Co je to moravské zemské víno?

Jak se dělí víno

Obecné principy rozdělení vín.Stolní víno.Zemské víno.Jakostní víno.Jakostní víno s přívlastkem.SucháPolosucháPolosladká

Co je MZV víno

Zemské víno, na rozdíl od vína přívlastkového, dle zákona nepodléhá povinnosti zatřídění vína do přívlastkové kategorie (kabinet, pozdní sběr, výběr z hroznů a tak dále), které provádí laboratoř, což je zdlouhavý a finančně náročný administrativní proces.
Archiv

Co znamená víno s přívlastkem pozdní sběr

Pozdní sběr – kvalitní, extraktivní, suché či polosuché víno se sklizní v pozdějším termínu, kdy cukernatost dosahuje 21-24 °NM.

Co je jakostní víno

Je víno vyrobené z hroznů moštových odrůd sklizených v jednotlivých vinařských oblastech. Jinými slovy: Výroba vína, s výjimkou stáčení, proběhla ve vinařské oblasti, v níž byly vinné hrozny sklizeny.

Co to je tiché víno

Tiché víno je takové víno, které nešumí (nejde o šumivé či perlivé víno) a je klidné. Někdy se může jednat i o označení odrůdy a ročníku a někdy se takto označují vína s nulovou spotřební daní. Všechna označení se vztahují na jednu a tutéž věc – obyčejné víno.

Co to je kabinetní víno

Kabinetní víno je obvykle suché kvalitní víno, lehčího charakteru, příjemně pitelné, a tedy vhodné k běžnému stolování. Hrozny, ze kterých se vyrábí, dosahují vyšší přírodní cukernatosti: 19 až 21 stupňů přírodní cukernatosti.

Co je to Cibeba

Cibéba neboli hrozinka je scvrklá bobule seschlá výparem vody. Vzniká buď ji ve vinici při přezrávání hroznů (pro výrobu vín kategorie výběr z cibéb) nebo při ponechání sklizených hroznů ve větraném prostoru či na slámě (k výrobě slámových vín).

Jaké jsou druhy vín

Třídění vínaVíno.Likérové víno.Šumivé víno.Perlivé víno.Částečně zkvašený hroznový mošt.Bílé víno.Růžové víno (rosé)Červené víno.

Co se stane když vypiju zkažené víno

Pokud ochutnám, hrozí něco jiného než že víno bude prostě zkažené a hnusné Hrozí nějaká otrava… Ochutnat a vylít, nebo vypít. Nic jiného opravdu nehrozí.

Jak se pozná zkažené víno

Zkažené víno bude po otevření zapáchat, ucítíte zatuchlinu. Na chuti je špatné víno poznat okamžitě, zejména v případě, kdy není podchlazené. Problém se zkaženým vínem odhalí i kvalita korku, uvidíte, že je popraskaný a plný otvorů.

Co je to VOC víno

Vína originální certifikace (VOC) jsou specifická tím, že hrozny, ze kterých jsou tato vína vyrobena, pocházejí výlučně z vinic ležících ve schválených polohách daného regionu. Vinaři sami vyberou vinařské trati, které jsou pro výrobu VOC nejvhodnější.

Co je výběr z bobuli

Výběr z bobulí je jedno z jakostních zatřídění vína. Ty se v České republice určují na základě cukernatosti, která vyjadřuje obsah cukru v bobulích vinné révy v momentě, kdy je sklízena.

Jak se vyrábí ledové víno

Jde o přívlastková vína, typická vysokým zbytkem přírodního cukru a nižším obsahem alkoholu. Ledové víno se vyrábí pouze z hroznů, které byly sklizeny při teplotách minimálně -7 stupňů °C a i při zpracování zůstaly zmrzlé. Mošt, který je ze zmrzlých hroznů poté získán, musí vykazovat nejméně 27 stupňů cukernatosti.

Jak staré víno se dá pít

Růžové víno uzavřené korkovou zátkou a uchované v lednici je možné pít ještě pátý nebo dokonce i sedmý den po otevření. Bílé víno s korkovou zátkou a uložené v lednici můžete použít ještě 3 až 5 dní. Červené víno uložte na tmavém místě s korkovou zátkou a chuť si uchová ještě 3 až 5 dní.

Co se stane kdyz vypiju zkažené víno

Pokud ochutnám, hrozí něco jiného než že víno bude prostě zkažené a hnusné Hrozí nějaká otrava… Ochutnat a vylít, nebo vypít. Nic jiného opravdu nehrozí.

Co znamená zkratka VOC

Víno Originální Certifikace

Znojemská vinařská podoblast byla v Česku první, které roku 2009 zavedla apelační systém označování vín, tedy označení VOC Znojmo. Iniciály znamenají Víno Originální Certifikace.

Jak se pije ledové víno

Nejen sladké je dobrý společník ledových vín,ale též téměř jakékoli druhy ovoce se k němu hodí. Také plísňové sýry, hermelány, romadůry, zkrátka silně aromatické sýry si v jeho přítomnosti vychutnáte. Nesmíme zapomenout, že jej můžete bez obav pít i ke speciálním masovým jídlům, jakým jsou kachní nebo husí játra.

Co jsou VOC látky

Těkavé organické látky (VOC – Volatile Organic Compounds) jsou sloučeniny, které se vyskytují v celé řadě výrobků jako jsou barvy na bázi rozpouštědel, tiskařské barvy, spotřební výrobky, organická rozpouštědla, ropné produkty apod.

Jak dlouho vydrží ledové víno

Může vydržet v láhvi i několik desítek let.

Pokud to ovšem vydržíte vy a uložené víno neochutnáte dříve. „Cena ledového vína odpovídá náročnosti výroby a může dosáhnout do výše až několika stokorun. “ Výroba ledového vína je totiž nejen drahá, ale i riskantní.

Jak se podává slámové víno

Jakožto přírodně sladká vína jsou vhodná především k moučníkům, salátům, sýrům, ale také jako aperitiv. Podávají se při teplotě 8 – 10° v menších skleničkách ve tvaru zvonku a jsou výbornou tečkou za slavnostním menu! Moravská a česká ledová či slámová vína patří k opravdovým klenotům.

Co to jsou organické látky

Organické (ústrojné) látky jsou takové, které vznikají v tělech živých organismů a plní zde funkci stavební, zásobní a funkci živin. ➢Příklady organických látek: cukry, tuky, bílkoviny, alkany, alkeny… nukleové kyseliny ostatní anorganické látky (minerály, stopové prvky…)

Co se stane když vypiju staré víno

Pokud ochutnám, hrozí něco jiného než že víno bude prostě zkažené a hnusné Hrozí nějaká otrava… Ochutnat a vylít, nebo vypít. Nic jiného opravdu nehrozí.

Jak chutná slámové víno

Co můžeme najít v chuti Slámová vína jsou plná, harmonická s vysokým extraktem a příjemnou chutí po čerstvém i kandovaném peckovitém či tropickém ovoci, marmeládě, medu, rozinkách a sladkém koření jako je skořice či zázvor. Lahvuje se do malých útlých lahví po dvou až třech deci (0,2–0,375 l).

Co je to Slamovka

Slámovka neboli slámové víno patří mezi přirozeně sladká vína s obsahem alkoholu kolem 10 %. Vyrábí se z vyzrálých vinných hroznů, nejčastěji z Ryzlinku vlaššského, Chardonnay, Rulandského šedého či Tramínu červeného, s cukernatostí min. 21 °NM.

Jaký je rozdíl mezi organickou a anorganickou látkou

Anorganické (neústrojné) látky jsou takové, které tvoří podstatu neživé přírody (např. horniny, minerály). Organické (ústrojné) látky jsou takové, které vznikají v tělech živých organismů a plní zde funkci stavební, zásobní a funkci živin. ➢Příklady organických látek: cukry, tuky, bílkoviny, alkany, alkeny…