Co je to nedotknutelnost osoby?

Co není zákonem zakázáno je dovoleno

Zásada „co není zakázáno, je dovoleno“ je opakem dřívější praxe, podle níž bylo možné podle ZP č. 65/1965 Sb., sjednávat v pracovněprávních vztazích jen to, co bylo dovoleno. Tato nová zásada není v ZP výslovně vyjádřena, ale je společným jmenovatelem pro většinu zákonných ustanovení.

Kdy je možné omezit lidská práva

(3) Výkon těchto práv lze omezit jen v případech stanovených zákonem, jestliže to je v demokratické společnosti nezbytné pro bezpečnost státu, ochranu veřejné bezpečnosti a veřejného pořádku, předcházení trestným činům nebo pro ochranu práv a svobod druhých.
Archiv

Kde jsou zakotvena lidská práva

Lidská práva v Česku

Česká a Slovenská Federativní Republika vyhlásila ústavním zákonem č. 23/1991 Sb. Listinu základních práv a svobod. Listina základních práv a svobod je podle Ústavy České republiky součástí ústavního pořádku České republiky a byla vyhlášena ve Sbírce zákonů pod číslem 2/1993 Sb.

Jaká práva má člověk po narození

Okamžik vzniku osoby v právním smyslu začíná podle právního vymezení narozením a k zániku osoby dochází smrtí člověka. Po narození je osobě člověka přiznána plná právní ochrana, přičemž lidský život je hoden ochrany již před narozením. Pro stanovení okamžiku smrti právo respektuje nejnovější poznatky medicínské vědy.

Na co má člověk právo

Každý má právo na život, svobodu a osobní bezpečnost. Nikdo nesmí být držen v otroctví nebo nevolnictví; všechny formy otroctví a obchodu s otroky jsou zakázány. Nikdo nesmí být mučen nebo podrobován krutému, nelidskému nebo ponižujícímu zacházení nebo trestu.

Jaká máme práva

svoboda a rovnost všech lidí v jejich právech. právo na život, nedotknutelnost osoby a obydlí, nikdo nesmí být nucen k pracím a službám. ochrana lidské důstojnosti, cti, pověsti a jména. právo na majetek, listovní tajemství, svoboda pohybu a svoboda myšlení.

Jaké jsou základní lidská práva

Všeobecná deklarace lidských práv – zjednodušené znění všech článků

1 Všichni lidé rodí se svobodní a sobě rovní co do důstojnosti a práv.
16 Právo na svobodný vstup do manželství a na založení rodiny.
17 Právo vlastnit majetek, kterého nikdo nemůže být svévolně zbaven.
18 Právo na svobodu myšlení, svědomí a náboženství.

Jak Delime lidská práva

Lidská práva mají 4 ne, jsou nezadatelná, nezcizitelná, nepromlčitelná a nezrušitelná. Lidská práva nejsou závislá na státu, i když je některý stát nemá v zákonech, stále platí. Lidská práva se dělí do několika základních skupin:osobní – politická – sociální hospodářská a kulturní – procesní.

Na co se vztahuje ochrana osobnosti

Ochrana osobnosti v sobě zahrnuje ochranu života, zdraví, občanské cti a lidské důstojnosti, soukromí, jména a projevů osobní povahy. Z povahy věci se rozumí, že ochrana osobnosti se vztahuje pouze k fyzickým a nikoli k právnickým osobám.

Na co mají rodiče právo

Rodiče mají právo a povinnost své děti řádně vzdělávat a vychovávat, pečovat o jejich zdraví a vytvářet jim s ohledem na jejich fyzický i duševní stav příznivé podmínky pro jejich úplný a harmonický vývoj tak, aby byly děti připraveny na samostatný život ve společnosti.

Kde se nejvice porusuji lidská práva

Mezi země, kde je stav lidských práv "nejhorší z nejhorších", zařadila podle agentury AP mimo jiné Libyi a Severní Koreu. Krom těchto dvou zemí mají nejhorší stav lidských práv Barma, Kuba, Somálsko, Súdán, Turkmenistán a Uzbekistán, plus území Tibetu a Čečenska.

Na co má clovek právo

Každý má právo na život, svobodu a osobní bezpečnost. Nikdo nesmí být držen v otroctví nebo nevolnictví; všechny formy otroctví a obchodu s otroky jsou zakázány. Nikdo nesmí být mučen nebo podrobován krutému, nelidskému nebo ponižujícímu zacházení nebo trestu.

Jaké lidskoprávní dokumenty znáte

ZÁKLADNÍ DOKUMENTY K LIDSKÝM PRÁVŮMVŠEOBECNÁ DEKLARACE LIDSKÝCH PRÁV.MEZINÁRODNÍ PAKT O OBČANSKÝCH A POLITICKÝCH PRÁVECH.MEZINÁRODNÍ PAKT O HOSPODÁŘSKÝCH, SOCIÁLNÍCH A KULTURNÍCH PRÁVECH.ÚMLUVA O OCHRANĚ LIDSKÝCH PRÁV A ZÁKLADNÍCH SVOBOD.ÚMLUVA O PRÁVECH DÍTĚTE.ÚMLUVA O PRÁVNÍM POSTAVENÍ UPRCHLÍKŮ

Kdy lze omezit svobodu projevu

(4) Svobodu projevu a právo vyhledávat a šířit informace lze omezit zákonem, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu práv a svobod druhých, bezpečnost státu, veřejnou bezpečnost, ochranu veřejného zdraví a mravnosti.

Co je veřejná omluva

Ochrana osobnosti fyzické osoby

A jako třetí varianta ochrany, která připadá v úvahu, je případ, kdy nastane nemajetková újma, jejímž řešením by mělo být přiměřené zadostiučinění. Toto zadostiučinění je nejčastěji vymáháno jako tzv. morální satisfakce čili veřejná omluva.

Co je to projev osobní povahy

projevy osobní povahy, např. korespondence, zápisky, poznámky, obsah soukromých rozhovorů atd.

Kdy končí rodičovská odpovědnost

Zákon stanoví, že rodičovská odpovědnost vzniká narozením dítěte a zaniká nabytím jeho svéprávnosti, tedy dosažením zletilosti.

Jak se zřeknout rodiče

Formálně se svých rodičů nemůže nikdo zříci, zákon nic takového neumožňuje.

Kde je zakotvena ochrana života

Listina základních práv a svobod

Právo na život je zakotveno v článku 6 Listiny základních práv a svobod, která je součástí ústavního pořádku České republiky: (1) Každý má právo na život. Lidský život je hoden ochrany již před narozením. (2) Nikdo nesmí být zbaven života.

Jaká mám práva

Máš právo na to, aby při veškerém rozhodování, které se tě týká, byly chráněny tvé zájmy a aby tvůj původ, tvé názory, tvé přesvědčení nebo tvé pohlaví nebyly důvodem k diskriminaci. Máš právo na život a na vyvážený a zdravý tělesný, duševní, duchovní, morální a společenský vývoj.

V čem spočívá svoboda projevu

Svoboda projevu (též svoboda slova) je svoboda vyjadřovat se bez cenzury a bez omezení. Synonymní termín svoboda vyjadřování bývá někdy používán pro indikaci, že nejde jen o svobodu projevu, ale také o svobodu informace a myšlenky přijímat, vyhledávat a rozšiřovat jakýmkoli způsobem, bez ohledu na použité prostředky.

Jaká jsou osobní práva

Právem na ochranu osobnosti se rozumí především život a důstojnost člověka, jeho zdraví, jméno, vážnost, čest, soukromí a projevy osobní povahy. Toto právo má ústavní základ, a to Listinu základních práv a svobod. Dále je upraveno v několika dalších zákonech, kde jsou vytyčeny i sankce, za porušení tohoto práva.

Kdo má rodičovskou odpovědnost

Rodičovská odpovědnost náleží stejně oběma rodičům. Má ji každý rodič, ledaže jí byl zbaven. Rodičovskou odpovědnost vykonávají rodiče ve vzájemné shodě. Rodičovskou odpovědnost vykonávají rodiče v souladu se zájmy dítěte.

Co se stane s dluhy po smrti

Zákon totiž hovoří jasně, konkrétně jim tedy nahrává do karet nový občanský zákoník, který je platný od roku 2014. Říká, že dědic má povinnost uhradit dluhy zůstavitele v plné výši. A nezáleží na tom, jestli dluhy přesahují nebo jsou menší než zděděný majetek. Jdou s ním ruku v ruce.

Jak se zbavit svych rodičů

Aby byl rodič zbaven rodičovské odpovědnosti, musí docházet k zanedbávání opravdu závažným způsobem, kdy se zbavení odpovědnosti jeví jako jediný účinný prostředek ochrany dítěte. Přistoupí se k němu pouze v případě, kdy nutnost zbavení rodičovských práv převáží nad právem dítěte na rodinný život.