Co je umělá družice
Umělá družice
Je to umělé kosmické těleso, které se pohybuje v prvním přiblížení po uzavřené křivce (oběžné dráze, přibližně po elipse) kolem přirozeného kosmického tělesa, např. planety nebo jejího měsíce.
Jak je dlouhá oběžná dráha Země
Délka trajektorie Země kolem Slunce je 940 milionů kilometrů, za hodinu tedy Země urazí asi 107 tisíc kilometrů. To znamená, že se Země pohybuje kolem Slunce průměrnou rychlostí 30 kilometrů za sekundu.
Jaký tvar má oběžná dráha Země
Země obíhá kolem Slunce po elipse s velmi malou excentricitou dráhy.
Jaký tvar má oběžná dráha Země kolem Slunce
Země obíhá kolem Slunce, podobně jako všechny planety, po eliptické dráze a Slunce je v jejím ohnisku. Jeden oběh o 360° trvá cca 365,25 dne. Výstřednost elipsy je velmi malá – vzdálenost od Slunce v přísluní se udává 147,1 mil. km a v odsluní 152,1 mil.
Kde nalezneme družice
Poloha družice
V případě, že zanedbáme gravitační vliv ostatních těles a považujeme gravitační pole Země za sféricky symetrické, pohybuje se družice okolo Země po elipse, v jejímž ohnisku se nachází těžiště Země (1. Keplerův zákon).
Jak se pohybuje družice
Družice se vždy pohybuje po elipse – někdy jsou její dvě ohniska tak blízko sebe, že se jeví, jako by byla kružnicí. V jednom z ohnisek se přitom nachází střed Země. Místo, kde je družice Zemi nejblíže (jeden z vrcholů elipsy) se nazývá perigeum a jeho hodnota je udávaná zpravidla v kilometrech od zemského povrchu.
Jak daleko je oběžná dráha
Střední oběžná dráha (MEO – medium Earth orbit) – začíná ve výšce 2 000 km nad Zemí a končí ve výšce 35 000 kilometrů. Jedná se tedy o poměrně široký pruh, ale nejčastěji se v něm využívá jen malá oblast – okolo výšky 20 000 km nad Zemí. Tady totiž oběžná doba družice činí 12 hodin.
Jaká je doba oběhu Měsíce kolem Země
27 dníMěsíc / Doba oběhu
Co udržuje umělou družici Země na její oběžné dráze
K dosažení oběžné dráhy potřebujete velký impuls. Když rakety vynáší družice, umísťují je na oběžné dráhy. Gravitace pak udržuje družici na této dráze – stejně jako se stará o to, že Měsíc obíhá kolem Země.
Jaká je doba oběhu Země kolem Slunce
365 dníZemě / Doba oběhu
Jak rychle letí satelit
Výška nad povrchem Země (km) | Kruhová rychlost (km/s) | Poznámka |
---|---|---|
20 200 | 3,880 | navigační družice GPS |
36 000 | 3,067 | stacionární družice |
50 000 | 2,659 | |
100 000 | 1,936 |
Co je přirozená družice
Měsíc, též přirozený satelit či přirozená družice (zastarale trabant nebo souputník) je kosmické těleso přirozeného původu pohybující se po oběžné dráze kolem jiného (většího) vesmírného tělesa, kterým může být planeta, trpasličí planeta nebo planetka.
Co to je družice
Družice, též satelit, je označení pro objekt pohybující se po oběžné dráze kolem jiného hmotnějšího kosmického tělesa (např. Měsíc okolo Země). Podle původu se dělí na: přirozené družice – měsíce planet (např.
Jak dlouho trvá úplněk
Jak dlouho působí úplněk Z hlediska pozorovatele noční oblohy trvá úplněk jednu noc. Sílu plného Měsíce můžeme pociťovat asi 3 dny, to je Měsíc z našeho pohledu přímo naproti Slunci a my vidíme celou jeho převrácenou část.
Kdo objevil Slunce
Doba teleskopickych pozorovani
O slavu z prvniho pozorovani slunecnich skvrn dalekohledem se deli ctyri muzi: Johann Goldsmid (1587-1616) z Holandska, Galileo Galilei (1564-1642) z Italie, Christopher Scheiner (1575-1650) z Nemecka a Thomas Harriot (1560-1621) z Anglie.
Co se stalo v roce 4.10 1957
Byla vynesena 4. října 1957 19:28 koordinovaného světového času upravenou dvoustupňovou nosnou raketou R-7, která byla z vojenské verze pro kosmonautiku upravena a přejmenována na raketu Sputnik. Odstartovala z kosmodromu Bajkonur na území Kazašské SSR. Vypuštěna byla v rámci Mezinárodního geofyzikálního roku.
Proč se střídá den a noc
Vlivem rotace Země kolem své osy se postupně přesunují oblast Sluncem osvětlená a oblast od Slunce odkloněná, což se na povrchu projevuje jako střídání dne a noci.
Co je to oběžná doba
Doba oběhu neboli perioda oběhu, též oběžná doba je jedním z alternativních elementů dráhy, popisujících pohyb kosmického tělesa (přirozeného, např. planety, komety apod., nebo umělého) v kosmickém prostoru.
Kdo vynalezl satelit
Poprvé o vypouštění satelitů na oběžnou dráhu psal Edward Everett Hale v povídce The Brick Moon. Příběh též začal vycházet v roce 1869 jako seriál v měsíčníku The Atlantic Monthly. Myšlenka vypouštění satelitů na oběžnou dráhu se vrací roku 1879 v knize Julese Verna Ocelové Město.
Která je největší planeta
Jupiter je největší planeta sluneční soustavy, v pořadí pátá od Slunce. Sluneční soustava je někdy popisována jako dvojsystém skládající se ze Slunce a Jupiteru jako hlavních dvou členů a dalších menších těles. Jupiter, Saturn, Uran, a Neptun jsou označovány jako plynní obři, či planety jupiterského typu.
Co to lítá na obloze
Ony záhadné pruhy, které se na obloze za letadly vytváří, jsou totiž jen obyčejné kondenzační stopy po činnosti motorů. Nikdo jimi nešíří bakterie a viry, i když samozřejmě trochu chemické jsou.
Co to je satelit
Družice, též satelit, je označení pro objekt pohybující se po oběžné dráze kolem jiného hmotnějšího kosmického tělesa (např. Měsíc okolo Země).
Co se nemá dělat při úplňku
Co dělat a čeho se vyvarovat při úplňkuvíce než jindy si hleďte sebe a vlastního vědomíodpouštějte a navazujte nová přátelstvínedělejte žádná zásadní rozhodnutí a neorganizujte jednánímilování při úplňku bývá romantické, bouřlivé a většinou také plodné
Co dělá úplněk
V období úplňku má mít Měsíc nejsilnější vliv na naši Zemi, zejména na citlivost všech organismů, podvědomí, vnímavost a přizpůsobivost. Sluneční a měsíční energie mají největší sílu a současně jsou nejvíce v polaritě. To se může odrážet nejen v naší aktivitě a bdělosti, ale také emotivnosti, reaktivitě a nervozitě.
Proč svítí hvězdy
Během velké části své existence, přeneseně zvané „život“, je zdrojem tohoto záření hvězd termonukleární fúze vodíku na helium v jádru hvězdy. Ta uvolňuje energii, která prochází vnitřkem hvězdy a je vyzářena do vnějšího prostoru.