Co je to Palenice?

Jak funguje pálenice

Páry zkondenzované v deflegmátoru vytváří zpětný tok (reflux). Velikostí zpětného toku (chlazením deflegmátoru ) řídíme celý destilační proces. Při velkém zpětném toku dostáváme destilát o vyšší lihovitosti, při malém zpětném toku je výsledný destilát méně lihovitý.
Archiv

Jak dlouho trvá vypálení

Vypálení destilátu trvá přibližně u objemu do 100 l 2 hod, 300 l 3 hod.…. Můžete čekat přímo na místě, nebo se vrátit po vypálení destilátu.

Co je to pálenka

Pálenka (nebo také destilát, lidově též kořalka, či gořalka, destilka nebo i šnaps) je ušlechtilá lihovina, která vzniká destilací zkvašeného rmutu, jenž je připraven z rozdrcených plodů, ovoce, nebo jiných částí rostlin. Osobité aroma získává pálenka z ovoce či suroviny, ze kterého byla připravena.

Jak se dělá pálenka

Ovocná alchymie. Přírodní cukry obsažené v ovoci na alkohol promění ušlechtilé mikroorganismy, kvasinky. Cukerný roztok z ovoce (rmut) stačí vystavit jejich působení, takto vzniklý kvas obsahující alkohol zahřát a výpary pak vést do chladiče, kde z nich při nižší teplotě zkondenzuje koncentrovaný alkohol – pálenka.

Jak dlouho trvá destilace

Doba destilace trvá u nás, v tom 30 l tak cca 3-4 h.

Jak dlouho trva destilace

Dostatečným mícháním se výrazně zkracuje i destilační proces. V případě zařízení s míchadlem destilační proces v případě pálení kvasu zabírá přibližně 3 hodiny, na druhé straně u zařízení bez míchadla proces obvykle trvá 6-7 hodin.

Kdy pálit třešně

Kvašení je ukončeno za 10 až 14 dnů. Po dokvašení je nutné pálit co nejdříve. Z 300 kg třešní lze získat 9 až 12 litrů absolutního alkoholu.

Co je to Lajtr

První pálení bylo „na hrubo“. Vznikla při něm pálenka zvaná „lajtr“ s koncentací alkoholu kolem 30%. Vzniklý produkt bylo nutné ještě jednou přepálit, aby se zvýšila koncentrace a oddělily se jednotlivé složky.

Co je režná pálenka

Režná, mladší sestra starorežné, obsahuje jen sedm bylin, třicet pět procent alkoholu a staří se tři měsíce. Základ ale mají stejný – obilný líh ze žita (moravsky rýž, odtud režná).

Jak se dělá Jablkovice

Jablkovice je trochu neprávem podceňovaný destilát. Výroba je pro ovocné destiláty klasická: zralá jablka se zpracují na kvas, který se destilací přemění v pálenku. Ta si ještě nějakou chvilku poleží než dozraje a je k ochutnání.

Jak se jmenuje pálenka z jablek

Výroba calvadosu

Poměrně jednoduše. Calvados se vyrábí dvoustupňovou destilací zkvašeného jablečného moštu (nikoliv zkvašených drcených jablek – jablkovice). Na litr calvadosu je potřeba cca 18 kilogramů jablek. Po destilaci se čirá pálenka stáčí do francouzských dubových sudů a nechává zrát minimálně 2 roky.

Co znamená kdyz alkohol Retizkuje

Kvalitní slivovice při nalití do sklenice tzv. řetízkuje. Vytváří drobné praménky kondenzujícího alkoholu stékající zpět do sklenice.

Jak si vyrobit hydrolát

Kvalitní hydrolát vyrobíte v poměru 1:1, což v praxi znamená na 1 l hydrolátu potřebujete 1 kg bylinek v čerstvém stavu. U sušených je to méně, záleží na sesychacím poměru každé bylinky, ale tím vás nebudu zatěžovat. Destilací se vlastně vyrábí většina esenciálních olejů a květinové vody jsou dalším produktem.

Co je to Dokap

Dokap je poslední částí destilace obsahující látky jako je kyselina octová. Dokap se stejně jako Úkap jímá do oddělené nádrže, z které se likviduje za dozoru celního úřadu.

Jak připravit ovoce na pálení

Kvas do nádoby naplňte do 90 procent jejího obsahu. Ovoce je nutné před jeho uložením do nádoby v jiné nádobě lehce pomačkat plochým předmětem. U peckovitého ovoce dejte pozor, aby mačkáním nebyly rozdrceny pecky, jejich hořká chuť by nepříznivě ovlivnila příchuť celého destilátu.

Jak udělat pálenku z třešní

Úprava ovoce

Třešně a višně: odstopkované celé plody, pecky se nedrtí. Kvašení je ukončeno za 10 až 14 dnů. Po dokvašení je nutné pálit co nejdříve. Z 300 kg třešní lze získat 9 až 12 litrů absolutního alkoholu.

Jak se dělá slivovice

Vykvašené ovoce se pálí při teplotě do 88 °C, kdy se odpařuje jen alkohol a v kvasu zůstávají silice, které jinak způsobují pachy a pachutě v konečném výrobku. Výpary se ochlazují a kondenzát vytéká do připravené nádoby.

Kdy jet do Palenice

Kdy jet s kvasem do pálenice Kvas je připraven k pálení, když se hodnota cukru přiblíží nule. Čím nižší je, tím lépe. Ideální stav nastává už při dvou stupních, ale pálit se dá už od čtyř stupňů.

Co to jsou Destilaty

Destiláty, jinými slovy lihoviny, kořalky, či pálenky, jsou alkoholické nápoje vyrobené destilací zkvašeného rmutu. Ten se připravuje z rozdrcených plodů či jiných částí rostlin.

Co je Režná alkohol

Režná, mladší sestra starorežné, obsahuje jen sedm bylin, třicet pět procent alkoholu a staří se tři měsíce. Základ ale mají stejný – obilný líh ze žita (moravsky rýž, odtud režná).

Co to je kalvádos

Calvados (též kalvádos) je pálenka z jablek z francouzského regionu Normandie. Vyrábí se dvoustupňovou destilací zkvašeného jablečného moštu. Na 1 litr pálenky je potřeba 18 kilogramů jablek. Podle francouzských zákonů musí nejméně dva roky zrát v sudech z dubového dřeva.

Jak se dělá kalvádos

Poměrně jednoduše. Calvados se vyrábí dvoustupňovou destilací zkvašeného jablečného moštu (nikoliv zkvašených drcených jablek – jablkovice). Na litr calvadosu je potřeba cca 18 kilogramů jablek. Po destilaci se čirá pálenka stáčí do francouzských dubových sudů a nechává zrát minimálně 2 roky.

Jak se říká pálence z jablek

Domácí kalvádos aneb pálenka z jablekJak na domácí kalvádos. Pro zpracování malého množství ovoce je nejjednodušší vyrobit z něho křížaly.Příprava kvasu na dobrý kalvádos.Pálení: kalvádos odvezeme do palírny.

Jak zjemnit pálenku

Do půllitru pálenky přidáte tři lžíce medu, lžíci kurkumy, a necháte asi týden luhovat. A pak už popíjíte, ale jen symbolicky, je to totiž hodně silné.

Jak poznat dobrou pálenku

Prakticky nic. Drtivá většina konzumentů totiž oceňuje jemnou chuť ovocných destilátů bez hořkého „ocasu“. Signálem (ne)kvality je však i sladká chuť příslušných destilátů, která nemůže pocházet z původní suroviny – ovoce, protože se veškeré cukry z ovoce přemění při výrobě destilátu na etanol.