvo vnitra

Ministerstvo vnitra (MV)

Ministerstvo je v oblasti bezpečnosti podle kompetenčního zákona, ústředním orgánem státní správy pro vnitřní věci, zejména pro: veřejný pořádek a další věci vnitřního pořádku a bezpečnosti ve vymezeném rozsahu, včetně dohledu na bezpečnost a plynulost silničního provozu.

Kdo zřizuje ministerstvo

Výkonná moc v Česku je na nejvyšší úrovni upravena hlavou třetí Ústavy České republiky, která popisuje hlavní kompetence prezidenta České republiky (čl. 54 až 66) a vlády (čl. 67 až 80), přičemž článek 79 ustanovuje možnost zákonem zřizovat ministerstva a stanovit jejich působnost.

Kdo může zřídit ministerstvo

V souladu s čl. 79 odst. 1 Ústavy lze ministerstva a jiné správní úřady zřídit a jejich působnost stanovit pouze zákonem.

Co dělá ministerstvo dopravy

Ministerstvo dopravy ČR jako ústřední orgán státní správy ve věcech dopravy vykonává agendu související se silniční, leteckou, drážní i vodní dopravou. Již několik let se diskutuje o jeho sloučení s ministerstvem průmyslu a obchodu, které by mohlo dávat smysl a navíc přinést významnou finanční úsporu.

Jak lze zřídit ministerstvo

Ministerstva a ústřední orgány státní správy lze zřídit a jejich kompetenci vymezit pouze zákonem (čl. 79 Ústavy). Tímto zákonem je zákon č. 2/1969 Sb. o zřízení ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy.

Kdo má nejvetsi moc v ČR

Prezident České republiky je hlavou státu a je volen v přímých volbách.

Čím se zabývá ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví je ústředním orgánem státní správy pro: zdravotní péči a ochranu veřejného zdraví zdravotnickou vědeckovýzkumnou činnost. zacházení s návykovými látkami, přípravky, prekursory a pomocnými látkami.

Jaké jsou ministerstva

MinisterstvaMinisterstvo vnitra.Ministerstvo práce a sociálních věcíMinisterstvo pro místní rozvoj.Ministerstvo zdravotnictvíMinisterstvo financíMinisterstvo obrany.Ministerstvo spravedlnosti.Ministerstvo zahraničních věcí

Co dělá ministr

Ministr (původní význam slova z latinského "minister" = „pomocník, sluha“) je člen vlády, který stojí v čele ministerstva. Podle toho, které ministerstvo řídí, přísluší ministru titul, např. „ministr vnitra“ nebo „ministr spravedlnosti“.

Co to je exekutiva

Moc výkonná neboli exekutiva, je jednou ze tří složek dělby moci. Spolu s mocí zákonodárnou a s mocí soudní tvoří systém tří složek moci ve státě, které jsou vzájemně odděleny za účelem snížení rizika jejího zneužití.

Kdo je ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví je ústředním orgánem státní správy pro: zdravotní péči a ochranu veřejného zdraví zdravotnickou vědeckovýzkumnou činnost. zacházení s návykovými látkami, přípravky, prekursory a pomocnými látkami.

Kdo kontroluje nemocnice

Stejně jako ostatní resorty je i ministerstvo zdravotnictví ústředním orgánem státní správy. Na starost má především oblast zdravotní péče a ochrany veřejného zdraví. Ministerstvo zdravotnictví rovněž řídí řadu dalších organizací.

Kdo vládne v ČR

Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval vládu Petra Fialy vzešlou z říjnových voleb 17. prosince 2021. Podílí se na ní volební koalice SPOLU složená z ODS, KDU-ČSL a TOP 09 a koalice Piráti a Starostové, sestávající z Pirátů a STANu. Kabinet tvoří 18 členů, z toho 6 za ODS, 4 STAN, 3 KDU-ČSL, 3 Piráti a 2 za TOP 09.

Kdo stojí v čele státu

Prezident je hlavou státu a reprezentuje ho v zahraničí. Jmenuje předsedu vlády a na jeho návrh ministry. Jmenuje také soudce, guvernéra České národní banky a bankovní členy České národní banky a prezidenta a viceprezidenty Nejvyššího kontrolního úřadu.

Kdo má nejvyšší moc v ČR

Prezident republiky je hlavou státu a je volen přímou volbou na pětileté volební období. K jeho pravomocem patří jmenování a odvolávání vlády a jejích členů, svolávání zasedání Poslanecké sněmovny a případné rozpouštění Poslanecké sněmovny.

Co dělá ministerstvo školství

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (MŠMT, anglická zratka MEYS) je ústřední orgán státní správy pro předškolní zařízení, školská zařízení, základní školy, střední školy a vysoké školy, pro vědní politiku, výzkum a vývoj, včetně mezinárodní spolupráce v této oblasti, a pro vědecké hodnosti, pro …

Co to je ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví České republiky (MZ ČR) je ústředním orgánem státní správy na úseku zdravotní péče a ochrany veřejného zdraví. Ministerstvo bylo zřízeno zákonem č. 2/1969 Sb., o zřízení ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy České republiky (tehdy ČSR v rámci federace).

Na co má pacient nárok

Pacient má stále nárok na bezplatnou hospitalizaci a jakoukoliv léčbu adekvátní jeho stavu. Pacient má právo získat kopii nebo výpis ze své zdravotní dokumentace a dalších materiálů, které souvisejí s jeho zdravotním stavem.

Co to je demise

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Demise Demise je označení pro odstoupení nějaké osoby nebo skupiny z výkonu úřadu nebo funkce ještě před skončením období, na které byla tato osoba nebo skupina zvolena. Označení demise se využívá především v politice u vládních činitelů.

Co dělá parlament

vykonává zákonodárnou moc – přijímá zákony. má právo ústavními zákony měnit Ústavu, ústavní zákony a jiné součástí ústavního pořádku České republiky. dává souhlas k ratifikaci mezinárodních smluv. vyslovuje důvěru či nedůvěru vládě (pouze Poslanecká sněmovna)

Co to jsou stavy

Stavy byly ve středověku a raném novověku privilegované uzavřené skupiny obyvatelstva, které získaly podíl na politické moci ve státě. Především to byla vysoká šlechta – páni, vlastnící rozsáhlý pozemkový majetek, hrady a zámky. Její příslušníci spolurozhodovali s panovníkem o dění v zemi a tak omezovali jeho moc.

Jaký je rozdíl mezi monarchií a republikou

Republika je opakem monarchie, jelikož panovník není hlavou státu. Hlava státu (obvykle prezident) je v republice volena přímo či nepřímo. Pojem republika v moderním významu odkazuje na starověkou Římskou republiku trvající od svržení krále v roce 509 před naším letopočtem až do ustavení Římského císařství v roce 27.

Kdo kontroluje Vláďu

Vláda je odpovědna Poslanecké sněmovně. Poslanecká sněmovna má tedy významnou úlohu – podílí se na ustanovování nové vlády (společně s prezidentem) a následně kontroluje její činnost.